Rekordmånga teoriprov för körkort under 2021
5.1.2022 08:00:00 CET | Trafikverket | Pressmeddelande

–Vi har lyckats svara upp på den efterfrågan som finns, det är en samhällsviktig verksamhet men innebär också mycket för individen att få möjlighet till den tillgänglighet och frihet som ett körkort innebär, säger Kristina Hagberg chef Trafikverket Förarprov.
Antalet teoriprov 2021 ökade markant. Totalt genomfördes 580 445 teoriprov för behörigheterna A, B, AM, lastbil och buss. Det är en ökning med cirka 22,5 procent jämfört med 2019, som var ett normalår innan pandemin.
Många vill ta AM-körkort
För behörighet AM (moped klass I) var ökningen av teoriprov stor.
–Vi märker att det framför allt är många unga i 15-årsåldern som vill ta körkort. Och vi har ökat kapaciteten med fler provsalar och ökade öppettider runt om i landet, säger Kristina Hagberg chef Trafikverket Förarprov.
Totalt över hela landet gjordes 98 166 stycken AM-prov, en ökning med 24 procent jämfört med 2019. 45 217 var godkända (41,19%).
Viktigt att boka prov i tid och förbereda sig väl
Just nu är det i stort sett ingen väntetid för teoriprov. Däremot påverkar pandemin och det stora intresset för körkort tillgången till körprov B, där väntetiden för prov är längre än normalt.
–Här kan alla hjälpas åt genom att komma väl förberedda och utbildade till provet. Vi ser dessvärre att många kommer för tidigt och gör prov. Det leder till många omprov, något som tyvärr bidrar till att köerna till körprov växer, förklarar Kristina Hagberg.
Tipset till alla som vill ta körkort är att planera sin utbildning väl, boka prov i god tid och varva teori och praktik samt mängdträna körning. Då ökar möjligheterna till lyckat prov.
Läs mer om körkort och vad som krävs.
Se bifogade filer för utförlig statistik.
Nyckelord
Kontakter
För mer information:
Trafikverkets pressjour, vardagar 08.00-16.30 0771-311 500
Bilder


Dokument
Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Ge dig inte ut i trafiken i onödan – besvärligt väder i delar av Götaland, Svealand och Västkusten4.4.2026 13:30:20 CEST | Pressmeddelande
SMHI har utfärdat en orange varning för mycket hårda vindbyar och blåsigt väder över norra Götaland och sydvästligaste Svealand under söndagen och måndagen. Under söndagen tilltar vinden över Västkusten. Trafikverket tar höjd för varningen och är förberedda på vad som väntar.
Pressinbjudan: Under mark – från Haga till Korsvägen1.4.2026 14:00:00 CEST | Pressinbjudan
I slutet på mars hade vi ett genomslag mellan en av våra tre pilottunnlar under Haga kyrkoplan och bergpåslaget vid Hagakyrkan. Med genomslaget har vi kopplat ihop Rosenlund och Korsvägen och har en sammanhängande tunnel mellan de två stationerna. Under sommaren och hösten 2026 färdigställer vi även de två återstående pilottunnlarna.
Påsktrafiken - räkna med mycket trafik på vägarna1.4.2026 10:14:00 CEST | Pressmeddelande
Påskhelgen är en intensiv trafikhelg som innebär att det kan bli besvärligt ute på vägarna. Förutom att många söker sig till sina stugor på Öland lockar motormässan i Jönköping mycket publik.
Nu fortsätter underhållsarbetena på E4 mellan Huskvarna och Gränna31.3.2026 13:15:00 CEST | Pressmeddelande
Efter påsk vecka 15 börjar underhållsarbetena på E4 norr om Huskvarna. Dels är det renoveringen av Röttlebron och dels är det underhållsarbetena mellan Huskvarna och Vättermålen. När arbetena avslutas i höst har vi varit i vägen under två långa perioder sedan 2025.
Underhållsarbeten på Ölandsbron – risk för köer31.3.2026 12:13:00 CEST | Pressmeddelande
Med start efter påskhelgen startar ett omfattande underhållsarbete på Ölandsbron som kommer att begränsa framkomligheten på bron. Räkna att det stundtals kan uppstå köer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
