Läkemedelsverket varnar för felanvändning av fillers
22.3.2022 09:42:59 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har fått kännedom om att fillers, injicerbara implantat säljs via internet riktat direkt till konsumenter. Att på egen hand injicera sig med fillersprodukter kan innebära stora risker för hälsan. Läkemedelsverket ser allvarligt på detta och uppmanar konsumenter att vara uppmärksamma på nätförsäljare av fillers.
̶ Vanliga biverkningar vid användning av fillers är svullnad, infektioner och knölar därför är det viktigt att man utför injektionerna vid en klinik som är anmäld hos IVO och där injektionerna utförs med korrekt injektionsteknik av legitimerad personal. På klinik ska det även finnas kompetens, läkemedel och utrustning för att ta hand om situationer där injektionen lett till komplikationer säger Veronica Hagman, inspektör på Läkemedelsverket.
En bruksanvisning är en viktig del av produkten och den innehåller information om säker användning av produkterna, såsom kontraindikationer, försiktighetsåtgärder, lagringsförhållanden och risk för biverkningar samt även vem som är den avsedda användaren.
̶ Som konsument ska man vara uppmärksam på nätförsäljare som påstår att man kan spruta in implantatet själv. En annan varningssignal är om produkterna har paketerats om så att varken originalförpackning eller bruksanvisning följer med produkten, säger Veronica Hagman.
Den 1 juli 2021 trädde nya regler om estetiska kirurgiska ingrepp och estetiska injektionsbehandlingar i kraft. Lagen (2021:363) om estetiska kirurgiska ingrepp och estetiska injektionsbehandlingar innebär bland annat att endast legitimerade sjuksköterskor, läkare och tandläkare får utföra estetiska injektionsbehandlingar.
Fillers betraktas som högriskprodukter och ska ha granskats av anmält organ som är ett oberoende granskningsföretag. En ompackad fillersprodukt utan information om vilket anmält organ som granskat denna är en olaglig produkt. Endast CE-märkta produkter som uppfyller kraven i det medicintekniska regelverket får marknadsföras och säljas i Sverige och de övriga EU-länderna.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Tina Crafoord blir ny direktör på Läkemedelsverket20.5.2026 11:57:09 CEST | Pressmeddelande
Tina Crafoord kommer närmast från Folkhälsomyndigheten där hon idag är chef med ansvar för vaccinrekommendationer och kunskapsunderlag för nationella vaccinationsprogram. Tina Crafoord tillträder rollen som direktör på Läkemedelsverket den 18 augusti.
Läkemedelsverket får ytterligare regeringsuppdrag om förberedelsearbetet för EU:s hälsodataförordning12.5.2026 07:48:03 CEST | Pressmeddelande
Regeringen uppdrar åt Läkemedelsverket, Inspektionen för vård och omsorg (IVO) och E-hälsomyndigheten att förbereda för rollen som myndighet för digital hälsa enligt EU:s hälsodataförordning, EHDS.
Huggormen är vaken – agera snabbt om du blir biten7.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Att huggormarna nu vaknat av värmen är tydligt. Nu ökar samtalen om huggormsbett till Giftinformationscentralen. Uppemot 400 personer vårdas varje år på sjukhus till följd av huggormsbett. Många behöver motgift.
Nytt regeringsuppdrag utreder barnmorskors möjlighet att förskriva abortläkemedel4.5.2026 13:46:09 CEST | Pressmeddelande
Regeringen ger Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i uppdrag att utreda om, och i så fall hur, barnmorskor ska få förskriva läkemedel som används vid abort.
Sex procent ändrar sin medicinering efter råd i sociala medier4.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
En undersökning från Novus, genomförd på uppdrag av Läkemedelsverket, visar att sex procent av svenskarna har ändrat sin läkemedelsanvändning baserat på information från sociala medier under det senaste året. Bland män i åldern 65–84 år är siffran ännu högre. Nu betonar Läkemedelsverket vikten av att inte ändra sin läkemedelsbehandling utan att rådgöra med apoteks- eller vårdpersonal vid frågor och att läsa läkemedlets bipacksedel.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
