Korrigering: Läkemedelsverkets kommentar med anledning av rapporter om tromboembolism (blodpropp) efter vaccination med AstraZenecas vaccin
11.3.2021 13:13:54 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Pressmeddelandet är korrigerat i fakta där det tidigare innehöll en felaktig uppgift att 1 miljon svenskar vaccinerats. Korrekt är att 1 miljon doser vaccin har givits ut och cirka 723 000 personer vaccinerade i Sverige.
- I nuläget bedömer Läkemedelsverket inte att det finns tillräckligt stöd för att avbryta vaccinationen med AstraZenecas vaccin. Den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA har inte heller funnit skäl för indragning eller att avbryta vaccinationen. Bedömningen är att nyttan med vaccinet tydligt överstiger riskerna, myndigheterna fortsätter bevaka frågan.
- Tidigare under veckan stoppade Estland, Lettland, Litauen, Luxemburg och Österrike vaccineringen med en batch (ABV5300) av AstrasZenecas vaccin av säkerhetsskäl, på grund av två rapporter om blodpropp efter vaccination. Preliminära undersökningar har inte visat några kvalitetsdefekter med den aktuella batchen, men undersökningen pågår.
- För närvarade talar inget för att vaccinet har orsakat blodproppar.
- Europeiska läkemedelsmyndigheten, EMA, kommer att fortsätta utreda batchen och granska de misstänkta biverkningarna.
- Den aktuella batchen består av 1 miljon doser som har levererats till 17 EU-länder, varav Sverige är ett.
- Den 11 mars har Danmark stoppat all vaccination med AstraZenecas vaccin.
- Tillgängliga data hittills visar att antalet fall av blodpropp hos vaccinerade personer inte är högre än vad som ses i allmänheten.
- Den 9 mars hade 22 fall av blodpropp rapporterats bland de 3 miljoner människor som vaccinerats med COVID-19-vaccin AstraZeneca i Europa. Det finns idag inget fastställt samband mellan vaccination och förekomsten av blodpropp.
- Läkemedelsverket har fått in två fall av misstänkta tromboemboliska händelser för personer vaccinerade med AstraZenecas vaccin, och ett 10-tal för vaccinet Comirnaty och inga fall för Modernas vaccin. Total har cirka 723 000 personer vaccinerade i Sverige.
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Förslag ska göra det lättare för patienter att få läkemedel vid bristsituationer17.2.2026 06:11:00 CET | Pressmeddelande
I sin slutrapport om åtgärder för att förebygga och hantera rest- och bristsituationer presenterar Läkemedelsverket flera förslag som stärker apotekens möjligheter att agera när läkemedel inte räcker till. Förslagen syftar till att fler patienter ska få tillgång till behandling även vid läkemedelsbrist – utan att patientsäkerheten äventyras.
Läkemedelsverket slutredovisar uppdrag om att förebygga och hantera läkemedelsbrist16.2.2026 10:08:11 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket lämnar nu sin slutrapport om åtgärder för att förebygga och hantera rest- och bristsituationer för läkemedel i Sverige. Rapporten innehåller analyser och förslag för att stärka patientsäkerheten och förbättra samhällets förmåga att hantera läkemedelsbrist – till nytta för både människor och djur i hela landet.
Viktigt att anmäla misstänkt kontaktallergi av glukosmätare och insulinpumpar9.2.2026 09:35:39 CET | Pressmeddelande
Glukosmätare (CGM) och insulinpumpar har stor betydelse för personer med diabetes och minskad risk för hypoglykemi. Samtidigt får en del användare hudbesvär där produkten eller tejpen sitter – ibland i form av kontaktallergi. Vårdgivare har en viktig roll att anmäla hudreaktioner till Läkemedelsverket och tillverkaren.
Läkemedelsverket ska stärka samverkan kring läkemedelsförskrivning4.2.2026 08:13:02 CET | Pressmeddelande
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att stärka samverkan och utveckla arbetssätt i frågor som rör ordination, förskrivning och expedition av läkemedel. Syftet är att öka patientsäkerheten och bidra till mer samordnade och effektiva processer vid läkemedelsanvändning.
Höjda straff ett av förslagen för att motverka olaglig läkemedelsförsäljning3.2.2026 11:56:00 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket rapporterar idag en kartläggning av den olagliga handeln med läkemedel, och presenterar åtta förslag för att försvåra den olagliga försäljningen av läkemedel och öka svenska myndigheters möjlighet till att agera mot företeelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
