Svenska Handbollslandslaget

Mellegård tar sista platsen i svenska EM-truppen

Dela
I morgon reser det svenska herrlandslaget till EM i Slovakien och gör det med 18 spelare. Senaste nytt i den svenska truppen är att Hampus Wanne är spelklar och att Emil Mellegård ersätter Lucas Pellas. – Nu hoppas vi att vi ska få fokusera på handbollen och att matcherna kan avgöras på rättvisa villkor, säger förbundskaptenen Glenn Solberg.

Sverige, liksom många av de andra EM-länderna, har störts av covid-19 under uppladdningen och bland annat ställdes det tänkta genrepet mot Nederländerna i lördags in. Flera spelare och ledare har fått positiva testsvar under den gångna veckan, men nu har läget ljusnat och alla spelare på plats är redo att kliva på planet i morgon. Detta inklusive Hampus Wanne som fick positivt utslag på ett av pcr-testerna förra veckan, men på samtliga övriga tester, inklusive de tre senaste pcr-testerna visat negativt.

– Hampus var smittad i covid i november och det troliga är att det positiva resultatet kom från rester från den infektionen, men han klassas som frisk efter negativa svar på de senaste tre pcr-testerna, säger landslagsläkaren Susanne Hansson.

Wanne är lättad över beskedet:

– Det var så klart frustrerande förra veckan, särskilt som jag över huvud taget inte hade några symptom före eller efter. Det känns betydligt roligare att att få åka med till EM i stället för att ligga ensam på ett hotellrum, säger vänstersexan som kommer att få kampera ihop med Emil Mellegård.

Lucas Pellas, som ursprungligen togs ut i truppen, satt i karantän i Stockholm när samlingen inleddes, testade sen själv positivt för covid-19 och har inte hunnit ansluta. Även om han nu testat negativt har förbundskaptenen Glenn Solbergvalt att åka med Mellegård, som därmed får mästerskapsdebutera.

– Emil har varit med under hela samlingen och gjort det bra, medan Lucas inte kunnat träna alls med oss. Det var förstås ett väldigt svårt beslut att fatta och inget roligt att ge till Lucas, men han tog det på rätt sätt och visade stor förståelse. Han är också redo att ansluta om någonting skulle hända med Hampus eller Emil under turneringen.

Assisterande förbundskaptenen Martin Boquist har fortsatt att testa positivt och kan ansluta till laget tidigast på torsdag.

Sverige möter Bosnien & Hercegovina i EM-premiären på torsdag kväll.

SVERIGES EM-TRUPP

Målvakter: 
1. Peter Johannesson, TBV Lemgo, 18 A-landskamper/2 mål
12. Andreas Palicka, Redbergslids IK, 129/11
30. Tobias Thulin, TVB Stuttgart, 26/0
Vänstersex:
4. Emil Mellegård, HSG Wetzlar, 7/13
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 54/202
Mittsex:
5. Max Darj, Bergischer HC, 85/76
6. Felix Möller, IK Sävehof, 2/0
18. Fredric Pettersson, Montpellier HB, 81/108
32. Oscar Bergendahl, GOG, 15/26
Högersex:
10. Niclas Ekberg, THW Kiel, 190/778
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 54/134
Vänsternio:
2. Jonathan Carlsbogård TBV Lemgo, 27/57
42. Eric Johansson Elverum Håndball, 3/8
49. Karl Wallinius, Montpellier HB, 3/0
Mittnio:
19. Felix Claar, Ålborg Håndbold, 34/65
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 116/371
Högernio:
23. Albin Lagergren, Rhein-Neckar Löwen, 72/214
33. Lukas Sandell, Ålborg Håndbold, 21/53
Inför varje match får Sverige välja 16 av dessa spelare

EM 2022

Datum: 13–30 januari 2022
Värdnationer: Ungern och Slovakien
Värdstäder: Budapest (Nya Budapest Arena, 20 022), Szeged (Pick Arena, 8 143), Debrecen (Fönix Csarnok, 8500), Bratislava (Ondrej Nepela Arena, 10 000), Kosice (Steel Arena, 7 900)
Antal lag: 24

GRUPPER
Grupp A (Debrecen): Slovenien, Danmark, Nordmakedonien, Montenegro
Grupp B (Budapest): Portugal, Ungern, Island, Nederländerna
Grupp C (Szeged): Kroatien, Serbien, Frankrike, Ukraina
Grupp D (Bratislava): Tyskland, Österrike, Belarus, Polen
Grupp E (Bratislava): Spanien, Sverige, Tjeckien, Bosnien & Hercegovina
Grupp F (Kosice): Norge, Ryssland, Slovakien, Litauen
De två bästa lagen grupp A–C går till huvudrundan i Budapest, de två bästa lagen i grupperna D–F går till huvudrundan i Bratislava. De två bästa lagen i huvudrundan går till semifinal i Budapest, treorna spelar match om femtepris. 

GRUPP E
13 januari:
Spanien–Tjeckien (18.00)
Sverige–Bosnien & Hercegovina (20.30)
15 januari:
Tjeckien–Bosnien & Hercegovina (18.00)
Spanien–Sverige (20.30)
17 januari:
Bosnien & Hercegovina–Spanien (18.00)
Tjeckien–Sverige (20.30)
Sveriges matcher sänds på TV6 & Viaplay

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Svenska Handbollslandslaget
Svenska Handbollslandslaget



https://www.handbollslandslaget.se/

Sverige är en av världens främsta handbollsnationer med 25 medaljer på seniorsidan i OS, VM och EM. I de senaste nio mästerskapen för damerna och herrarna har Sverige slutat bland de fem bästa i samtliga.  

Även på ungdomssidan är Sverige ofta med långt framme i de internationella mästerskapen och dessutom har vi landslag på såväl senior- som ungdomsnivå i beachhandboll.  

Sverige arrangerar regelbundet internationella mästerskap, senast under 2023 då både herrarnas och damernas VM avgjordes i Sverige. 2026 arrangeras herrarnas EM och 2028 damernas EM av Sverige, Danmark och Norge.

Följ Svenska Handbollslandslaget

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Handbollslandslaget

Tim Bergling Foundation, Svenska Handbollförbundet och Stockholm stad samarbetar genom Hand the Ball i utsatta områden5.3.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande

I samarbete med Tim Bergling Foundation och Svenska Handbollförbundet tar nu Stockholms stad inom ramen för Meningsfull fritid ytterligare ett viktigt steg för att skapa fler trygga platser och meningsfulla fritidsaktiviteter för barn och unga i anslutning till skoldagen. Nu introduceras det etablerade konceptet Hand the Ball på skolor inom ramen för Meningsfull fritid där 18 kommunala grundskolor ingår.

ATG fortsätter som huvudsponsor till Svenska  Handbollförbundet och Handbollslandslaget27.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande

Sommaren 2021 tog ATG över som huvudsponsor till Svenska Handbollförbundet och Handbollslandslaget – nu förlängs avtalet med ytterligare två år fram till sommaren 2027. – Vi har under de fyra första åren bland annat fått uppleva tio mästerskap där EM-guldet 2022 var en absolut höjdpunkt. Vi ser fram emot att fortsatt vara med på resan mot nya mästerskap och medaljer, säger ATG:s marknadschef Johanna Åberg.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye