
Försäljningsökningen av byggmaterial bromsar in
Under de senaste tre månaderna har omsättningen i den byggrelaterade handeln ökat med 5 procent.
Det innebär en halvering av tillväxten om man jämför tillväxten under samma period 2020 i relation till 2019. Som helhet har omsättningen i den byggrelaterade handeln ökat med 9 procent under perioden januari-september i år jämfört med samma period 2020.Trenden visar en tydlig inbromsning av ökningstakten säger Jens Linderoth analysansvarig på NAVET Analytics, som presenterar siffrorna i företagets löpande månadsbrev.
Tittar vi på situationen under första halvåret i år låg ökningen på 11 procent och under årets första månader var tillväxten ännu högre. Utvecklingen ligger i linje med våra prognoser. Vi markerade tidigt i år att vi förväntade oss en inbromsning av försäljningsökningen av byggmaterial under hösten, i takt med att pandemieffekterna på renoveringsaktiviteten klingar av.
Källa: NAVET Analytics
Nyckelord
Kontakter
Jens LinderothAnalysansvarig
Tel:072-505 61 87jens.linderoth@navet.seBilder
Länkar
Om
Följ Navet AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Navet AB
Installatörsbranschen drabbas av en svag konjunktur, men den gröna omställningen innebär nya möjligheter25.4.2023 08:46:44 CEST | Pressmeddelande
Navet Analytics har tillsammans med Installatörsföretagen tagit fram Marknadsläget våren 2023, en rapport med fokus på utvecklingen för installationsföretagen.
Två år av kraftigt minskade husbyggnadsinvesteringar, enligt Heidelberg Materials14.4.2023 13:49:31 CEST | Pressmeddelande
Efter en nedgång med 12 procent 2022, väntas de påbörjade husbyggnadsinvesteringarna minska med ytterligare knappt 20 procent 2023.
Stora skillnader i byggmaterialförsäljningen under första och andra halvåret 202213.2.2023 09:16:59 CET | Pressmeddelande
Enligt affärskonsulterna Navet sjönk försäljningsvolymen inom den byggrelaterade handeln med 10 procent i fasta priser när 2022 summeras.
Svagt negativ utveckling i Maskinentreprenörernas färska konjunkturrapport19.12.2022 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje halvår presenterar Maskinentreprenörerna sin konfidensindikator, MEKO, som speglar stämningsläget i branschen. I november 2022 visar MEKO att stämningsläget är svagt negativt, men från en hög nivå. Prognosen för det kommande halvåret visar på en fortsatt försiktighet i branschen.
Bred nedgång för det offentliga husbyggandet under kvartal 1-312.12.2022 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggandet inom den offentliga sektorn bromsar in