Einar Mattsson om de förändrade kraven på källsortering

– Vi kommer berätta om hur vi har arbetat med att ta fram en ny strategi för avfall i Einar Mattssons fastigheter. Det började med att fastighetsägaren ville se över avfallshanteringen i fastigheterna. Sedan blev de nya lagkraven om matavfallsinsamling ett extra lager att ta hänsyn till för den nya strategin, berättar Martijn Roobol, gruppchef på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
– Vi har gjort och kommer att göra förändringar i flera olika steg. Vi har bland annat upphandlat en ny avfallsleverantör, vi inventerar alla soprum och ser över vilka fraktioner vi ska ha, vi gräver ned djupsamlande behållare utomhus där det finns plats för det, tar bort de stora kärlen för osorterat grovavfall och inför matavfallsinsamling. I kombination med alla tekniska lösningar krävs det också att vi arbetar med kommunikation för att motivera boende att bidra till förändringen, säger Lisette Fornell, förvaltare på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.
Det är kostnadsfritt att delta. Lyssna in på deras och andras presentationer genom att anmäla dig till seminarier på det digitala eventet hos AktivBo.
Nyckelord
Bilder

Länkar
Om
Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar drygt 14 000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 59 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons 6 000 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattssons julgåva 2025 går till Maskrosbarn12.12.2025 13:30:00 CET | Nyheter
Varje år vid luciatid donerar Einar Mattsson en gåva till en viktig verksamhet. I år skänker den familjeägda fastighetskoncernen pengar till ”Maskrosbarn”, en verksamhet som arbetar för att stödja ungdomar mellan 13-19 år som har föräldrar med missbruk, en psykisk sjukdom eller som utsatt dem för våld. Så att barnen kan få ett bättre liv.
Einar Mattsson: bostadsminister Andreas Carlsson (KD) gjorde avtryck för nya hyresrätter9.12.2025 15:13:28 CET | Pressmeddelande
Den 8 december firade Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm tillsammans infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlsson (KD) och 30-talet gäster.
Stefan Ränk ny ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien5.12.2025 05:02:00 CET | Pressmeddelande
Tisdag den 2 december beslutade Akademisammankomsten vid Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) att välja in Stefan Ränk, koncernchef och delägare av Einar Mattsson AB som ledamot.
Einar Mattsson är en stolt partner till Nobel Week Lights 20254.12.2025 11:25:22 CET | Nyheter
Den 6–14 december återkommer den årliga ljusfestivalen Nobel Week Lights. Festivalen presenteras av Nobelprismuseet och bjuder in internationella och lokala konstnärer, designers och studenter att skapa storskaliga ljusinstallationer i Stockholm. Alla konstverk är inspirerade av Nobelpristagares vetenskapliga upptäckter, litteratur och fredsarbete.
Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med bostadsminister Andreas Carlsson (KD)2.12.2025 06:03:00 CET | Pressmeddelande
Den 8 december kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm. Det gör vi tillsammans med gäster och bostadsminister Andreas Carlsson (KD).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
