Korrigering: Läkemedelsverkets kommentar med anledning av rapporter om tromboembolism (blodpropp) efter vaccination med AstraZenecas vaccin
11.3.2021 13:13:54 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Pressmeddelandet är korrigerat i fakta där det tidigare innehöll en felaktig uppgift att 1 miljon svenskar vaccinerats. Korrekt är att 1 miljon doser vaccin har givits ut och cirka 723 000 personer vaccinerade i Sverige.
- I nuläget bedömer Läkemedelsverket inte att det finns tillräckligt stöd för att avbryta vaccinationen med AstraZenecas vaccin. Den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA har inte heller funnit skäl för indragning eller att avbryta vaccinationen. Bedömningen är att nyttan med vaccinet tydligt överstiger riskerna, myndigheterna fortsätter bevaka frågan.
- Tidigare under veckan stoppade Estland, Lettland, Litauen, Luxemburg och Österrike vaccineringen med en batch (ABV5300) av AstrasZenecas vaccin av säkerhetsskäl, på grund av två rapporter om blodpropp efter vaccination. Preliminära undersökningar har inte visat några kvalitetsdefekter med den aktuella batchen, men undersökningen pågår.
- För närvarade talar inget för att vaccinet har orsakat blodproppar.
- Europeiska läkemedelsmyndigheten, EMA, kommer att fortsätta utreda batchen och granska de misstänkta biverkningarna.
- Den aktuella batchen består av 1 miljon doser som har levererats till 17 EU-länder, varav Sverige är ett.
- Den 11 mars har Danmark stoppat all vaccination med AstraZenecas vaccin.
- Tillgängliga data hittills visar att antalet fall av blodpropp hos vaccinerade personer inte är högre än vad som ses i allmänheten.
- Den 9 mars hade 22 fall av blodpropp rapporterats bland de 3 miljoner människor som vaccinerats med COVID-19-vaccin AstraZeneca i Europa. Det finns idag inget fastställt samband mellan vaccination och förekomsten av blodpropp.
- Läkemedelsverket har fått in två fall av misstänkta tromboemboliska händelser för personer vaccinerade med AstraZenecas vaccin, och ett 10-tal för vaccinet Comirnaty och inga fall för Modernas vaccin. Total har cirka 723 000 personer vaccinerade i Sverige.
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Mer än hälften av svenskarna känner inte igen en giftsvamp8.9.2026 08:50:51 CEST | Pressmeddelande
Drygt hälften av befolkningen vet inte hur man känner igen en giftsvamp i den svenska skogen. Det visar en ny Novus-undersökning. Det allra viktigaste medskicket till svampplockaren är att bara äta svamp som man med säkerhet vet är matsvamp i Sverige.
Pilotprojekt för gemensamma nordiska förpackningar på engelska förlängs2.9.2026 11:03:32 CEST | Pressmeddelande
Tillstånd för gemensamma nordiska engelskspråkiga förpackningar förlängs till den 1 januari 2035.
Pressträff: Arbetet för ökad tillgång till östrogenläkemedel2.9.2026 09:27:00 CEST | Pressinbjudan
Läkemedelsverket och socialminister Jakob Forssmed bjuder in media till en pressträff för att informera om arbetet för att öka tillgången till östrogenläkemedel i Sverige. På pressträffen presenteras en nyhet.
Nationella läkemedelsstrategin samlar landets aktörer31.8.2026 08:55:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige står inför stora möjligheter men också betydande utmaningar inom läkemedelsområdet. Nya behandlingar utvecklas samtidigt som ett förändrat omvärldsläge ställer högre krav på tillgång, beredskap och samverkan. Den 3 december samlas därför myndigheter, hälso- och sjukvård, patientorganisationer, akademi och industri till konferensen om Nationella läkemedelsstrategin.
Uppmaning till skolledningen: visa vår livsviktiga film31.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste fem åren har tonåringars självskador med läkemedel ökat med nästan 32 procent. En enkel åtgärd som försvårar en impulsiv självskadehandling är att låsa in hemmets mediciner. För att nå vårdnadshavare med det budskapet uppmanar nu Giftinformationscentralen landets skolor att visa en film på höstens föräldramöten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
