Ny studie: Så kan skaderisken minskas inom innebandy – med 45 procent
20.2.2020 07:00:00 CET | Svensk Innebandy | Pressmeddelande

Inom innebandy riskerar spelare att drabbas av främst fotleds- och knäskador. Nu har en forskargrupp på Linköpings universitet, ledd av Martin Hägglund och Ida Åkerlund, undersökt hur programmet Knäkontroll påverkar skaderisken.
Nästan 500 spelare i åldern 12-17 år, i 47 olika lag, har medverkat i forskningsstudien. Under en säsong fick den ena gruppen använda uppvärmningsprogrammet Knäkontroll vid samtliga träningar och matcher, medan den andra gruppen fortsatte träna som vanligt utan tillägg av programmet.
Därefter mättes uppkomsten av skador som hade inträffat under säsongen för båda grupperna. Det visade att risken för akuta skador för dem som använde Knäkontroll minskade med 45 procent.
– Det här är viktiga resultat och ett bevis på att övningarna fungerar. Det är glädjande att endast 15 minuter särskild träning kan göra skillnad - långt större skillnad än vad de flesta hade kunnat räkna med, säger Svensk Innebandys utvecklingschef Anders Jonsson.
– Studien visar att regelbunden träning med Knäkontroll är ett effektivt vaccin för att minska skaderisken, ett budskap alla ungdomsledare inom innebandyn bör ta till sig. De lag som deltog i studien har skött träningen på ett utmärkt sätt och visat att man med begränsade resurser kan få det här att fungera, säger professor Martin Hägglund, huvudansvarig forskare för studien.
Studien har fått stöttning av Innebandyns kompetenscentrum (IKC) i Umeå. Nu ska Svenska Innebandyförbundet se över hur programmet kan bli en större del av föreningars dagliga verksamhet.
– Det här borde bli en ögonöppnare för alla föreningar som hittills inte har använt programmet. Jag hoppas att det blir skillnad framöver, men det kräver samtidigt arbete från vår sida att sprida vetskapen, säger Anders Jonsson.
Studien leddes av fyra forskare vid Linköpings universitet: Martin Hägglund, Ida Åkerlund, Markus Waldén och Sofi Sonesson, med finansiellt stöd av Vetenskapsrådet och Centrum för Idrottsforskning.
Kontakt:
Anders Jonsson, utvecklingschef Svensk Innebandy: 070-790 17 16
Martin Hägglund, professor Linköpings universitet: 073-334 77 04
Taru Tervo, forskningssamordnare Innebandyns kompetenscentrum: 070-617 04 54
Anton Rosenblad, medieansvarig Svensk Innebandy: 072-722 49 23
Bilder
Länkar
Om
Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 118 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Innebandyn bryter ny mark – 3v3 blir officiell del av SM-veckan: "En milstolpe"16.6.2026 08:06:15 CEST | Pressmeddelande
Innebandyns 3v3 är spelformen som fortsätter att öka i intresse. Nu får spelformen en officiell plats på SM-veckan 2027. Det här blir första gången som 3v3 tävlar om officiella SM-tecken.
Dubbla guld i 3v3-VM14.6.2026 19:00:07 CEST | Pressmeddelande
Sveriges innebandylandslag avslutade 3v3-VM i Spanien med två världsmästartitlar. Under söndagen säkrade både dam- och herrlandslaget guld efter segrar i respektive final. Resultatet innebär de första svenska VM-gulden i 3v3-formatet.
Peter Hörnsten ny förbundskapten för damlandslaget – rätt kontaktuppgifter9.6.2026 12:04:07 CEST | Pressmeddelande
Med sikte på VM 2027 presenterar Svenska Innebandyförbundet vem som ska leda damlandslaget framöver.
Peter Hörnsten ny förbundskapten för damlandslaget9.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med sikte på VM 2027 presenterar Svenska Innebandyförbundet vem som ska leda damlandslaget framöver.
Truppen för damernas 3v3-VM uttagen: ”Känns inspirerande”29.5.2026 09:59:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12-14 juni avgörs världsmästerskapet i 3v3 i Madrid. Nu står det klart vilka spelare som får representera Sverige när 3v3-damlandslaget reser till Spanien. Det blir också förbundskapten Andreas Harnesk som presenterar sin första trupp någonsin för spelformen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

