Läkerol slår på stort – favorittippad smak och stor mediasatsning

Läkerol Classic Raspberry Licorice, det senaste tillskottet i Läkerol-familjen, är redan en storfavorit. Kombinationen av hallon och lakrits har blivit en modern klassiker och smaken av sötsyrliga hallon och salt lakrits hem går hem hos konsumenterna även i form av pastiller. Helt enkelt den perfekta pastillen för att göra varje stund lite bättre – anywhere, anytime.
Vecka 38 2019 lanserades Läkerol Raspberry Licorice på Pressbyrån och 7-Eleven, och sedan vecka 8 2020 har du också kunnat hitta den i övrig handel.
– Det har varit stor efterfrågan på nyheten Läkerol Raspberry Licorice, många har hört av sig och frågat var man kan köpa pastillen. Vi har fått mycket positiv respons från konsumenter som redan har Raspberry Licorice som ny favoritsmak. Fantastiskt kul tycker vi!, säger Marie Schelin, Category and Portfolio Manager på Cloetta.
Förutom att synas i butikerna så får nyheten en extra boost som hjälte i Läkerols stora mediasatsning och kommer att synas både i sociala medier, online video och TV under våren. Detta blir den andra vågen av den stora mediasatsningen för att etablera Läkerols nya kommunikationsplattform och Läkerol kommer att synas i media från vecka 12.
Nya Läkerol Raspberry Licorice finns redan ute i butik för alla lakrits/hallon-älskare. Asken väger 25 gram och lanseras i både 1-pack och 2-pack.
Mer information
Vill du veta mer om Läkerols nya design eller kommunikationsplattform är du välkommen att höra av dig till Marie Schelin, Category and Portfolio Manager på Cloetta, via e-mail marie.schelin1@cloetta.se
Nyckelord
Kontakter
Helena AntonCommunication Project ManagerCloetta Sverige AB
Tel:040-32 42 18helena.anton@cloetta.seBilder



Om
Cloetta Sverige ABBesöksadress: Södra Förstadsgatan 34
205 42 Malmö
040-32 42 00https://www.cloetta.se/
Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.
Följ Cloetta Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB
Svenskt lösgodis har blivit en global sensation – nu öppnar CandyKing en permanent butik på Manhattan4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med lördag denna vecka kan alla New York-bor och turister uppleva svensk godisglädje när den virala succén blir verklighet då CandyKing flyttar in i hjärtat av staden. Med sitt etablerade koncept och en högkvalitativ produktmix erbjuder butiken det bredaste sortimentet av svenskt lösgodis i USA. Utöver att konsumenterna får möjlighet att njuta av den stora valfrihet som CandyKing levererar, kommer de även ha möjlighet att påverka butikens utbud på lång sikt.
Här är höstens lösgodisnyheter från CandyKing16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inget väcker höstpeppen som nyheterna i lösgodishyllan. CandyKing presenterar sex spännande nyheter som garanterat lockar till plock – allt från supersalta sillar och trendande banansmaker till favoriten Zoo i ny spännande kostym.
Kexchoklad fortsätter samarbetet med alpina skidlandslaget – och blir ny sponsor till svenska skicrosslandslaget6.10.2025 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
I över två decennier har Kexchoklad® och alpina skidlandslaget haft ett nära samarbete som gjort ett stort avtryck inom svensk idrott. Under 2024 förnyades samarbetet, och med en ny fartfylld säsong runt hörnet utökas partnerskapet med ytterligare en sponsorsatsning – nu även för svenska skicrosslandslaget.
Juleskumsfamiljen presenterar nya medlemmar – Cloetta introducerar nya mixpåsen Juleskum Family Mix2.9.2025 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
De omåttligt populära Juleskumtomtarna föddes redan 1934, när Cloetta började tillverka skumgodis till julen. Originalet av Cloettas Juleskum är en älskad produkt som bidrar till glädjefyllda stunder, år efter år.
Kexchoklad nu även som gåvoask – ge bort den glädjefyllda känslan av en tivolivinst till någon du tycker om!2.9.2025 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Kexchoklad är det mest sålda varumärket inom chokladstycksaker*, och det omisskännliga rutmönstret har såväl klätt våra välsmakande Kexchokladprodukter som förgyllt otaliga minnen sedan 1938. Ett bra exempel är de populära tivoliförpackningarna som lyckliga vinnare burit hem från nöjesparkerna, sommar efter sommar. Därför är Cloetta extra glada över att nu ge konsumenter möjligheten att ge bort den bubblande känslan av en tivolivinst med Kexchoklads nya gåvoförpackning, fylld med Kexchoklad i minivariant.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum