

Branäs avslutar en lyckad första sommarsäsong

– Det är blandade känslor. Det är tråkigt att cykelsäsongen är över, men samtidigt är vi väldigt nöjda med vad vi har åstadkommit under sommaren. Feedbacken från gästerna har varit fantastisk, säger Branäsgruppens vd Anders Kjällström.
Sedan säsongsstarten 1 juli har besökare utforskat de olika aktiviteterna i Branäs, där framförallt cykling har stått i fokus. Utöver flowleder och cross country-leder för cykling finns bland annat även en padelbana, vandringsleder och discgolfbana.
– Målet med sommarsatsningen har varit, och kommer fortsatt vara, att erbjuda något för hela familjen. Majoriteten av besökarna har varit barnfamiljer och vi har i både gästenkäter och på plats fått väldigt mycket positiv kritik, vilket är ett tecken på att vi har lyckats. Vi ser fram emot att fortsätta utveckla sommaren i Branäs, men först ska vi fokusera på vintern som kommer.
Branäs har öppet cykellederna och liften Sjöexpressen fredag–söndag, kl. 10.00–16.00. Därefter stänger man för säsongen, men padelbanan är fortsatt öppen tills vädret inte längre tillåter och det går som vanligt att boka boende även under hösten.
Nyckelord
Kontakter
Mikael ElfordMarknads- och försäljningschef
Tel:054-13 26 30mikael.elford@branasgruppen.seBilder
Om
Branäsgruppen är Sveriges största privatägda skidkoncern och ägare till skidanläggningarna Branäs och Kungsberget.
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.