Läkemedelsverket varnar för felanvändning av fillers
22.3.2022 09:42:59 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har fått kännedom om att fillers, injicerbara implantat säljs via internet riktat direkt till konsumenter. Att på egen hand injicera sig med fillersprodukter kan innebära stora risker för hälsan. Läkemedelsverket ser allvarligt på detta och uppmanar konsumenter att vara uppmärksamma på nätförsäljare av fillers.
̶ Vanliga biverkningar vid användning av fillers är svullnad, infektioner och knölar därför är det viktigt att man utför injektionerna vid en klinik som är anmäld hos IVO och där injektionerna utförs med korrekt injektionsteknik av legitimerad personal. På klinik ska det även finnas kompetens, läkemedel och utrustning för att ta hand om situationer där injektionen lett till komplikationer säger Veronica Hagman, inspektör på Läkemedelsverket.
En bruksanvisning är en viktig del av produkten och den innehåller information om säker användning av produkterna, såsom kontraindikationer, försiktighetsåtgärder, lagringsförhållanden och risk för biverkningar samt även vem som är den avsedda användaren.
̶ Som konsument ska man vara uppmärksam på nätförsäljare som påstår att man kan spruta in implantatet själv. En annan varningssignal är om produkterna har paketerats om så att varken originalförpackning eller bruksanvisning följer med produkten, säger Veronica Hagman.
Den 1 juli 2021 trädde nya regler om estetiska kirurgiska ingrepp och estetiska injektionsbehandlingar i kraft. Lagen (2021:363) om estetiska kirurgiska ingrepp och estetiska injektionsbehandlingar innebär bland annat att endast legitimerade sjuksköterskor, läkare och tandläkare får utföra estetiska injektionsbehandlingar.
Fillers betraktas som högriskprodukter och ska ha granskats av anmält organ som är ett oberoende granskningsföretag. En ompackad fillersprodukt utan information om vilket anmält organ som granskat denna är en olaglig produkt. Endast CE-märkta produkter som uppfyller kraven i det medicintekniska regelverket får marknadsföras och säljas i Sverige och de övriga EU-länderna.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Ny information om läkemedelstillgänglighet i söktjänst och på webbsidor1.4.2026 16:56:03 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket publicerar nu även information om planerade försäljningsuppehåll för läkemedel, både tillfälliga och permanenta. Samtidigt byter tjänsten namn från Sök restanmälda läkemedel till Sök anmälda försäljningsuppehåll och webbinformationen om läkemedelstillgänglighet har uppdaterats. Förändringarna ger vård, apotek och företag en mer samlad och aktuell bild av tillgänglighet för läkemedel.
Spårbarhet avgörande för säker användning av medicinteknik1.4.2026 09:16:01 CEST | Pressmeddelande
Alla som hanterar medicintekniska produkter i vården behöver bidra till att det går att följa en produkt från tillverkare till brukare. Utan fungerande spårbarhet riskerar produkter med brister att inte åtgärdas i tid – vilket kan få allvarliga konsekvenser för patienters säkerhet.
Gemensam informationsstruktur ska stärka kliniska prövningar i Sverige31.3.2026 08:25:12 CEST | Pressmeddelande
Idag saknas ett enhetligt sätt att följa upp hur kliniska prövningar genomförs i Sverige. Det gör det svårt att få en samlad bild av exempelvis antal pågående prövningar, hur lång tid det tar att starta dem och om mål för att rekrytera patienter uppfylls. Nu startar ett nationellt projekt för att ändra på det.
Kristian Seth ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse27.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Kristian Seth till ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse. Kristian Seth är chef för analysavdelningen på Pensionsmyndigheten.
Miljön kan spela större roll än väntat i spridningen av antibiotikaresistens23.3.2026 12:32:53 CET | Pressmeddelande
Antibiotikaresistens är ett av de största globala hoten mot folkhälsan. En ny rapport från Läkemedelsverkets Kunskapscentrum för läkemedel i miljön visar att miljöns roll i utvecklingen och spridningen av resistens kan vara mer betydande än vad som ofta antas. Rapporten ska bidra till arbetet med Sveriges strategi mot antimikrobiell resistens (AMR) 2026–2035.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
