Bowling-VM: Sverige är nu uppe i 7 medaljer
14.11.2021 10:43:53 CET | Svenska Bowlingförbundet | Nyheter

1983 gjorde Sverige sitt bästa Bowling-VM någonsin i Caracas, Venezuela. Med Lena Sulkanens dubbla VM-guld samlade landslaget ihop 11 medaljer. 1995 i Reno, USA tog det svenska bowlinglandslaget 7 medaljer med Raymond Jansson och Tomas Leanderssons guld i 2-manna som höjdpunkt. Efter två säkrade semifinaler i mixed idag har Sverige säkrat sju medaljer under VM 2021 i Dubai, med chans på några till i lag-distansen och MVP-utdelningen.
- Det har verkligen varit spel hela dagarna, sen har jag och Cajsa haft det lite gnetigare med att ta sig fram till medaljen. Vi har kanske inte haft det extra lilla flytet som man behöver när det blir så här slumpmässigt. Det var väldigt skönt att få in de här sista strikarna, speciellt i matchspelet, säger Jenny Wegner.
Systrarna Wegner, tillsammans med James Blomgren och Markus Jansson, som vann kvalet, tog sig vidare från matchspelet som gruppsegrare och slog sedan Norge i en kvartsfinal.
- Vi satte slagen när det behövdes, speciellt i matchspelet. Där var det verkligen så att vi satte slagen när vi behövde det. Det kändes väldigt tryggt. Jag tyckte ändå att det kändes som vi hade koll på läget, även i den här sista serien, sen råkade det bli i tionde rutan, men det löste sig ändå, säger Jenny Wegner.
Den säkrade semifinalplatsen och medaljen för Cajsa Wegner, Jenny Wegner och Markus Jansson gör att alla i den svenska truppen nu kommer att få åka hem med en medalj.
- Det är väl underbart att alla kan få en del av kakan säger, Joline Persson Planefors.
Det andra svenska Mixed-laget, med Sandra Andersson, Joline Persson Planefors, Jesper Svensson och William Svensson tog sig vidare till Semifinal genom att vinna två måste-matcher i rad. Först den sista gruppspelsmatchen mot Finland och sen kvartsfinalen mot Korea.
- Vi vann ju tillräckligt. Vi åkte på torsk mot USA, de gjorde 256. Efter det steppar vi upp och vinner det vi behöver. Vi spelade den bästa matchen, mot Korea, när det verkligen behövdes, säger Joline Persson Planefors.
Under detta otroligt framgångsrika världsmästerskapet känner sig spelarna lite extra stolta att gå runt i blågula tröjor, och för Sandra Andersson är det ett bevis på att de svenska damerna verkligen håller världsklass, precis som de gjorde för två år sedan när de tog 4 medaljer på VM i Las Vegas.
- Det är ju också skönt att kunna bevisa att 2019 inte var en engångsföreteelse utan att vi är här och tar medaljer igen, det är inte slumpen, vi är faktiskt bra, säger hon.
Måndag kväll är det dags för Mixed-finalerna, även då utomhus på Dubai Expo, där de svenska dubbelparen hade problem med ansatserna igår.
- Vi har fixat nya klackar, sulor och idéer, vi får se hur vädret blir, säger Joline Persson Planefors och Sandra Andersson fyller i:
- Vi kommer mer förberedda på ytterligare en grej, säger hon.
Ikväll klockan 16:00, enligt schemat, ska det svenska 3-mannalaget med James Blomgren, Markus Jansson, Jesper Svensson och William Svensson spela VM-semifinal mot Tjeckien.
Nyckelord
Kontakter
Markus HegneliusKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08-699 60 46markus.hegnelius@swebowl.seBilder

Länkar
Om
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Guld och brons för Sverige i dubbel i junior-EM3.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lova Nilsson och Elin Bergqvist vann igår JEM-guld i dubbel. De besegrade hemmaspelarna Laura Nisch/Lea Hassforth, Tyskland, i finalen med 438-375. Elissa Mehmet och Saga Johansson tog brons. – Jättehäftigt, säger Lova Nilsson.
Guld och brons för Sverige i dubbel i junior-EM2.4.2026 21:48:52 CEST | Pressmeddelande
Lova Nilsson och Elin Bergqvist vann idag guld i dubbel i junior-EM. De besegrade hemmaspelarna Laura Nisch/Lea Hassforth, Tyskland, i finalen med 438-375. Elissa Mehmet och Saga Johansson tog brons. – Jättehäftigt, säger Lova Nilsson.
Båda svenska lagen vidare till semifinal i tjejernas dubbel i JEM2.4.2026 14:33:33 CEST | Pressmeddelande
Det blev dubbelt svenskt i topp i tjejernas dubbelkval vid junior-EM i bowling. Saga Johansson/Elissa Mehmet tog hem kvalet och Lova Nilsson/Elin Bergqvist blev tvåa. Båda lagen är klara för semifinal med start kl 17.30 idag.
Svensk succéstart i junior-EM med guld och silver1.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige fick en succéstart på junior-EM i Berlin igår. Saga Johansson vann guld i singel i mästerskapsdebuten. Silver för Elissa Mehmet efter att Johansson tagit hem den helsvenska finalen med 211-175. – Det är en obeskrivlig känsla, säger Saga Johansson.
Svensk succé i junior-EM med guld och silver31.3.2026 21:47:34 CEST | Pressmeddelande
Sverige fick en succéstart på junior-EM i Berlin. Saga Johansson vann guld i singel i mästerskapsdebuten. Silver för Elissa Mehmet efter att Johansson tagit hem den helsvenska finalen med 211-175. – Det är en obeskrivlig känsla, säger Saga Johansson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
