Daniel Sjölins nya roman – exklusivt på Expressen Premium

”Erövraren” markerar Daniel Sjölins återkomst till romankonsten efter 14 år. Debuten ”Oron bror” gav honom Borås debutantpris och ”Världens sista roman” rönte honom också framgångar när den nominerades till Augustpriset 2007.
Därefter har Daniel Sjölin varit verksam som kulturjournalist, bland annat på ”Babel” i SVT, Expressens kultursida och i ”Två män i en podd”.
”Erövraren” är skriven under våren, beställd av Expressens kultursida.
– Daniel Sjölin ger läsaren inblickar i en för många okänd värld. Och han gör det med humor och skärpa. Dessutom återupplivar vi tillsammans 1800-talets följetongstradition, där flera stora författare skrev direkt för tidningar, säger Karin Olsson, kulturchef och biträdande chefredaktör.
De nio delarna skildrar en medelålders kulturjournalist som i desperation far fram genom den svenska kulturvärlden, i hopp om att slå sig fri från ett äktenskap som börjat likna ett våldsamt fängelse.
– Jag har försökt skapa en huvudperson som man kan tolka rakt av som en slusk – eller tvärtom som ett offer. Ska bli spännande att se hur läsarnas dom över honom blir, säger Daniel Sjölin.
Första delen av ”Erövraren” publiceras den 13 juni.
Nyckelord
Kontakter
Karin Olsson, karin.olsson@expressen.se
Daniel Sjölin, 0707682779
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Jonas Bonnier ny kolumnist i Expressen12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Författaren Jonas Bonnier knyts till Expressen. Han blir tidningens nya kolumnist. – Om livet vore en tävling, vilket det förstås inte är, känner jag att jag har vunnit en etappseger genom att bli krönikör i Expressen, säger Jonas Bonnier.
Expressens storsatsning på sport fortsätter11.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Reportern Mattias Persson, 26, förstärker hockeybevakningen. – Det känns väldigt inspirerande att komma in i ett team som redan har så mycket samlad kompetens, säger han.
Mathistorikern Richard Tellström får Allt om Mat:s Stora matpris 20258.12.2025 17:30:00 CET | Pressmeddelande
Mathistorikern Richard Tellström fick Allt om Mat:s Stora matpris, miljömärkningen KRAV fick Hållbarhetspriset och Reyneke Wines fick Gyllene glaset när Allt om Mat och Allt om Vin delade ut årets mat- och vinpriser vid en gala på Restaurang Nationalmuseum i Stockholm den 8 december.
Journalisten Carolina Jemsby tilldelas årets Per Wendel-pris13.11.2025 15:40:14 CET | Pressmeddelande
Carolina Jemsby, 51, får ”Per Wendels pris till Årets nyhetsjournalist” när det i dag delas ut för 20:e gången.
Vinnare av Damernas Värld Guldknappen 202513.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Damernas Värld Guldknappen är Sveriges mest anrika modepris. Tidigare i dag erhöll årets vinnare sina priser på Nordiska Museet i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
