Hyresgästerna ger Einar Mattssons fastighetsskötare och tekniker toppbetyg

I den årliga hyresgästenkäten är 95,7% av de tillfrågade hyresgästerna nöjda med hur de blir bemötta av dem som arbetar med att åtgärda felanmälningar och se till att allt fungerar i Einar Mattssons fastigheter.
Fastighetsskötare Lasse Sköld och fastighetstekniker Göran Jalmell hör till dem som har 100% nöjda hyresgäster på frågan om bemötande.
– Människorna är charmen med det här jobbet, och så fungerar vårt samarbete väldigt bra säger Göran och Lasse, som båda arbetat på Einar Mattsson i 32 år.
Tillsammans med kollegorna på Einar Mattssons fastighetsförvaltning arbetar Göran och Lasse med att åtgärda droppande vattenkranar, trasiga kylskåp och dragiga fönster hemma hos hyresgästerna. Varje vecka kontrollerar de också funktionerna i soprum, tvättstugor och övriga allmänna utrymmen. De ser också till att alla branddörrar är stängda och att allt fungerar som det ska i husen. De möter många hyresgäster och är mycket måna om ett gott bemötande för att bygga goda relationer med de boende för ökad trivsel och trygghet.
100% av hyresgästerna är nöjda med hur ni bemöter dem. Varför tror ni att hyresgästerna uppskattar ert sätt att utföra ert arbete?
– Det viktigaste är att lyssna på människor så att de vet att de blir tagna på allvar. Ibland är folk upprörda och då är det extra viktigt att ta det lugnt och lyssna. Sedan kan man förklara vad som gäller och varför. Då brukar det aldrig vara några problem, säger Göran.
– Det handlar inte om att smöra eller bjuda på något extra. Det handlar om att ta sig tid att läsa in behoven och förklara. Då blir de flesta nöjda och glada, konstaterar Lasse.
Bilder
Om
Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar cirka 15 000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 58 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons 6 000 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattssons julgåva 2025 går till Maskrosbarn12.12.2025 13:30:00 CET | Nyheter
Varje år vid luciatid donerar Einar Mattsson en gåva till en viktig verksamhet. I år skänker den familjeägda fastighetskoncernen pengar till ”Maskrosbarn”, en verksamhet som arbetar för att stödja ungdomar mellan 13-19 år som har föräldrar med missbruk, en psykisk sjukdom eller som utsatt dem för våld. Så att barnen kan få ett bättre liv.
Einar Mattsson: bostadsminister Andreas Carlsson (KD) gjorde avtryck för nya hyresrätter9.12.2025 15:13:28 CET | Pressmeddelande
Den 8 december firade Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm tillsammans infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlsson (KD) och 30-talet gäster.
Stefan Ränk ny ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien5.12.2025 05:02:00 CET | Pressmeddelande
Tisdag den 2 december beslutade Akademisammankomsten vid Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) att välja in Stefan Ränk, koncernchef och delägare av Einar Mattsson AB som ledamot.
Einar Mattsson är en stolt partner till Nobel Week Lights 20254.12.2025 11:25:22 CET | Nyheter
Den 6–14 december återkommer den årliga ljusfestivalen Nobel Week Lights. Festivalen presenteras av Nobelprismuseet och bjuder in internationella och lokala konstnärer, designers och studenter att skapa storskaliga ljusinstallationer i Stockholm. Alla konstverk är inspirerade av Nobelpristagares vetenskapliga upptäckter, litteratur och fredsarbete.
Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med bostadsminister Andreas Carlsson (KD)2.12.2025 06:03:00 CET | Pressmeddelande
Den 8 december kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm. Det gör vi tillsammans med gäster och bostadsminister Andreas Carlsson (KD).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

