Tydligt positiva samhällseffekter av PTS innovationstävling

PTS innovationstävling har finansierat projekt som tillsammans nått 1,1–1,3 miljoner personer. Detta är personer som riskerat att hamna i digitalt utanförskap, då marknadens digitala tjänster inte alltid kan möta deras behov.
Det visar en oberoende effektutvärdering som PTS genomfört på regeringens uppdrag. Analysen av och rapporten om tävlingens effekter är gjord av konsultfirman Arthur D. Little (ADL).
Innovatörer har fått ökat fokus på digital tillgänglighet
Främjande av nytänkande innovationer är nödvändigt för att driva på utvecklingen mot ett tillgängligare och mer inkluderande digitalt samhälle. PTS har sedan 2010 genomfört årliga innovationstävlingar och har fram till idag finansierat 181 organisationer med sammanlagt 264 miljoner kronor.
Effektutvärderingen visar att PTS innovationstävling har bidragit till nya investeringar och etableringar på marknaden med fokus på ökad tillgänglighet. Utbudseffekterna är märkbara, om än svåra att kvantifiera.
Utvärderingen visar även att tävlingens effektivitet följer en positiv trend. Andelen projekt som har lyckats etablera sig på marknaden har märkbart ökat, allteftersom tävlingsprocessen utvecklats.
– Effektutvärderingen visar att innovationstävlingen är ett bra verktyg för att fler ska kunna ta tillvara digitaliseringens möjligheter, vilket bidrar till PTS uppdrag att stärka enskildas förmåga och möjligheter att använda informations- och kommunikationsteknik, säger Andreas Richter, chef på enheten för digital delaktighet.
PTS innovationstävling har bidragit till kunskapsspridning och gett ekonomisk nytta
I sin rapport lyfter ADL även fram följande effekter:
- Tävlingen har ur en kvalitativ synvinkel bidragit till påtagliga effekter både socialt och ekonomiskt, varav kunskapsspridning internt inom verksamheten respektive externt mot andra aktörer särskilt lyfts fram.
- 98 procent av de organisationer som deltagit i innovationstävlingen och som ADL har varit i kontakt med, menar att tävlingen har varit avgörande för genomförandet av vinstprojektet inom verksamheten.
- De hittills finansierade projekten har genererat en ekonomisk nytta på omkring 196 miljoner kronor.
ADL konstaterar i sin rapport att PTS innovationstävling skapar en signifikant samhällsekonomisk nytta, både avseende ekonomiska och sociala effekter i förhållande till kostnaderna för genomförandet.
Effektutvärderingen utfördes under hösten 2021 och slutredovisades till regeringen den 15 december 2021.
Nyckelord
Kontakter
Sverker BrundinProjektledare PTS innovationstävling
Tel:08-6785551sverker.brundin@pts.seAndreas RichterEnhetschef digital delaktighet
Tel:08-678 58 53andreas.richter@pts.sePetter ÖhrnPressansvarig
Tel:08-678 55 55petter.ohrn@pts.seBilder

Om
Om PTS innovationstävling
Alla ska kunna dra nytta av digitaliseringens möjligheter, oavsett funktionsförmåga. Sedan 2010 anordnar PTS innovationstävlingar för att bidra till att smarta idéer blir verklighet och förbättrar vardagen för många. Tävlingen ingår i myndighetens uppdrag att stärka utvecklingen av fler och bättre digitala lösningar för personer med funktionsnedsättning och andra utsatta grupper, inte minst äldre.
Just nu pågår nio projekt som finansieras inom ramen för PTS innovationstävlingar. Den senaste innovationstävlingen var ”Betaltjänster för alla”, den 17:e i ordningen. Vinnarna i den tävlingen utsågs i juni 2021.
PTS har uppdraget att stärka utvecklingen av fler och bättre kommunikationslösningar för personer med funktionsnedsättning och andra utsatta grupper. Genom innovationstävlingar får PTS möjlighet att bidra till att spännande idéer blir verklighet. Alla tidigare års vinnare finns på pts.se/innovation
Följ PTS - Post- och telestyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PTS - Post- och telestyrelsen
Hög tid att byta ut problematiska telefoner18.12.2025 11:28:15 CET | Pressmeddelande
Knappt 7000 telefoner, som inte kan nå 112 genom operatörens eget nät har blockerats. Men det återstår fortfarande cirka 60 000 problematiska telefoner. Personer som använder dessa telefoner bör skyndsamt byta ut dessa. Hjälp gärna en anhörig eller vän att byta ut telefonen.
Pressträff kring telefoner som inte kan nå nödnumret 112 via det egna nätet17.12.2025 08:50:08 CET | Pressmeddelande
Post- och telestyrelsen (PTS) bjuder in till en pressträff med anledning av de telefoner som inte kan nå nödnumret 112 via operatörens egna nät efter avveckling av 2G- och 3G-nät.
Operatörer ska säkerställa tillgång till 112 – vissa mobiltelefoner kommer att blockeras21.11.2025 12:39:57 CET | Pressmeddelande
Tre, Telenor och Tele 2 måste medverka till att nödsamtal kan genomföras. Problemet gäller vissa mobiltelefoner som påverkas av nedstängningen av 2G- och 3G-nät. Dessa mobiltelefoner behöver blockeras.
PTS etablerar användarråd och aktörsforum för att främja en ansvarsfull digital omställning19.11.2025 10:28:49 CET | Pressmeddelande
PTS etablerar användarråd och aktörsforum som är två kompletterande arenor, som samlar användares erfarenheter och aktörers utvecklingskraft. Tillsammans bidrar de till att stärka den digitala inkluderingen och främja tillgängliga och användbara digitala miljöer.
Auktionen i 1800 MHz-bandet är avslutad18.11.2025 14:16:23 CET | Pressmeddelande
Två budgivare vann tillstånd i 1800 MHz-bandet. Den totala auktionslikviden uppgår till 652 190 000 kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
