Alecta Fastigheter AB

Nya ledamöter till Alecta Fastigheters styrelse

9.3.2021 09:00:00 CET | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande

Dela
Alecta Fastigheters styrelse förstärks med två nya ledamöter, Kerstin Lindberg Göransson och Daniel Skoghäll.

Kerstin Lindberg Göransson och Daniel Skoghäll föreslås till styrelseledamöter i Alecta Fastigheter. De har båda lång erfarenhet från fastighetsbranschen med flera ledande befattningar bakom sig.

  • Det är verkligen glädjande att Kerstin och Daniel har tackat ja. De har erfarenhet av vår bransch, kunskap av aktivt styrelsearbetet och av arbete i företag med stark tillväxt. Olika kompetenser och gedigen kunskap kommer att stärka oss när vi nu bygger ett helt nytt fastighetsbolag, säger Axel Brändström, styrelseordförande Alecta Fastigheter.
  • Den första 1 januari i år bildades Alecta Fastigheter och vi är redan ett av Sveriges största fastighetsbolag. Vi har nu en spännande resa framför oss, målet är att dagens innehav värda 45 miljarder ska växa kraftigt de kommande åren, fortsätter Axel Brändström.

Kerstin Lindberg Göransson är VD för Akademiska Hus och har tidigare haft ledande befattningar som bland annat Flygplatsdirektör på Stockholm Arlanda flygplats, CFO och vVD på Telia IT Service. Nuvarande styrelseuppdrag innefattar Sveaskog och Hemnet. Hon har tidigare suttit i styrelserna för bland annat Tredje AP-fonden, Jernhusen, Grand Hotel, Strömma Sjöfart & Turism, Svensk Bilprovning och ACI (Association of European Airport Operators).

Daniel Skoghäll är arbetande styrelseordförande i Ikano Bostad och ledamot i styrelsen för Ikano Industry och Erikshjälpen. Tidigare ledande befattningar har varit bland annat VD för Ikano Fastigheter, Drott Bostad och han har tidigare suttit i styrelserna för bland annat IKEA Southeast Asia, Hemfosa och Fastighetsägarna Stockholm.

Alecta Fastigheters styrelse består därmed av fem ledamöter:
Axel Brändström, ordförande Alecta Fastigheter och Chef Reala tillgångar Alecta
Magnus Billing, VD Alecta
Hans Sterte, Vice VD och Chef Kapitalförvaltning Alecta
Kerstin Lindberg Göransson, VD Akademiska Hus
Daniel Skoghäll, Styrelseordförande Ikano Bostad

Kontakter

Bilder

Kerstin Lindberg Göransson, VD Akademiska Hus
Kerstin Lindberg Göransson, VD Akademiska Hus
Ladda ned bild
Daniel Skoghäll, Styrelseordförande Ikano Bostad
Daniel Skoghäll, Styrelseordförande Ikano Bostad
Ladda ned bild

Om

Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter AB



Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.

 

Följ Alecta Fastigheter AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB

Förslag: Solna Centrum utvecklas till Solnas nya stadskärna31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna centrum, presenterar nu ett förslag på hur området kan utvecklas i framtiden. Ambitionen är att omvandla det traditionella köpcentrumet till en mer utåtriktad, sammanhållen och levande stadskärna. Utvecklingsförslaget omfattar minst en fördubbling av antalet bostäder, fler arbetsplatser, fortsatt satsning på handel, fler aktiva bottenvåningar och ett starkt fokus på grönska, torgbildningar och bättre kopplingar till Skytteholm, Hagalund och Råsunda.

Alecta Fastigheter öppnar sommargågata på Centralvägen i Solna10.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande

Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna Centrum, öppnar sommaren 2026 en sommargågata på Centralvägen precis utanför centrumet. Satsningen ska skapa fler sociala mötesplatser, stärka gemenskapen och bidra till meningsfulla upplevelser för Solnabor och andra besökare. Sommargågatan är en del av bolagets insiktsarbete kring hur området i och runt Solna Centrum kan utvecklas långsiktigt. Den 30 maj planeras öppningen och gågatan håller sedan öppet till 30 augusti.

Välkänd restaurangduo ska lyfta Fridhemsplan11.2.2026 09:42:44 CET | Pressmeddelande

Alecta Fastigheters nyutvecklade fastighet Miss Q vid Fridhemsplan står klar till sommaren och ambitionerna för området är höga, här växer en av Stockholms nya mötesplatser fram. Nu står det klart att krögarduon Anton Lindeborg och Joel Eriksson som står bakom succéer som Forma vid Hornstull, Häktet på söder och Napolyon Bistro & Bar på Östermalm kliver in och utvecklar matutbudet i den nya destinationen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye