Kickoff för årets Driver Development Programme.

Inför varje ny racingsäsong väljs en grupp unga lovande förartalanger ut till Porsche Sveriges förarutvecklingsprogram, Driver Development Programme. Förare som har siktet inställt på en framgångsrik elitkarriär med Porsche. Två månader innan säsongspremiären på Scandinavian Raceway genomfördes en traditionsenlig kickoff med instruktörer och förare på plats under Porsche Ice Experience i Arvidsjaur.
– Driver Development Programme är en hörnsten i det långsiktiga kvalitetsarbetet med förarutveckling i våra racingmästerskap, säger Raine Wermelin, Direktör, Porsche Sverige. Vi ser fram emot en spännande säsong där vi har förare i programmet som kan slåss om SM-medaljerna i Porsche Carrera Cup, samt rimligen även om topplaceringar i Porsche Approved Cup och Porsche Sprint Challenge.
Upptakten i Arvidsjaur bjöd DDP-förarna på ett intensivt tvådagarsprogram med avancerad körning på isbana, fysträning och föredrag med ansvariga instruktörer. Förarna fick även ta del av ovärderliga erfarenheter från årets gästföreläsare, fabriksföraren från Porsche Motorsport, Simona De Silvestro.
– DDP är starkare än någonsin, fortsätter Wermelin. Programmet drar full nytta av våra goda kontakter med Porsche Motorsport och de rutinerade DDP-instruktörerna som arbetar strukturerat med en tydlig målsättning att driva utvecklingen av en ny generation elitförare.
Driver Development Programme 2022 har fem spännande förare. Hampus Ericsson och Partick Rundquist är redan starka kort och fortsätter sin satsning i DDP med ambitionen att ta nästa steg i mästerskapskampen. Nya i DDP är Gustav Bergström som debuterade i Sprint Challenge ifjol, Robin Knutsson som tar steget till Carrera Cup från STCC och gokarttalangen Mathilda Olsson som gör GT-debut i Porsche Sprint Challenge Scandinavia.
– Det är ett mycket bra gäng med högintressanta deltagare i år, säger DDP-ansvariga förarcoachen Björn Wirdheim. Vi har fem förare med en stor variation rent erfarenhetsmässigt. Alla är talanger med betydande positiv utvecklingspotential den kommande säsongen.
– Driver Development Programme kommer att göra ännu större skillnad i år jämfört med tidigare, fortsätter Wirdheim. Coachning på plats under racehelgerna blir min och Marcus Fasth (ansvarig för teknik och dataanalys) viktigaste uppgift. Vi har tittat närmare på hur teamen arbetar och hur man planerar sina pass. Vårt fokus är att förarna ska komma så väl förberedda som möjligt till varje kval och race.
Kontakter
Andreas Lundberg
Tel:+46 (0)8 120 810 05andreas.lundberg@porsche.seBilder






Om
Porsche är en av världens mest framgångsrika sportbilstillverkare med modellserierna 911, 718, Taycan, Macan, Cayenne och Panamera. År 2021 registrerades 2 390 Porsche i Sverige. Helelektriska bilar och plug-in hybrider är en viktig del av märkets modellstrategi och utgör ca 60 % av försäljningen på den svenska marknaden. Porsches största marknader är USA, Kina och Tyskland. I Sverige säljs nya Porsche genom Porsche Center som finns i Borås, Danderyd, Göteborg, Helsingborg, Jönköping, Kalmar, Malmö, Stockholm, Umeå och Örebro.
Följ Porsche
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Porsche
Porsche 911 Spirit 70 – en unik känsla av frihet och livsglädje23.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Porsche presenterar 911 Spirit 70, en cabriolet i begränsad upplaga om 1 500 exemplar med exklusiv lack ”Olive Neo”, historiskt inspirerad dekor och interiör med det legendariska Pasha-mönstret. Samlarobjektet, som förkroppsligar essensen av 1970-talet och början av 1980-talet, är skapat inom ramen för Heritage Design-strategin och är den tredje 911-modellen där Porsche återupplivar en era med hjälp av ikoniska designelement från historiska modeller. Den tekniska utgångspunkten för 911 Spirit 70 är nya 911 Carrera GTS Cabriolet med en prestandahybriddrivlina bestående av en kombination av högvoltssystem, eTurbo, elmotor inbyggd i PDK-växellådan samt en nyutvecklad 3,6-liters boxermotor. Maximalt levererar det effektiva systemet en effekt på 541 hk och 610 Nm.
Tre unga tjejer utvalda till Porsche Sveriges och Mikaela Åhlin-Kottulinskys gemensamma satsning Race Apprentice 202514.3.2025 09:00:53 CET | Pressmeddelande
Porsche Sverige och erfarna racing- och rallyföraren Mikaela Åhlin-Kottulinsky samarbetar i Race Apprentice 2025 – ett projekt med ambitionen att hjälpa unga svenska tjejer att ta nästa steg i sin motorsportkarriär. Tre unga talanger är nu utvalda.
Porsche i Sverige 75 år!4.2.2025 15:05:38 CET | Pressmeddelande
Porsche i Sverige fyller 75 år. Generalagenturen säkrades våren 1950 efter korta förhandlingar mellan Scania-Vabis och Porsche-Konstruktionen. Den första bilen, en handbyggd Porsche 356 Coupé, importerades den 11 maj samma år. Sverige blev därmed en av de första exportmarknaderna i världen för Porsche.
Porsche Sverige och Mikaela Åhlin-Kottulinsky satsar på kvinnlig återväxt inom motorsporten20.1.2025 09:00:26 CET | Pressmeddelande
Under en lång karriär inom olika motorsportdiscipliner har Mikaela Åhlin-Kottulinsky flera gånger stått på prispallen och tävlat sida vid sida med flera av sportens största namn. Nu vill hon tillsammans med Porsche ge tillbaka till sin idrott med en satsning som uppmärksammar motorsport och skapar en väg in för unga tjejer som drömmer om en karriär inom racing.
Mer dynamisk än någonsin - nya Porsche 911 Carrera S8.1.2025 14:10:04 CET | Pressmeddelande
Porsche utökar modellutbudet av 911 med nya Carrera S. Med en 480 hk stark 3,0-liters turboladdad boxermotor och utökad standardutrustning placerar sig modellen mellan 911 Carrera och 911 Carrera GTS. Med förbättrad prestanda och kördynamik överträffar den påtagligt föregångaren. En betydande effektuppgradering och ytterligare utrustningsalternativ ger ett betydande mervärde jämfört med 911 Carrera.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum