Lidl Sverige i samarbete för ökad social hållbarhet och minskat matsvinn
9.2.2022 14:15:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Butiken, placerad i Hallunda Centrum, blir med sina 700 m2 Matmissionens största hittills. Syftet med Matmissionen är minska både matfattigdom och matsvinn, samt erbjuda arbetsträning till personer långt ifrån arbetsmarknaden. Butiken i Hallunda Centrum beräknas minska matsvinn med upp till 1 000 ton produkter per år. Det motsvarar ett klimatavtryck på cirka 1 500 ton CO2.
-Vi är väldigt stolta över detta initiativ. Att minska matsvinnet är en prioriterad fråga. Lidl Sverige arbetar för att minska matsvinnet i alla led och genom bland annat det här samarbetet har vi möjlighet att bidra på flera nivåer av kedjan. Lika viktig är också den sociala hållbarheten, att minska matfattigdomen. Som en del av det arbetet har i dagsläget våra tre lager samt mer än hälften av våra butiker donationssamarbeten. Vårt mål är att alla våra butiker ska donationssamarbeten, säger Caroline Kjerstadius, Hållbarhetschef på Lidl Sverige.
Butiksöppningen i Hallunda Centrum är den första av tre planerade nya butiker i Stockholmsområdet och är en del av en gemensam storsatsning mellan Stockholms Stadsmission, Svensk Dagligvaruhandel och Dagligvaruleverantörers Förbund.
Det här är Matmissionen
Matmissionens koncept bygger på att skapa hållbarhet genom arbetsträning, återförsäljning av matsvinn och lindring av matfattigdom. Det innebär att människor som lever i ekonomisk utsatthet kan bli medlemmar, och därigenom får möjlighet att handla i butiken till priser som är cirka en tredjedel av ordinarie pris. Produkterna, som annars hade riskerat att bli svinn, doneras primärt från dagligvaruhandelns och dagligvaruindustrin lager och online-handel.
Läs mer om satsningen: SvDH: Matmissionen öppnar flaggskeppsbutik i Hallunda
Läs mer om Lidl Sveriges arbete för att minska matsvinnet: Lidl Sveriges Hållbarhetsredovisning 2020/2021
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder

Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl Sverige återkallar Dumplings med kyckling och Dumplings med biff och fläsk av märket Kuljanka22.5.2026 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar dumplings på grund av salmonella. Efter rutinmässig analys av produkterna har salmonella hittats i ett begränsat parti. Salmonella utgör ingen risk om livsmedlet hettats upp till minst 70 grader.
Lidl Sverige satsar långsiktigt på svensk ishockey och förlänger som Official Fresh Food Partner13.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige fördjupar sitt engagemang för svensk ishockey och hälsosamma livsstilar genom att teckna ett avtal som förlänger samarbetet med Svenska Ishockeyförbundet med ytterligare fem år. Därmed fortsätter satsningen på allt från Tre Kronors Hockeyskola upp till landslag fram till 2031.
Full pott för Lidls klyftpotatis8.5.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
När Svenska Dagbladet testade fryst klyftpotatis fick Lidls variant från det egna varumärket Harvest Basket full pott – och utsågs till bäst i test. Med betyget 6 av 6 hyllades klyftpotatisen av panelen, som bland annat lyfte att “Lidl bjuder på riktigt krispiga potatisklyftor med en förvånansvärt mjuk och fyllig insida.”
Lidl Sverige summerar rekordår – kraftig ökning i omsättning och resultat28.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med ett rörelseresultat på 302 miljoner kronor når Lidl Sverige en historisk milstolpe. Omsättningen växte med 4,5 procent till närmare 20 miljarder kronor, vilket befäster bolagets position som en etablerad kraft på den svenska marknaden. Överskottet återinvesteras nu för att säkerställa marknadens lägsta priser och nå målet om 300 butiker.
Efter Europasuccén – nu kommer Monsieur Cuisine till Lidl Sverige24.4.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vecka 18 lanserar Lidl sin avancerade köksassistent, Monsieur Cuisine Smart, ett flaggskepp under varumärket Silvercrest. Med fokus på att göra livet enklare erbjuder den multifunktionella köksassistenten hela 23 funktioner till ett oslagbart pris. Maskinen, som redan gjort succé i Europa, kostar 4999 kronor och kommer att finnas i ett begränsat antal i samtliga svenska Lidl-butiker.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
