Tre miljoner kronor delas ut i stipendier från Tore A Jonassons stiftelse
– Den här gången har vi haft ett nära samarbete och stor hjälp av Parasportförbundet med att hitta stipendiater. Föreningarna arbetar på olika sätt med att möjliggöra idrottande för fler. Många gånger har idrottsföreningar som arbetar med parasport haft det ännu knepigare under pandemin än andra. Men bland stipendiaterna finns det föreningar som tvärtom har ökat antal medlemmar. Det är Ramlösa Södra IF ett exempel på som genomfört flera fotbollsläger, säger Py Börjeson, representant för Tore A Jonassons Stiftelse.
Idrottsföreningarna är spridda över landet, är olika stora och representerar olika idrotter. De arbetar med idrott på många olika sätt.
– Ett exempel är Hjälteföreningen i Umeå som under pandemin har spelat in träningsvideos som ligger på Youtube och som används av flera särskilda boenden, ett initiativ som nu sprids i landet, berättar Py Börjeson.
Idrottsstipendierna 2021 finns i storlekarna 50 000 kronor, 75 000 kronor och 100 000 kronor. Följande idrottsstipendiater för 2021 har utsetts av Stiftelsens idrottsnämnd i samarbete med Riksidrottens vänner:
- FSBU Föräldraföreningen för synskadade barn och ungdomar
- Osby simsällskap
- Ramlösa Södra IF
- HIS Solkusten
- RBU Västerås
- Örebro Simallians
- IFK Mora friidrottsklubb
- Bollnäs GIF Fotbollsförening
- Vara Hästsportklubb
- Skövde Parasportförening
- Föreningen 7h Para Alpint – Parasport
- KFUM Kometerna Sundsvall
- Vimmerby IF
- Växjö Kanotklubb
- Idrottsföreningen för Alla Handikappade
- Hjälteföreningen Umeå
- Föreningen Totalskidskolan
- Ås Idrottsförening
- IF Castor
- Älvsby parasport
- Pajala IF
- Uddevalla Ridklubb
- Uddevalla Open Parasport
- Desiderias skolidrottsförening
- Östersunds SK
- Kalmar FF
- IF Roslagen SOL
- Parasport Umeå
- Skellefteå Parasport
Årets konststipendier à 250 000 kronor går till fyra stipendiater som utsetts av stiftelsens konstnämnd:
- Angelica Kristenson Aurelius med motiveringen Hon borrar sig poetiskt in i modellens ögon, ansikte, hud och position - plötsligt framträder för oss betraktare en människa av kött och blod. Vi ser bräcklighet och förundran. Vi ser ett liv. För denna envetna och mångåriga figurativa måleriska trollkonst med dess vackra psykologiska klangbotten äras Angelica Kristenson Aurelis med Tore A Jonassons konstnärsstipendium om 250 000 kronor.
- Ann-Jeanette Sjölander med motiveringen Hon är sin strama geometri trogen. Med passare och linjal, akryl, blyerts och färgkritor skapar hon sin egen vibrerande konstnärliga algebra. Resultatet blir sugande och pulserande volymer som trots sin stramhet växlar i djup och volym. För denna magiska bildvärld som låter oss inträda i något evigt, skönt och obestämbart belönas Ann-Jeanette Sjölander med Tore A Jonassons konstnärsstipendium om 250 000 kronor.
- Ingela Johansson Dunellmed motiveringen Hon dukar år efter år upp sina ytor för en förundran över vardagsföremål. Färgen och formen har liv och tingen – det kan vara ett vardagsföremål som hammare eller tång, soppterrin eller amorin – trivs gott mot sin innerliga måleriska fond. Ingela Johansson Dunell tilldelas Tore A Jonassons konstnärsstipendium om 250 000 kronor för sitt sökande och prövande poetiska måleri som ger det försummade nytt liv.
- Kristina Eriksson med motiveringen Hon är en målare och keramiker vars verk antyder mer än fastslår. En spröd växtlighet, en diffus gestalt, tummad och bräcklig keramik - vittnesbörd om något djupt där inne i själen. Verken drabbar med sin sårbarhet och nakenhet. Kristina Eriksson erhåller Tore A Jonassons konstnärsstipendium om 250 000 kronor för sitt absoluta gehör för sådant som inte går att beskriva med ord.
För mer information kontakta
Py Börjeson
Representant Tore A Jonassons Stiftelse
076-110 66 22
pyborjeson@gmail.com
Riksidrottsförbundet samarbetar med Tore A Jonassons Stiftelse som bland annat årligen delar ut stipendier till idrottsföreningar och konstnärer. Tore A Jonasson själv hade två stora intressen i livet; konst och idrott. Förutom att dela ut stipendier så driver stiftelsen Konsthall 16 på Riksidrottsmuseum sedan 2019 och köper in konst till stiftelsens samling.
Nyckelord
Kontakter
Anna SetzmanPressansvarig, Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Nytt stöd och samlad kunskap om idrottsanläggningar och idrottsmiljöer1.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag lanserar Riksidrottsförbundet en ny webbplats platsföridrott.se – en ny webbplats som ska underlätta utvecklingen av anläggningar och idrottsmiljöer över hela landet.
Rörelsejulkalendern får tusentals barn att testa idrott1.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Snart är det dags för Riksidrottsförbundets årliga jultradition – rörelsejulkalendern. Bakom 24 luckor göms övningar som plockats fram med hjälp av 24 specialidrottsförbund. Få en bra start på dagen varje morgon.
Riksidrottsförbundet föreslår nya RIU- och EVL-utnämningar för 2026–203027.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksidrottsförbundet tar nu nästa steg i satsningen på elitidrottares dubbla karriärer och föreslår att totalt 24 lärosäten runt om i landet får rollen som Riksidrottsuniversitet (RIU) eller Elitidrottsvänliga lärosäten (EVL) – en stark och växande nationell samverkan mellan idrott och akademi. Målet är att ytterligare stärka stödet till elitidrottare och utveckla samarbetet med högskolesektorn.
Senior Sport School – en succé för Skellefteås seniorer26.11.2025 11:55:15 CET | Pressmeddelande
Genom hälsoäventyret Senior Sport School, som drivs av RF-SISU Västerbotten i samarbete med Skellefteå kommun, har 40 seniorer fått uppleva en kombination av kunskap, rörelse och social gemenskap. Under nio veckor har deltagarna inspirerats till ett mer aktivt liv och fått möjlighet att prova nya idrotter tillsammans med lokala föreningar.
Födelsemånad påverkar barns idrottsdeltagande – men mönstren skiljer sig mellan idrotter12.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
SERIE: Ny statistik om svensk barn- och ungdomsidrott, del 3. Riksidrottsförbundet presenterar för första gången ny statistik som visar hur barns födelsemånad påverkar idrottsdeltagandet. Resultaten både bekräftar och utmanar etablerade uppfattningar – och varierar beroende på idrott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
