Bedragare utnyttjar corona för att lura äldre

– Vi har senaste dagarna fått in flera samtal om att bedragare ringer upp äldre och ber dem logga in på bank-Id för att bekräfta erbjudande om vaccination, säger Jenny Rudslätt, skadechef på If.
Viktigast är att se till att skydda sina uppgifter, poängterar hon:
– Inloggning och signering med exempelvis bank-id eller bankdosa ska alltid ske på eget initiativ, aldrig på någon annans begäran. Man ska aldrig identifiera sig med bank-id när man blir uppringd. Ingen från vården kommer att kräva det. Lägg på luren om du får ett oväntat samtal där du uppmanas att använda bank-id.
Vissa hemförsäkringar gäller vid id-stöld.
– I vissa hemförsäkringar ingår juridisk hjälp för att till exempel avvisa olika krav samt kan rådgivning för att begränsa skadan och förebygga problem ingå, avslutar Rudslätt.
Ifs råd för att minska risken för id-kapning:
- Var försiktig med hur du lämnar ut ditt personnummer och kreditkortsnummer. Inloggning och signering med exempelvis bank-id eller bankdosa ska alltid ske på eget initiativ, aldrig på någon annans begäran.
- Lämna inte ut dina personuppgifter på telefon eller via mejl.
- Låna inte ut mobiltelefonen till okända.
- Använd inte samma id och lösenord om du är inne på olika webbshoppar.
- Välj fakturabetalning före förskottsbetalning med kreditkort när du handlar på nätet.
- Virusskydda din PC. Undvik att klicka på länkar från okänd avsändare.
- Kontrollera att du får tillbaka ditt eget kreditkort vid till exempel taxiresor och restaurangbesök.
- Släng inte dokument med person- och kontouppgifter i soporna eller pappersinsamlingen.
- Lås din fysiska brevlåda för att undvika brevstöld.
- Som alternativ till fysisk brevlåda rekommenderar vi den digitala brevlådan Kivra.
Så här gör du om du blivit utsatt för bedrägeri
- Gör en polisanmälan direkt.
- Spärra personnumret, kreditkort, konton och kreditupplysningar.
- Byt alla lösenord.
- Ta kontakt med de butiker, banker och finansbolag som kräver dig på pengar.
På Polisens hemsida finns information om hur du skyddar dig mot telefonbedrägerier.
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-792 70 40press@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

