
Gymnasieantagningen ska förbättras

Antagningssystemet Indra har utvecklats och använts i Göteborgsregionen sedan 2014, och sedan 2017 är även Storsthlm, samverkansorganisationen för kommunerna i Stockholms län, hälftenägare av systemet. Det gemensamma antagningssystemet eliminerar mycket av den mellanhandshantering som tidigare skedde mellan kommuner, skolor och kanslier, något som bidrar till högre effektivitet, rättssäkerhet och användarvänlighet.

Karin Soffiantini Yildiz, verksamhetschef för Gymnasieregionen Storstockholm.
-Trycket på plattformen är mycket hårt under vissa perioder. Det handlar framför allt om tiden för första valet och när det är dags för omval. Redan i år har plattformen stärkts, och nu tar vi nästa steg och förbättrar den ytterligare, säger Karin Soffiantini Yildiz, verksamhetschef för Gymnasieregionen Storstockholm.
Under året har en serie flaskhalsar i systemets installation åtgärdats. Nästa steg i förbättringsarbetet blir att bygga om delar av Indra.
-Inför nästa ansökningsomgång kommer en ny elevsida att lanseras med högre prestanda, bättre tillgänglighet och nytt utseende. Den kommer också att vara anpassad för mobila användare. Näst på tur står verktyget för Indras administratörer, säger Sabina Svahn, enhetschef Göteborgsregionen.
Det är it- och kommunikationsföretaget Consid som ska leverera stora delar av den nya plattformen. Avtal har tecknats med företaget för att vidareutveckla och förvalta Indra och elevsidan under en period på upp till fyra år för en förväntad kostnad av 30 miljoner kronor.

Petter Bergström, Consid.
-Att välja gymnasieprogram är ett stort och viktigt beslut. Det är otroligt roligt att få förtroendet att få vara med och ge nästa generation en bra start på nästa steg i sina studier, säger Petter Bergström kontorsansvarig för Consid i Göteborg.
Nyckelord
Kontakter
Nathalie BesèrKommunikationschef
Tel:0730- 56 70 30nathalie.beser@consid.seBilder



Om
Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag som erbjuder konsulttjänster inom it, management och digital marknadsföring. Företaget har kontor i Stockholm, Uppsala, Västerås, Örebro, Norrköping, Linköping, Nyköping, Göteborg, Halmstad, Malmö, Helsingborg, Karlshamn, Karlskrona, Kristianstad, Kalmar, Ljungby, Värnamo, Växjö, Jönköping, Borås, Karlstad, Gävle och Sundsvall. Consid startades 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell och har idag över 1 200 anställda och omsätter över en miljard kronor. Läs mer på www.consid.se.
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Consid skriver svensk näringslivshistoria – tar sin elfte Gasell17.10.2024 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
IT-företaget Consid har under sina 24 år vuxit till ett av Nordens mest framgångsrika bolag inom tech och har staplat prestationen att bli DI Gasell-vinnare hela elva gånger – ett rekord som som ingen annan tidigare uppnått.
Christer Olsson om ledarskap och imposter syndrome: ”Vi har grundlurat våra barn”16.10.2024 11:41:40 CEST | Pressmeddelande
Christer Olsson är fiskarpojken från Öckerö som idag är en av Sveriges största inspirationskällor för ledarskap och affärsutveckling. Med över 30 års erfarenhet av organisations- och ledarskapsutveckling har han minst sagt satt sin prägel på den svenska arbetsmarknaden och rett ut vad bra ledarskap egentligen innebär.
Consid expanderar i Dalarna – ökar med 150 procent15.10.2024 15:35:37 CEST | Pressmeddelande
It- och kommunikationsbolaget Consid expanderar nu i Dalarna. Under dagen idag stod det klart att företaget har tagit över bolaget Aspires verksamhet i Borlänge, efter förhandlingar med CombinedX, ägare av Aspire.
Consid storsatsar – 5000 utbildas inom cybersäkerhet14.10.2024 16:25:03 CEST | Pressmeddelande
Genom initiativet Family Firewall vill IT-företaget Consid lyfta frågan om IT- och cybersäkerhet på företaget. Satsningen är en del av företagets säkerhetsmånad där man under oktober fokuserar extra på att stärka såväl det faktiska skyddet som kunskapen om cybersäkerhet.
Johan Klintin från Consid tar scenen på Testforum 20249.10.2024 09:22:31 CEST | Pressmeddelande
Johan Klintin från Consid har blivit utvald som en av huvudtalarna på Testforum 2024, årets största konferens inom test av IT-system. Testforum, som går av stapeln för 17 året i rad och under åren har samlat över 3000 deltagare, erbjuder ett omfattande program med fokus på de senaste trenderna och best practices inom testning av IT-system. Johan Klintin kommer att dela med sig av sina erfarenheter och insikter kring hur ett så kallat Enterprise Thinking-mindset kan förändra arbetsmetoder och resultat inom organisationer.
Consid