DER Touristik och Apollo säljer Novair
6.4.2021 16:00:00 CEST | Apollo | Pressmeddelande

– Det här är en plan för framtiden. Vi tror att resandet kommer tillbaka starkt. Nu kan Apollo och Jet Nordic Group lägga ännu större resurser och fokus på våra resenärer, säger Leif Vase Larsen, CEO på DER Touristik Northern Europe.
– Jag köper ett välskött flygbolag som flugit Apollos kunder i 20 år, och tillsammans med Jettimes årliga 500 000 resenärer, är våra två företag grunden för en stark, nordisk plattform att växa utifrån, säger Lars Thuesen, som äger Jet Nordic Group.
Med försäljningen bidrar DER Touristik, Apollo och Jet Nordic Group till synergieffekter på marknaden, ett skarpare fokus och lönsamhet för alla parter, särskilt under lågsäsongen.
– Det är nödvändigt, att vi tillsammans växer oss större i framtiden, så att vi är fortsatt relevanta och kan erbjuda konkurrenskraftiga priser och behålla den starka nordiska kvalitetes- och serviceprofilen som båda parterna idag representerar, säger Lars Thuesen.
Novair har cirka 240 000 årliga resenärer, cirka 120 medarbetare och två flygplan av typen Airbus 321 NEO. Försäljningen genomförs i augusti 2021, och Novair förblir tillgängligt för Apollo via det strategiska samarbetsavtalet.
För frågor kontakta:
Leif Vase Larsen, CEO, DER Touristik Northern Europe
0733702663 eller leif.vase.larsen@apollo.se
Anders Fred, VD Novair
0708741433 eller anders.fred@novair.se
Nyckelord
Kontakter
Apollos pressjour
För journalister och media.
Bilder
Länkar
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbartresande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté). Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015. www.apollo.se
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Utlandsresan är årets höjdpunkt för svenskarna31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Slår ut både julafton, helgerna, midsommar och födelsedagar.
Leif Vase Larsen lämnar DERTOUR Group18.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter 25 år i DERTOUR Group har Leif Vase Larsen, CEO International, valt att lämna sin tjänst vid slutet av april 2026. Från den 1 maj börjar han i en ny roll utanför koncernen.
Vem är du på semester?17.3.2026 09:10:25 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning genomförd av Apollo visar att svenskar har tydliga och ganska medvetna semesterpersonligheter.
Ingen prisökning på Apollos charterresor13.3.2026 10:23:41 CET | Pressmeddelande
Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att priserna på deras charterresor inte förändras.
Apollo har evakuerat alla nordiska gäster från Förenade Arabemiraten9.3.2026 12:33:04 CET | Pressmeddelande
Oroligheterna i Mellanöstern har lett till stängt luftrum och stora utmaningar för flygtrafiken. Nu kan Apollo meddela att alla deras nordiska gäster har tagits hem tryggt från Förenade Arabemiraten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

