Inspelningsstart av Bränn alla mina brev med stjärnensemble

”Den här filmens tillblivelse har varit en märklig resa för mig. Jag fattar inte hur det gått till, att en efter en av Sveriges absoluta skådespelarelit bestämmer sig för att vara med. Att Sverrir ska spela mig är särskilt kittlande, för han är ju rent ut sagt utsökt, varje gång jag ser honom i en film eller serie blir jag lugn, vill ha kvar honom i scenen, han får aldrig gå”, säger Alex Schulman, författare.
De internationellt uppmärksammade skådespelarna Asta Kamma August (Pakten, Sex, Follow The Money) Bill Skarsgård (It: Kapitel 1 & 2, Deadpool) och Gustav Lindh (Rättfärdighetens ryttare, Älska mig, Hjärter Dam), kommer att porträttera huvudrollskaraktärerna Karin, Sven och Olof under 1930-talet. Marika Lindström och Sten Ljunggren spelar Karin och Sven på 1980-talet. Båda är några av Sveriges mer folkkära och välmeriterade skådespelare inom tv och film. Sten har också vunnit en Hedersguldbagge.
Sverrir Gudnason känd från bland annat Borg, Gentlemen och Den allvarsamma leken gestaltar Alex Schulman och Sonja Richter (Älskar dig för evigt, Bron, Mordkommissionen) spelar Amanda Schulman.
”Att få liv i ett manuskript är en enorm utmaning, speciellt om man som jag är intresserad av uppriktighet. Med dessa fantastiska skådespelare och med ett inspirerande team bakom mig har vi nu påbörjat resan mot premiären” säger Björn Runge, regissör.
Bränn alla mina brev produceras av SF Studios med producenterna Annika Sucksdorff och Jonathan Ridings i spetsen med stöd från Svenska Filminstitutet och i samproduktion med SVT, Film i Väst och Film Stockholm. Filmen har utvecklats med stöd från EU:s Kreativa Europa MEDIA-program. Veronica Zacco är manusförfattare.
Filmen spelas in på Sigtunastiftelsen i Stockholm och i Västra Götaland under augusti och september 2021.
Bränn alla mina brev har premiär på svenska biografer under hösten 2022.
För mer information, vänligen kontakta:
Karin Wahlén, presskontakt, karin.wahlen@kultpr.se, +46 768 96 22 54
Pia Grünler, Nordic Head of Theatrical Distribution, pia.grunler@sfstudios.se, +46 708 79 22 71
Ulrika Grönérus, Kommunikationschef Film i Väst, ulrika.gronerus@filmivast.se, +46 708 64 37 36
Nyckelord
Kontakter
Ulrika GrönérusPress & Media Relations
Tel:+46(0)708-64 37 36ulrika.gronerus@filmivast.seBilder

Om
Film i Väst är en av Europas mest framgångsrika regionala filmfonder och efter Svenska Filminstitutet näst största finansiären av svensk film och tv-drama. Sedan starten 1992 har Film i Väst samproducerat fler än 1 000 svenska och internationella långfilmer, TV-drama, dokumentär- och kortfilmer. Samproduktionerna har vunnit Oscar, Golden Globe, Emmy och European Film Awards. Även på världens främsta filmfestivaler som Berlin och Cannes har Film i Västs samproduktioner varit framträdande. Sammanlagt har Film i Västs samproduktioner vunnit 150 Guldbaggar. Till det kommer ytterligare 295 nomineringar. Film i Väst är en del av Västra Götalandsregionen, Sveriges ledande filmregion.
Följ Film i Väst
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Film i Väst
Stjärnspäckad ensemble i Niki Lindroth von Bahrs nya kortfilm11.12.2025 14:21:06 CET | Pressmeddelande
Den hyllade konstnären och regissören Niki Lindroth von Bahr är tillbaka med en ny stop motion-animerad kortfilm, The Rose, producerad av Malade AB. Filmen, som just nu befinner sig i produktion, samlar några av Nordens och Europas mest framstående skådespelare i rollistan. I rollistan hörs bland andra: Noomi Rapace, Tuva Novotny, Alexander Skarsgård, Arja Saijonmaa, Denis Lavant, Kevin Rowland, Carl Johan De Geer, Marianne Lindberg De Geer, Johannes Kuhnke och Anna Mouglalis.
Han är mottagare av Film i Västs nya pris Den Gyllene Räkan27.11.2025 11:20:33 CET | Pressmeddelande
Film i Väst instiftar ett nytt årligt pris, Den Gyllene Räkan, som ska uppmärksamma och hylla personer som gjort betydande insatser för filmen i Västra Götaland. Priset delades ut för första gången under Produktionsbolagsdagen den 26 november. Premiäråret 2025 går priset till producenten Lars Jönsson, en av svensk films mest tongivande kreatörer och en central kraft i den västsvenska filmvågen, från Film i Västs allra första dagar och fram till idag.
Fullspäckad inspelningshöst i regionen30.9.2025 10:51:34 CEST | Pressmeddelande
Det är en ovanligt intensiv inspelningshöst i Västra Götaland. Hela elva av Film i Västs samproduktioner spels in i regionen under hösten – allt från skräckfilm och familjefilm till internationella storfilmer. Film i Västs investeringskrav innebär att filmer och drama-serier ska spelas in eller postproduceras i Västra Götaland vilket i sin tur ger både kreativa och ekonomiska effekter i regionen.
Mia Skäringer i SVT:s nya dramaserie Diagnoser9.9.2025 14:21:03 CEST | Pressmeddelande
I höst startar inspelningen av SVT:s nya dramaserie Diagnoser, en varm och ömsint historia om Bella och Elliot, deras familjer och det vardagskaos det kan innebära att leva med ADHD och autism i familjen. Huvudrollerna spelas av Mia Skäringer (Solsidan, Ann-Marie väljer glädje) och Siham Shurafa (Åremorden) och serien är skapad av Jessica Ericstam som också är en av författarna tillsammans med Maria Nygren (Vuxna människor) och Linn Gottfridsson (Comedy Queen). För huvudregi svarar Sofia Adrian Jupither (Limbo). Serien i sex delar produceras av FLX och är en samproduktion mellan SVT, FLX och Film i Väst. Serien spelas in i Göteborg med omnejd.
Fyra av Film i Västs samproduktioner får premiär på filmfestivalen i Venedig22.7.2025 13:04:59 CEST | Pressmeddelande
När filmfestivalen i Venedig invigs den 27 augusti finns fyra av Film i Västs samproduktioner representerade. Mona Fastvolds The Testament of Ann Lee, med Amanda Seyfried i huvudrollen, visas i Official Selection och tävlar därmed om Guldlejonet. Anders Thomas Jensens The Last Viking (Den Sidste Viking) med Mads Mikkelsen och Nikolaj Lie Kaas i huvudrollerna får även den sin världspremiär i Venedig, och visas i sektionen Official Selection - Out of Competition. Öppningsfilm i tävlingssektionen Orizzonti blir Mother av Teona Mitevska, där Noomi Rapace spelar huvudrollen som Moder Teresa. Dessutom visas den animerade kortfilmen Rukeli i regi av Alessandro Rak i Orizzonti Short Films Out of Competition.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
