Ny forskningsstudie: Är igångsättning lika säkert och effektivt i hemmet som på sjukhus?

- Det har gjorts flera mindre studier på igångsättning i hemmet som visar att kvinnorna har en positiv upplevelse av metoden. Man har heller inte sett några ökade risker, men studierna har varit små och behöver bekräftas i en större population. Vi vill utvärdera vilken skillnad det gör för mamman, barnet och partnern om man får behandling hemma jämfört med på sjukhus tills livmodertappen mognar ut och värkarbetet startar,säger Maria Jonsson, överläkare inom kvinnosjukvården på Akademiska sjukhuset och ansvarig för studien i Uppsala.
De vanligaste anledningarna till att en förlossning behöver sättas igång är att graviditeten gått över tiden eller att någon komplikation tillstött tex blodtrycksförhöjning. Fördelar med att vara hemma under första delen av igångsättningen kan, enligt Maria Jonsson, vara att den blivande mamman är mer avslappnad i sin hemmamiljö. Det kan också upplevas mer som en vanlig förlossningsstart och förloppet kan upplevas kortare jämfört med igångsättning på sjukhus, då förlossningen kan upplevas som väldigt lång och ibland ta flera dygn.
Den aktuella studien, som kallas Option, genomförs vid 36 svenska förlossningskliniker. Förutom på Akademiska sjukhuset är rekrytering av patienter igång på Danderyds sjukhus och Sahlgrenska universitetssjukhuset varifrån den leds. Forskarna räknar med att inkludera totalt 8 900 deltagare fram till 2025.
Målgruppen är kvinnor vars graviditeter är komplikationsfria och där den förväntade risken vid igångsättning är låg. Kvinnorna kommer att kontaktas av en barnmorska via telefon eller på en av sjukhusets mottagningar. De som är intresserade av att delta och är friska får först genomgå en läkarkontroll. För att sätta igång förlossningar används bland annat läkemedel och ballongkateter som syftar till att mjuka upp och vidga livmodertappen.
- Efter att kvinnorna satts igång lottas de antingen till att bli kvar på sjukhuset eller att gå hem. De som går hem får komma in på återbesök en gång per dag för kontroll. De kan även kontakta barnmorskor på sjukhuset dygnet runt samt har möjlighet att komma in om något tillstöter, berättar Maria Jonsson.
För mer information/intervju, kontakta:
Maria Jonsson, docent och överläkare inom kvinnosjukvården på Akademiska sjukhuset och ansvarig för Optionstudien, tel: 018-6115757, e-post: maria.jonsson@akademiska.se
För mer information om studiens upplägg etc, kontakta:
Irna Sylve, forskningsbarnmorska, 072 152 20 20, e-post: irina.sylve@akademiska.se
Nyckelord
Bilder

Om
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Hälsoriskbedömning klar: Falubors exponering för metaller har undersökts10.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Faluns tusenåriga historia av gruvdrift har satt omfattande spår i landskapet. Metaller som spridits från gruvdriften finns i dag i marken och kan påverka både miljö och hälsa. Under 2023 startade därför en omfattande undersökning av den förorenade marken i Falun. De preliminära resultaten visar bland annat att en liten mängd nedsvald jord i de mest förorenade områdena kan innebära risk för akut förgiftning.
Uppdaterad: Misstänkt för förgiftningarna häktad för grov misshandel8.12.2025 12:04:54 CET | Pressmeddelande
En person som är anställd vid Akademiska sjukhuset greps och anhölls under helgen. Måndagen den 8 december häktade domstolen på åklagarens begäran personen, skäligen misstänkt för grov misshandel genom förgiftning av fyra personer på Akademiska barnsjukhuset.
En person anhållen misstänkt för förgiftningarna6.12.2025 14:26:13 CET | Pressmeddelande
I början av november inledde polisen en förundersökning om försök till mord med misstanke om förgiftning. Detta efter att fyra medarbetare på samma avdelning på Akademiska barnsjukhuset insjuknat med liknande symtom under arbetstid. Idag har åklagare meddelat att man har gripit och anhållit en misstänkt person.
Nutrition vid kronisk njursjukdom – fokus för internationellt symposium i Uppsala28.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
På Akademiska sjukhuset läggs allt större vikt vid individuellt anpassad nutrition för patienter med kronisk njursjukdom. Detta sker bäst i ett multidisciplinärt samarbete mellan dietister, sjuksköterskor, läkare och forskare. Detta lyfts fram under ett internationellt symposium i Uppsala 30 november-1 december.
Intensiv magnetstimulering ska utvärderas mot ungdomsdepression26.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Magnetstimulering av hjärnan används sedan några år inom rutinsjukvården som behandling för vuxna patienter med svårbehandlad depression, men har inte visat sig verksam på unga. En mer intensiv variant, som visat lovande resultat hos vuxna, har ännu inte testats på ungdomar. Nu ska forskare vid Akademiska sjukhuset/Uppsala universitet utvärdera om den även är effektiv mot tonårsdepression.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
