Margaux Dietz släpper debutroman och podd-spin-off

I Dietz debutroman får vi möta Alexa som har tagit sig från att sälja försäkringar till att bli en av Sveriges mest omtyckta influencers. På väg hem från en försoningsresa med sin pojkvän Jens ställs dock allt på sin spets då paret stoppas i tullen. Över en natt förstörs Alexas helylleimage som hon jobbat för i flera år. Utfryst, ensam och med en kraschad karriär måste Alexa bevisa att hon har det som krävs för att resa sig ur spillrorna.
”Det har varit en unik erfarenhet att skildra Alexas liv och utmaningar i både bok- och poddform,” säger Dietz om arbetet med romanen. ”Boken och podden kompletterar varandra på bästa möjliga sätt. Det är samma Alexa men olika berättelser ur hennes liv, som berättas på helt skilda sätt.”
Podcasten Alexas värld, som släpps exklusivt på Spotify, utspelar sig fem år före händelserna i romanen. Under regi av Manuel Cubas och med manus av Christin Magdu får lyssnarna följa Alexa, en ung kvinna på jakt efter kärleken i Stockholm. Här bjuder Dietz, som själv spelar rollen som Alexa, öppenhjärtigt in till med- och motgångar genom dejter och heta möten, samtidigt som hon kämpar för att uppnå sin dröm om att bli influencer.
I huvudrollerna hittas Margaux Dietz, Yasmin Selfi, Hanna Björn, Ardalan Esmaili, Fransisco Sobrado och Adam Smith. Dessutom dyker också en lång rad gäster upp i Alexas värld. Under säsongen får vi bland annat höra Frida Boisen, Olle Sarri, Dragomir Mrsic, Viktor Frisk, Kristoffer Triumf, Penny och Peg Parnevik och många fler.
Pressbilder kan hittas här (foto: Spotify/Magnus Ragnvid) och första avnittet går att hitta här.
Presskontakt romanen Alexa:
Hanna Aronsson
Assefa Communication
E-post: hanna@assefa.se
Tel: + 46 (0) 73 529 36 06
Presskontakt podcasten Alexas värld:
Amanda Waldås
Spotify
E-post: amandaw@spotify.com
Tel: + 46 (0) 76 195 06 50
Förlagskontakt Alexa och Alexas värld:
Louise Eriksson
Bookmark Förlag
E-post: louise.eriksson@bookmarkforlag.se
Tel: + 46 (0) 72 911 83 37
Nyckelord
Kontakter
Louise ErikssonFörläggare
Tel:072-911 83 37louise.eriksson@bookmarkforlag.seBilder





Om
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Jenny Rogneby påbörjar ny kriminalserie om brännande aktuella ämnen9.4.2025 10:07:02 CEST | Pressmeddelande
Författaren Jenny Rogneby är i höst aktuell med den nya kriminalserien Förhörsledarna. Serien inleds med boken De märkta barnen som släpps på Bookmark Förlag.
Ny serie av BookTok-hyllade romanceförfattaren Elle Kennedy8.4.2025 15:19:39 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Jakten som är första delen i Briar U av Elle Kennedy på svenska. Den nya serien är en spin-off på populära Off Campus-serien som sålt i snart 100 000 exemplar bara i Sverige. Böckerna har fått stor genomslagskraft på BookTok för sina trovärdiga karaktärer, heta scener, viktiga budskap och humor.
Feelgood-drottningen Jenny Fagerlund aktuell med ny del i Gärdetböckerna3.4.2025 09:52:31 CEST | Pressmeddelande
Feelgood-drottningen Jenny Fagerlund har med nio romaner i bagaget etablerat sig som en av de största inom genren. Nu är hon aktuell med nya boken En väl bevarad hemlighet i hyllade Gärdetböckerna, som släpps den 3 april.
Barnboksförlaget Bookmark ger ut Lilla spöket Laban och Roald Dahls barnböcker i Sverige31.3.2025 10:02:00 CEST | Pressmeddelande
I höst ger Bookmark Förlag ut fyra helt nya böcker om Lilla spöket Laban i en stor nysatsning, och fyra klassiker av Roald Dahl. För båda författarskap finns utgivningsplaner som sträcker sig många år framöver. Samtidigt gör förlaget en storsatsning med tre titlar inom Young Adult och New Adult.
De omtyckta karaktärerna Lollo & Bernie blir böcker – tre nya favoriter för barn27.3.2025 12:15:05 CET | Pressmeddelande
I flera decennier har de välkända karaktärerna Lollo & Bernie skapat glädje för barn i generationer, som maskotar hos Sveriges största researrangör Ving. Genom åren har de nått barn och vuxna genom sång, dans, film och lek. Nu introduceras de för första gången i böckernas värld. Den 27 mars släpps tre böcker som bjuder in barn i olika åldrar till Lollo & Bernies färgglada och äventyrliga värld genom ett nytt samarbete mellan Lollo & Bernie och Bookmark Förlag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum