Floréna väljer Einar Mattsson Fastighetsförvaltning
17.11.2021 06:17:00 CET | Einar Mattsson | Pressmeddelande

– Vi är mycket glada över att ha fått förtroendet från Floréna att leverera totalförvaltning för cirka 300 lägenheter och 50 kommersiella lokaler. Som en stabil, långsiktig och stor förvaltare kan vi bidra med allt ifrån grundläggande förvaltning till specialistkunskap, säger Jakob Windh, affärsutvecklingschef på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.
– Det känns bra att ha signerat med en långsiktig förvaltare med byggmästartraditioner liknande våra egna. Vi har ett bestånd som kräver den kompetensen som Einar Mattsson besitter, inte minst i frågor som rör energi och lokaler, säger Charlotta Wikström, VD och delägare av Floréna Fastighets AB.
Fakta om Floréna fastigheter AB
Floréna fastigheter startades av byggmästare Sven Florén och drivs idag av tredje generationen i byggmästarfamiljen. Florena Fastighets AB omfattar totalt fyra bolag med nio fastigheter, totalt 300 lägenheter och 50 lokaler. Kuriosa är att Florénas grundare, byggmästaren Sven Florén, under sin tid som verksam i Stockholm kände Einar Mattssons grundare, byggmästaren Einar Mattsson.
För mer information kontakta:
Jakob Wind, affärsutvecklingschef
08-586 263 60
Nyckelord
Bilder

Länkar
Om
Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar drygt 14 000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 59 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons 6 000 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Fredagsporträttet: ”Mina arbetsdagar är som att lägga pussel med olika svårighetsgrad”22.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Med rask takt, kreativitet och tydlighet jobbar vår medarbetare i sin roll som utredare av oriktiga hyresförhållanden. Fritiden ägnas gärna åt projekt hemma, där planerandet är lika stort nöje som genomförandet. Hon gillar också konst och musik, resor och kan flera språk. Lär känna henne mer i dagens fredagsporträtt:
”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:
Einar Mattssons arbetsmiljö- och säkerhetsveckor 2026: ”Bättre och olika tillsammans”13.5.2026 05:52:00 CEST | Nyheter
Under koncernens årliga Arbetsmiljö- och säkerhetsveckor, samlas alla 320 medarbetare för att stärka säkerhetskulturen och arbetsmiljön genom föreläsningar, gruppaktiviteter och vissa praktiska insatser. Årets tema är ”Bättre och olika tillsammans”, med fokus på bemötande, ansvar och hur vi tillsammans skapar en trygg arbetsvardag.
“Redovisning är ett värdeskapande verktyg för att förstå hur en verksamhet mår och kan utvecklas” — fredagsporträttet med Elin Frisendahl8.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
I dagens porträtt möter vi vår vetgiriga, pigga och strukturerade ekonom Elin. Med självklarhet löser hon utmaningar med glädje, då problemlösning är en paradgren. Hon stortrivs på familjeföretaget och ser fram emot att utvecklas i koncernen framöver. Elin kopplar bäst av i naturen, springer och njuter gärna av solvarma klippor. Lär känna vår härliga ekonom här:
Hyresrätter på tak med trästomme gjorde Einar Mattsson-hus till finalist i “Årets Stockholms-byggnad”8.5.2026 06:02:00 CEST | Nyheter
Einar Mattssons fastighet Råttan 13 från 1963 stod inför renovering. Fastighets-koncernen Einar Mattsson är också en aktiv projektutvecklare som vill bygga fler hyresrätter. Så inför arbetet med att renovera fastigheten möjliggjordes en påbyggnad på taket, Råttan 14 med 23 nya bostäder. Förutom att tillföra fler bostäder i attraktivt läge ville familjeföretaget samtidigt varsamt förändra detaljer, material och utförande i den befintliga fastigheten. Det är återbruk i stor skala.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
