Uppemot 900 000 vill se ett världsomfattande förbud mot pälsdjursfarmning
20.10.2021 10:00:00 CEST | Djurens Rätt | Pressmeddelande

De trånga burarna i pälsdjursindustrin orsakar inte bara ett stort lidande för djuren, utan har på senaste tiden visat sig utgöra ett hot mot folkhälsan. Med trånga utrymmen, dålig hygien, stress, skador och sjukdomar, samt brist på genetisk mångfald, utgör pälsfarmerna en ideal grogrund för virus som SARS-CoV-2 att spridas och muteras. Sedan april 2020 har över 440 minkfarmer drabbats av smittan i 12 länder, inklusive Sverige.
Djurens Rätt, Sveriges ledande djurrätts- och djurskyddsorganisation, vill se en avveckling av pälsdjursindustrin. Sedan tidigare har räv- och chinchillafarmning fasats ut i Sverige på grund av högre djurskyddskrav som Djurens Rätt var med och drev fram. Under de senaste åren har stort fokus legat på för en avveckling av minkfarmning, men ännu finns inget förbud i Sverige trots att 17 andra länder infört eller har en plan för avveckling.
– Vi kan inte fortsätta hålla djur trångt i burar om vi vill skryta med ett gott djurskydd och förhindra smittspridning. Med det enorma stödet från människor från hela världen uppmanar vi nu världsledare och Sveriges regering att tillkännage att det är dags att avveckla minkfarmerna, säger Camilla Bergvall, riksordförande för Djurens Rätt.
Tidigare i år har Djurens Rätt uppmärksammat den svenska regeringen i frågan genom ett gemensamt upprop där ett 40-tal organisationer uppmanade till ett permanent förbud för minkfarmning. Och tidigare i höstas släppte organisationen en rapport för hur en styrd avveckling av minkfarmerna i Sverige bör se ut.
– Det är ett bra läge för avveckling just nu. Ekonomin i djurfabrikerna med minkar är dålig, samtidigt som det redan finns ett tillfälligt avelsförbud. Det har inte varit så här få minkar i fångenskap på över 100 år, och arbetstillfällena är färre än 100 personer. Det skulle vara kostsamt med fortsatta restriktioner, medan en tydlig avveckling både har folkligt stöd och sparar på samhällsresurser, sa Camilla Bergvall när rapporten släpptes.
Uppropet med över 880 000 underskrifter lämnades över till Italiens representant för G20, Luigi Mattiolo, då Italien är värdland för G20-toppmötet senare i oktober. G20 är en grupp bestående av 19 större ekonomier och Europeiska unionen. Det kommande mötet är ett viktigt tillfälle att prata om riskerna med minkfarmer samt påbörja åtgärder utifrån uppropet. Flera länder i Europa, däribland Sverige, ingår inte i G20 men har ett indirekt deltagande genom medlemskapet i Europeiska unionen. Djurens Rätt anser att en diskussion om ett världsomfattande förbud bör få den svenska regeringen att agera.
Djurens Rätts arbete för minkarna
- Den senaste tiden har Djurens Rätt varit med och påverkat den nya djurskyddslagen för att utreda minkfarmers laglighet, och har innan dess arbetat för införandet av restriktioner som ledde till avvecklingen av pälsdjursuppfödning av rävar och chinchillor. I mars 2019 lämnade Djurens Rätt över mer än 100 000 namnunderskrifter för ett förbud till dåvarande landsbygdsminister Jennie Nilsson. Under 2021 är avel av minkar förbjudet i Sverige på grund av SARS-Cov-2. Nu pågår arbetet för att förbudet ska förlängas och att alla minkfarmer ska läggas ned.
- Vi driver kampanjer för att informera allmänheten om situationen för minkarna i pälsindustrin.
- Vi arbetar globalt tillsammans med andra djurrätts- och djurskyddsorganisationer. Tillsammans arbetar vi för en pälsfri värld. En del av detta samarbete är pälsfria listan där du som konsument kan se vilka företag som har antagit en pälsfri policy.
Här kan du läsa mer om Djurens Rätts arbete för att avveckla pälsdjursindustrin.
Nyckelord
Kontakter
Linn ÅkessonKommunikationschef
Tel:070-649 20 41press@djurensratt.seBilder

Om
Djurens Rätt gör med målinriktade kampanjer och politiskt påverkansarbete skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Är Sveriges ledande djurrätts- och djurskyddsorganisation med mer än 50 000 medlemmar.
Följ Djurens Rätt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt
Kycklingfabriker får ersättning – skattebetalarna står för kostnaden27.3.2026 11:21:24 CET | Pressmeddelande
Regeringen har beslutat att kycklingfabriker ska kunna få statlig ersättning vid utbrott av salmonella. Djurens Rätt kritiserar beslutet och menar att skattebetalarna inte ska betala för Sveriges bristfälliga djurhållning.
Fjäderfria kommuner 2026 – här är hela listan26.3.2026 08:43:44 CET | Pressmeddelande
277 av Sveriges 290 kommuner väljer bort fjädrar i sitt påskpynt i år, visar Djurens Rätts årliga kartläggning. Det innebär att 95 procent av kommunerna tar plats på Fjäderfria listan 2026.
Tre av fyra svenskar säger nej till turbokycklingar enligt ny undersökning23.3.2026 13:38:01 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Djurens Rätt visar att tre av fyra svenskar tycker att kycklingbranschen i Sverige bör ställa om till mer långsamväxande kycklingar. Resultatet pekar på ett starkt folkligt stöd för förändring.
Minskad konsumtion av kycklingar – 4,8 miljoner liv räddade20.3.2026 13:00:58 CET | Pressmeddelande
Köttkonsumtionen i Sverige fortsätter att minska. Enligt Djurens Rätts beräkningar har nästan 4,8 miljoner färre kycklingar dödats under 2025 jämfört med 2024.
Internationell uppmaning till landsbygdsministern: Förbjud burar och pälsdjursuppfödning18.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Djurens Rätt och tio europeiska djurrätts- och djurskyddsorganisationer uppmanar landsbygdsminister Peter Kullgren att införa ett nationellt förbud mot burhållning av hönor och mot pälsdjursuppfödning. Trots att dessa former av djurhållning upphörde i Sverige 2025 saknas fortfarande lagstiftning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
