Alla kan påverka trafiksäkerheten…

Kampanjen har fyra områden för att säkerställa att alla kan bidra på något sätt. Man kan lova att sänka hastigheten, skydda sig bättre, synas bättre eller vara mer uppmärksam. Oavsett inom vilket område man väljer att bidra så vet vi att ett felaktigt beteende som byts mot ett trafiksäkert beteende påverka trafiksäkerheten positivt. När man lovat något får man ett löftesbevis.
- Det ska bli väldigt spännande att se om det går att utmana trafikanter till att vara med och bidra till ökad trafiksäkerhet. I löftesbeviset framgår vad du vill försöka bidra med, men också hur ditt löfte påverkar trafiksäkerheten. Om vi kan få i gång en kedja där vi utmanar och inspirerar varandra, och spridningen blir stor, skulle den här kampanjen faktiskt kunna påverka trafiksäkerheten på ett väldigt positivt sätt, säger Marie Nordén generalsekreterare NTF.
Hur kan du bidra? Välj ett eller flera av fyra områden…
En avgörande faktor för framtidens trafiksäkerhet är respekten för hastighetsgränserna. Om alla håller skyltad hastighet skulle väldigt många liv kunna räddas årligen. I genomsnitt räddas 15 liv per sänkt km/tim om man slår ut det på en genomsnittlig hastighet för samtliga resor.
Lämna ditt löfte här: Jag kan sänka hastigheten…
Hur väl vi skyddar oss själva och andra har också stor påverkan på hur många som omkommer och blir allvarligt skadade i trafiken. Om alla alltid använder bilbälte, om alla barn transporteras rätt bältade i rätt monterad bilbarnstol för sin ålder, om alla använder cykelhjälm när man cyklar och alla gående använder halkskydd på vintern så skulle många liv räddas varje år.
Lämna ditt löfte här: Jag kan skydda mig bättre…
Ungefär hälften av alla gångtrafikanter som omkommer gör det i gryning, skymning eller mörker. För att öka både gåendes och cyklandes synbarhet är användning av reflexer en viktig åtgärd, både i tätort och på landsbygd. Med mörka kläder upptäcker föraren i en bil med halvljus den gående eller cyklande på 20–30 meters avstånd, med ljusa kläder syns man från 60 meter och med reflex på 125 meters avstånd. Cyklister ska också använda belysning på cykeln.
Lämna ditt löfte här: Jag kan synas bättre…
Det finns ett tydligt samband mellan risken att som personbilsförare dödas i en trafikolycka och vilken mängd alkohol man har i kroppen. Varje år omkommer ungefär 20 alkoholpåverkade personbilsförare i trafiken. Fler än 50 personer omkommer i olyckor som är alkohol- eller drogrelaterade olyckor, många utan att själva vara påverkade. Det bedöms att 20–30 procent av dödsolyckorna på väg är trötthetsrelaterade och väldigt många andra olyckor beror på ouppmärksamhet i form av att vi inte har ögonen på vägen.
Lämna ditt löfte här: Jag kan vara mer uppmärksam…
Nyckelord
Kontakter
Monica GreenOrdförande
Tel:+46 (0)70-530 42 10green.monica@icloud.comMarie NordénGeneralsekreterare
Tel:+46 (0)70-221 59 65marie.norden@ntf.seRickard CosiniKommunikationsansvarig
Tel:+46 (0)70-819 01 50rickard.cosini@ntf.seBilder
Om
Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande, NTF. Är en fri, självständig och idéburen organisation som arbetar för en säker trafik.
NTF arbetar på ideell och demokratisk grund genom folkrörelser, organisationer, samhällsinstitutioner, företag och enskilda.
Följ NTF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från NTF
Ny nationell rekommendation om bältesanvändning under graviditet6.11.2025 08:16:04 CET | Pressmeddelande
Att använda bilbälte på rätt sätt är avgörande för säkerheten - även under graviditeten. Trots detta placerar många gravida bältet fel, vilket kan öka risken för skador på både den gravida kvinnan och fostret vid en kollision. För att öka kunskapen har Nationella Trafiksäkerhetsförbundet NTF i samarbete med forskare från Chalmers Industriteknik, Folksam, If, SAFER, SIS/TK 242, Trafikverket och Volvo Cars tagit fram en gemensam nationell rekommendation för bältesanvändning under graviditet.
NTF vill få fler att synas i mörkret – delar ut gratis reflexer23.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
På söndag går vi över till vintertid vilket innebär mörkare eftermiddagar och svårare att se varandra ute i trafiken. Glöm då inte reflexen! NTF arbetar för en säkrare trafik och att fler ska synas i mörkret. Därför kommer vi att dela ut kostnadsfria reflexer på flera platser i landet.
Trafiksäkerhet är inte en prioriterad fråga för arbetsgivare14.10.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Resor i tjänsten uppfattas inte som en del av arbetsmiljöarbetet. I alla fall om vi ser till vad arbetstagare själva svarar när de fått frågan av Nationella trafiksäkerhetsförbundet NTF.
Varannan bilist fortsätter köra för fort utanför skolor14.8.2025 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Barnens rätt till en trygg skolväg fortsätter hotas av bilister som inte håller hastighetsbegränsningen. Trots återkommande uppmärksamhet kör fortfarande nästan hälften av bilisterna för fort utanför skolor. Det visar nya mätningar från NTF som genomförts på nio platser runt om i landet under vårterminen 2025. Av nära 60 000 observationer körde hela 48 procent över tillåten hastighet – mitt under skoltid.
Pensionerade kvinnor tar tillbaka ratten – NTF och Länsförsäkringar i Jönköping gör det möjligt10.3.2025 09:03:26 CET | Pressmeddelande
Efter flera framgångsrika genomföranden återkommer utbildningen "Ta tillbaka ratten" till Jönköping under 2025. Utbildningen är särskilt utformad för pensionerade kvinnor som har körkort, men som på grund av olika omständigheter inte kör bil. Satsningen ska främja kvinnors mobilitet och självständighet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

