Nyckelfonden delar ut 10,1 miljoner till 18 forskargrupper

– Nyckelfonden har under de senaste åren kunnat utöka forskningsanslagen, vilket är glädjande. Årets bidrag ger möjlighet till att ytterligare stärka forskare och forskningsgrupper inom regionens hälso- och sjukvård, säger Bo Anderson, Nyckelfondens ordförande.
Unikt behandlingskoncept som räddar liv
EVTM är ett behandlingskoncept som är framtaget av Tal Hörer och hans forskargrupp på Universitetssjukhuset Örebro. Förkortningen står för ”EndoVascular resuscitation and Trauma Management”. Konceptet är en behandling som kan användas vid livshotande större blödningar och andra akuta tillstånd som uppstår vid exempelvis trauma, förlossning, brusten kroppspulsåder eller möjligtvis hjärtstopp.
– Vi är ett multidisciplinärt team, på Universitetssjukhuset Örebro som är pionjärer och ledande i utvecklingen av EVTM. Det ingår olika yrkeskategorier som exempelvis kirurger och narkosläkare. Vi har tagit fram ett livräddande koncept för de mest kritiskt sjuka patienterna världen över. Tack vare pengar från Nyckelfonden kan vi nu forska mer och utföra kliniska studier. Vi har flera studier på gång, säger Tal Hörer, docent och överläkare på kärl-thoraxkliniken.
Han poängterar att det roligaste med att forska är att få se hur resultatet används både lokalt och i hela världen.
– Vi har fantastiska exempel med patienter som vårt team och andra kollegor har räddat till följd av vår forskning. Det ger en otroligt bra känsla att kunna göra något bra och få hjälpa andra, säger han.
Vill förbättra diagnostiken av tarmcancer
Forskaren Louise Olsson vill tillsammans med sin forskargrupp utvärdera ett nytt test som påvisar osynligt blod i avföringsprov. Symptom från tarmen är vanliga men ofta ospecifika och de kan vara svåra att bedöma.
– Vår förhoppning är att det här är ett test som läkare i primärvården framöver kan ha nytta av bland patienter som söker med symtom som kan tyda på tarmcancer, säger Louise Olsson, överläkare och enhetschef på Camtö (Centre for Assessment of Medical Technology in Örebro).
Många patienter remitteras till utredning men endast en liten andel visar sig ha tarmcancer. Tester för att påvisa osynligt blod i avföringen har funnits länge men de har inte varit pålitliga. Nu har det kommit nya immunologiska tester som är mer tillförlitliga men det är ännu inte klarlagt hur säkra de är för att identifiera individer med mycket låg risk för tarmcancer.
– Vi kommer att genomföra en nationell studie. Målet är att klargöra hur de nya testerna kan användas på bästa sätt. Att få ett anslag från Nyckelfonden betyder naturligtvis väldigt mycket, utan anslag är det svårt att åstadkomma något. Vi kommer att använda det som ersättning till vårdcentraler för deras arbete att informera patienter om studien, berättar hon.
Studien kommer att omfatta minst 2500 patienter som är över 40 år. Förhoppningen är att på ett säkert sätt kunna undvika koloskopi om testet är negativt. En annan möjlighet är att höga koncentrationer blod ska medföra att undersökningen görs skyndsamt.
Nyckelfondens forskningsbidrag 2021 delas ut till följande forskningsgrupper:
|
Antonis Valachis |
Kliniska förloppet, behandlingsmönster och molekylär kartläggning av metaplastisk bröstcancer |
700 000 kronor |
|
Axel Nordenskjöld |
Effekter av elektrokonvulsiv terapi vid svår psykisk sjukdom |
350 000 kronor |
|
Bo Söderquist |
Bakteriell diversitet och förekomst av antibiotika-resistensgener i normalfloran hos patienter som ska genomgå ledprotesoperation |
750 000 kronor |
|
Elisabet Tina |
Rituximab-behandling vid multipel skleros med fokus på immunförsvar och hjärntrötthet |
280 000 kronor |
|
Elisabeth Westerdahl |
Fysioterapi och infektionskontroll av andningshjälpmedel för att minska lungkomplikationer efter thoraxkirurgi |
500 000 kronor |
|
Farhan Bazargani |
Retentionstrådar för att bihehålla behandlingsresultatet efter tandregleringsbehandling; en randomisrad kontrollerad studie med 5-års uppföljning |
130 000 kronor |
|
Gisela Helenius |
Tidig upptäckt av återfall efter behandling av cancer i huvud-halsområdet |
650 000 kronor |
|
Gustav Jarl |
Benamputationer i Sverige |
100 000 kronor |
|
Johan Bohr |
Kartläggning av det förvärvade immunförsvaret i tunn -och tjocktarm vid mikroskopisk kolit, med fokus på CD8+ mördar-T-celler och deras betydelse för den minskade risken för koloncancer |
500 000 kronor |
|
Jonas Halfvarson |
Proteinprofiler för att förutspå, identifiera och prognostisera inflammatorisk tarmsjukdom |
1 400 000 kronor |
|
Lisa Kurland |
Tidig identifiering av sepsis - redan i ambulansen |
450 000 kronor |
|
Louise Olsson |
Utvärdering av nytt test för påvisande av osynligt blod i avföringsprov bland patienter som söker i primärvården med symtom som kan tyda på tarmcancer |
450 000 kronor |
|
Michiel van Nieuwenhoven |
Kartläggning och behandling av patienter med irritabel tarm syndrom inom primärvården: en randomiserad kontrollerad studie |
500 000 kronor |
|
Olof Hultgren |
Virus och värdinteraktioner, immunsvar och sjukdomsutfall vid covid-19 infektion |
800 000 kronor |
|
Sabina Davidsson |
Immunförsvarets roll vid utvecklingen av aggressiv peniscancer |
900 000 kronor |
|
Stefan Särnblad |
Identifiering av nya genetiska orsaker till hjärtmuskelsjukdom hos barn och ungdomar i Sverige |
400 000 kronor |
|
Tal Hörer |
Minimalinvasiva kirurgiska behandlingar av akuta blödningar i stora kretsloppet. Utvecklande av ett nytt behandlingskoncept EVTM (EndoVascular resuscitation and Trauma Management) |
500 000 kronor |
|
Yang Cao |
Studier av moderkaksvävnad för att öka förståelsen för regleringen av fostertillväxt |
750 000 kronor |
Vid frågor kontakta
Tal Hörer
Överläkare, docent
Kärl-thoraxkliniken
Universitetssjukhuset Örebro
Region Örebro län
E-post: tal.horer@regionorebrolan.se
Telefon: 019 – 602 46 32
Louise Olsson
Överläkare, avdelningschef
CAMTÖ
Universitetssjukhuset Örebro
Region Örebro län
E-post: louise.olsson@regionorebrolan.se
Telefon: 072 – 14 13 970
Nyckelord
Kontakter
Elin AbelsonKommunikatör
Tel:072-1464995elin.abelson@regionorebrolan.seBilder



Om
Det personliga universitetssjukhuset
Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda.
Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Den nya läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.
Följ Universitetssjukhuset Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Universitetssjukhuset Örebro
Forskning om internetbaserad yoga får fortsatt stöd från Bröstcancerförbundet16.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
En bröstcancerstudie vid Universitetssjukhuset Örebro har beviljats ytterligare 550 000 kronor från Bröstcancerförbundet. Forskningen handlar om hur internetbaserad yoga kan förbättra återhämtningen efter bröstcancerbehandling. ”Det är tredje gången projektet beviljas medel från Bröstcancerförbundet, vilket innebär att det sammanlagda stödet nu uppgår till 2 miljoner kronor”, säger projektledare Emma Ohlsson-Nevo.
Forskning visar hur ledarskap påverkar följsamhet till vårdens riktlinjer15.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Hur får ny forskning och nationella riktlinjer fäste i hälso- och sjukvårdens dagliga arbete? Det är utgångspunkten för Erika Fjordkvists forskning, som visar hur första linjens chefer har en central roll när evidensbaserade arbetssätt ska bli verklighet. All hennes forskning är gjord i en ortopedisk vårdkontext.
Nobelprisets upptäckter stärker Universitetssjukhuset Örebros cancerforskning8.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Årets Nobelpris i fysiologi eller medicin gick till forskare som upptäckt hur vissa immunceller, de så kallade regulatoriska T-cellerna, hjälper kroppen att hålla immunförsvaret i schack. Vid Universitetssjukhuset Örebro pågår forskning med koppling till detta område, där forskare undersöker hur samma immunceller påverkar utvecklingen av urologiska cancerformer.
Kostnadsfri radonmätning i småhus13.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Arbets- och miljömedicin vid Universitetssjukhuset Örebro bjuder in hushåll i Örebro län att delta i ett projekt som undersöker radonhalter i småhus. Deltagandet är kostnadsfritt.
Ny studie ska stärka vården för patienter med spridd bröstcancer4.11.2025 08:25:00 CET | Pressmeddelande
Hur behandlas patienter med bröstcancer som spridit sig till lymfkörtlarna? Örebroforskaren Antonios Valachis startar en ny studie för att få svar och förbättra vården för dessa patienter. Bröstcancerförbundet bidrar med 800 000 kronor. ”Det möjliggör uppföljning av behandlingar, se på sjukdomsutveckling och patienters livskvalitet”, berättar han.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

