Apollo och Svenska Triathlonförbundet i nytt samarbete

Apollo har sedan 2010 har Apollo samarbetat med Svenska Triathlonförbundet och samarbetet betyder att Svenska Triathlonförbundet fortsatt kommer att hålla sina träningsläger på Playitas. Dels träningsläger för den absoluta eliten som använder Playitas för som bas för att ladda upp inför viktiga tävlingar under året. Utöver det kommer Svenska Triathlonförbundet att arrangera ett antal öppna träningsläger för motionärer där alla som är intresserade av att utvecklas inom grenarna simning, cykel eller löpning ha möjlighet att delta och lära sig av den absoluta eliten.
Dessa läger kommer fortsatt arrangeras på Playitas men också på några av Apollos nya Powered by Playitas-hotell i Grekland.
- Samarbetet med Apollo innebär att Svensk Triathlon får möjlighet att utvecklas och kraftsamla i en unik miljö. Apollos lyhördhet för våra behov och nivån på anläggningarna är något vi uppskattar enormt säger Svenska Triathlonförbundets generalsekreterare Ola Silvdahl.
Playitas Resort och Fuerteventura har etablerat sig till en av Europas bästa platser för just grenspecifik triathlonträning och erbjuder en ideal miljö för att träna triathlon på. Alla de rätta förutsättningarna finns, bl a uppvärmd olympisk 50 m pool, varierad kuperad cykelmöjligheter och löpning. Dessutom finns gym av olympisk träningsstandard så att alla möjligheter finns att bedriva en allsidig och bra träning under vistelsen där.
- Vi är mycket stolta över att Triathlonförbudet fortsatt valt oss och Playitas som bas för sina träningsläger framöver. Tillsammans med Triathlonförbundet har vi under 10 år etablerat Playitas som en anläggning som hålls högt bland många elitidrottare. Det här samarbetet är ytterligare ett kvitto på det och vi gläds åt att fortsatt kunna erbjuda våra gäster möjligheten att träna sida vid sida eller tillsammans med dessa duktiga och dedikerade aktiva, säger Daniel Giray, Sportchef Apollo.
Nästa breddläger hålls i januari och mars 2022.
Läs mer om kommande träningsläger med Svenska Triathlonförbundet på www.apollo.se/triathlon
Kontakter
Daniel GiraySportchef
Apollo Sports
Sandra Miller KingeChief Communications & Growth Officer
Tel:+46 8 673 86 03sandra.kinge@apollo.seBilder
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med en miljon resenärer per år. Vi arrangerar traditionella paketresor, träningsresor, skidresor, kryssningar, cityresor och flexibla paketresor där kunden själv väljer resmål, reslängd och hotell.
Tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir och Lime Travel är Apollo en del av DERTOUR Nordic. Vi arbetar aktivt med hållbart resande och är Travelife-certifierade sedan 2016. Läs mer på www.apollo.se.
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Apollo Sports-hotellet Monte Feliz blir «Powered by Playitas»16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Gran Canarias första och enda sporthotell blir nu ännu bättre med den välrenommerade kvalitetsstämpeln «Powered by Playitas».
Apollo och Jettime utökar samarbetet15.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Apollo och Jettime har precis ingått ett nytt avtal som gäller i två år, från april 2026 till april 2028. Avtalet omfattar både sommar- och vintertrafik och stärker samarbetet mellan de två företagen, så att ännu fler semesterresenärer kan njuta av direktflyg, skandinavisktalande kabinpersonal och service på deras nivå.
AI ska hjälpa Apollos kunder att snabbare hitta sin nästa drömresa11.12.2025 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Inför vintersäsongen lanserar Apollo två AI-drivna bildprojekt som både höjer kvaliteten i de digitala kanalerna och gör webb och app mer tillgängliga för alla. Lösningarna, utvecklade tillsammans med CRMK, ger stora tidsbesparingar och en bättre kundupplevelse.
De 10 största resetrenderna för 20269.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
2026 blir året då vi reser mer personligt, mer lekfullt och med lite mer mening. Här är de tio starkaste trenderna som experterna menar kommer att prägla reslusten nästa år.
Storsuccé för ny charterlinje från Växjö!2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollo kan redan nu meddela att 25 % av resorna från Växjö till nyheten Preveza på det grekiska fastlandet för sommaren 2026 redan är sålda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



