Unga svenskar drömmer om att bli socionom

– Det är glädjande att så många unga vill bli socionom eller kurator, eftersom det är yrken med många mjuka kompetenser som inte går att automatisera bort. Mjuka kompetenser som problemlösning och kommunikation är avgörande för att vara attraktiv på framtidens arbetsmarknad, säger Mikael Jansson, vd på ManpowerGroup Sverige.
Socionom och kurator är det mest attraktiva yrket på ungas lista över drömjobbet, tätt följt av ingenjör. Socionom och kurator tillhör också yrkeskategorin som klättrar mest på svenskarnas drömjobbslista, och förflyttar sig från position 73 till sjunde plats mellan åren 2019 och 2021. 2019 var ingenjör svenskarnas drömjobb, enligt Manpower Work Life.
– Pandemin påskyndar digitaliseringen på arbetsmarknaden, vilket ställer nya krav på vilka kompetenser som behövs. Satsa på att utveckla dina mjuka och tekniska förmågor är vårt råd till studenter och framtida jobbsökare, säger Mikael Jansson.
Hela 94 procent av unga svenskar är optimistiska till möjligheten att nå sitt drömjobb – 57 procent svarar att de ”absolut” kommer att nå sitt drömjobb, och 37 procent att de ”kanske” kommer att nå det. I befolkningen som helhet är 86 procent optimistiska, vilket är en ökning med fem procentenheter sedan 2019. För unga är yrket ett drömjobb om det ger möjlighet till personlig utveckling, men även möjligheten till hög lön är viktig, visar ManpowerGroups undersökning.
– Det är glädjande att unga är så optimistiska kring framtiden, särskilt eftersom det finns en enorm kompetensbrist inom vissa yrken där unga kan ta plats. Här bör arbetsgivare satsa på kompetensutveckling av unga talanger för att bättre möta arbetsmarknadens behov, säger Mikael Jansson.
SCB:s arbetskraftsbarometer visar att det har blivit svårare för nyexaminerade att etablera sig på arbetsmarknaden. Mellan november 2019 och november 2020 steg ungdomsarbetslösheten med cirka 4 procentenheter till 24,4 procent, enligt SCB. Trots detta är det bara 7 procent av unga som tror att de riskerar att bli arbetslösa inom det närmaste halvåret enligt Manpower Work Life.
Bilagor
Topplista: Ungas drömjobb 2021, jämförelse med 2019
Topplista: Svenskarnas drömjobb 2021, jämförelse med 2019
För mer information, kontakta gärna:
Hélène Belin, kommunikationschef ManpowerGroup Sverige, telefon 070-377 45 43
helene.belin@manpowergroup.se
Topplista: Ungas drömjobb 2021, jämförelse med 2019
|
2021 |
2019 |
1 |
Socionom/Kurator |
Ingenjör |
2 |
Ingenjör |
Programmerare |
3 |
Säljare |
Säljare |
4 |
Kommunikatör/marknadsförare |
Socionom/Kurator |
5 |
Truckförare |
Lastbilsförare |
Topplista: Svenskarnas drömjobb 2021, jämförelse med 2019
|
2021 |
2019 |
1 |
Administratör |
Ingenjör |
2 |
Ingenjör |
Administratör |
3 |
Säljare |
Säljare |
4 |
Kommunikatör/marknadsförare |
Ekonom |
5 |
Projektledare |
Programmerare |
6 |
Ekonom |
Kommunikatör/marknadsförare |
7 |
Socionom/kurator |
Socionom/kurator |
8 |
Truckförare |
Lastbilsförare |
9 |
Livscoach/karriärcoach |
Maskinoperatör |
10 |
Lastbilsförare |
Entreprenör |
Om Manpower Work Life
Manpower Work Life är Sveriges största arbetslivspanel. Den senaste undersökningen genomfördes av Demoskop på uppdrag av ManpowerGroup under februari–mars 2021 och omfattar anställda, egenföretagare, arbetssökande och studerande. 2 858 personer har svarat på undersökningen.
Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef ManpowerGroup
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seBilder
Länkar
Om
Om ManpowerGroup
ManpowerGroup™ är världsledande inom kompetens- och HR-tjänster. Vi hjälper organisationer att omvandla sig i en snabbt föränderlig värld, genom att hitta och utveckla talanger som gör det möjligt för våra kunder att utvecklas. Vi bidrar genom att hitta rätt kompetens samtidigt som vi sätter miljontals människor i arbete. ManpowerGroup™ är sedan många år erkända för vår mångfald, inkludering, jämställdhet och 2021 utsågs vi till ett av världens mest etiska företag för tolfte året i rad. I Sverige har vi omkring 7 000 medarbetare på drygt 50 orter över hela landet med varumärkena: Manpower®, Experis®, Talent Solutions® och Jefferson Wells®. Varje år sätter vi 15 000 personer i jobb i Sverige.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
IT-chefernas huvudvärk 2025: att säkerställa datasäkerhet och underlätta innovation10.4.2025 08:02:00 CEST | Pressmeddelande
Cybersäkerhet är den utmaning som oroar IT-chefer mest, fler än fyra av tio uppger att de oroar sig över säkerhetsrisker. Nästan 8 av 10 ledare rapporterar också att de ökar budgeten för IT-säkerhet jämfört med förra året. Det visar en ny global undersökning från Experis bland nästan 1 400 IT-chefer från olika branscher i nio länder.
Experis lanserar 2025 års Viva Technology Startup Challenge: AI och tech för framtidens HR8.4.2025 09:22:50 CEST | Pressmeddelande
Experis vill bana väg för framtidens HR med en tävling riktad mot startups. Fokus i tävlingen är utveckling av innovativ teknik för att lösa HR-utmaningar. Finalisterna kommer att presentera sina idéer på Europas största startup- och tech-event VivaTech i Paris.
ManpowerGroup utses till ett av världens mest etiska företag för 16:e året17.3.2025 15:56:07 CET | Pressmeddelande
Ethisphere har tilldelat ManpowerGroup utmärkelsen World's Most Ethical Companies för 16:e året. Utvärderingen görs inom kategorierna bolagsstyrning, etik och efterlevnad, ledarskap och rykte, kultur, miljö och social påverkan.
IT-branschens sysselsättning halkar efter den globala utvecklingen under andra kvartalet11.3.2025 08:12:04 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT-branschen förväntar sig en fortsatt stabil rekryteringstakt på +23 procent inför det andra kvartalet 2025. Det är dock långt under det globala genomsnittet, och 16 procentenheter lägre än motsvarande period i fjol. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Hoppfullt på arbetsmarknaden – men blandade branschsignaler inför andra kvartalet11.3.2025 07:58:28 CET | Pressmeddelande
Den svenska arbetsmarknaden visar en försiktig optimism inför andra kvartalet, med en sysselsättningsprognos på +19 procent. Samtidigt är skillnaderna på branschnivå stora – i transport, logistik och fordonsindustrin ökar rekryteringsviljan skarpt, medan energi- och samhällsservice tror på en minskad arbetsstyrka under kvartalet. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum