
Succéetablering i Trollhättan

-Det är fantastiskt att vi redan har lyckats anställa ett tiotal personer. Flera kunder har också ramlat in. Det känns som att vi har riktig medvind i Trollhättan. Consid satte målet 40 anställda inom två år, jag tror att vi kommer att vara många fler till dess, säger Mikael Elg.
Mikael Elg kommer närmast från företaget Libitum, som levererar digitala bostadstjänster. Där var han produktägare och kontorsansvarig, men också utvecklare. Han har en gedigen erfarenhet av växande agila organisationer och har stora visioner för Trollhättan
-Trollhättan har en gedigen historia när det gäller entreprenörskap, innovation och kreativt skapande. Här finns alla förutsättningar för att stärka en redan etablerad it-hub. Kommunen har också klara ambitioner att utveckla Trollhättan som it-centra. Att etablera Consid i staden med all den kunskap som finns i bolaget kommer ge otroliga möjligheter för bra samarbeten och för att kunna skapa en rolig arbetsplats. Mitt stora engagemang finns i att etablera agil arbetskultur och arbetsmetoder. Där mycket dialog och strävan efter konstant förbättring skapar en rolig och motiverande arbetsplats, säger Mikael Elg.
Inom it-branschen råder en enorm kompetensbrist. Anledningen till att Consid etablerade sig i Trollhättan var dels att Trollhättan, med Högskolan Väst, erbjuder flera intressanta program och kurser med bäring på it, dels den goda samverkan som finns mellan kommunen och näringslivet.

Mikael Elg, kontorsansvarig i Trollhättan.
-Trollhättan Stad arbetar nära näringsliv, akademi och andra aktörer i samhället för att få positiv näringslivsutveckling. Vi uppskattar verkligen det stödet. Det finns ett driv och en vilja framåt. Här finns också ett mycket starkt näringsliv och flera stora företag. Jag är övertygad om att vi kommer att expandera vår affär och se till att stötta företagen med deras digitala transformation, säger Mikael Elg.
Consid, med huvudkontor i Jönköping, har över 1500 anställda och omsätter årligen över 1,5 miljarder kronor. Företaget finns på 36 orter i Sverige och har utsetts till Sveriges bästa arbetsgivare 2021. Ursprungsplanen var att ha runt 40 anställda inom två år. Det handlar främst om tjänster inom Java, .NET och systemutveckling. Siffran ser alltså ut att behöva revideras uppåt.
-Det är svårt att säga hur många anställda vi kommer att vara om två år. Men det kommer troligen att handla om många fler, säger Mikael Elg.
Nyckelord
Kontakter
Nathalie BesèrKommunikationschef
Tel:0730- 56 70 30nathalie.beser@consid.seBilder


Om
Consid är ett av landets snabbast växande företag och är verksamt inom it, management och kommunikation. Med över 1500 anställda, fördelade på 36 kontor, omsatte bolaget över 1,5 miljarder kronor 2021.
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Consid skriver svensk näringslivshistoria – tar sin elfte Gasell17.10.2024 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
IT-företaget Consid har under sina 24 år vuxit till ett av Nordens mest framgångsrika bolag inom tech och har staplat prestationen att bli DI Gasell-vinnare hela elva gånger – ett rekord som som ingen annan tidigare uppnått.
Christer Olsson om ledarskap och imposter syndrome: ”Vi har grundlurat våra barn”16.10.2024 11:41:40 CEST | Pressmeddelande
Christer Olsson är fiskarpojken från Öckerö som idag är en av Sveriges största inspirationskällor för ledarskap och affärsutveckling. Med över 30 års erfarenhet av organisations- och ledarskapsutveckling har han minst sagt satt sin prägel på den svenska arbetsmarknaden och rett ut vad bra ledarskap egentligen innebär.
Consid expanderar i Dalarna – ökar med 150 procent15.10.2024 15:35:37 CEST | Pressmeddelande
It- och kommunikationsbolaget Consid expanderar nu i Dalarna. Under dagen idag stod det klart att företaget har tagit över bolaget Aspires verksamhet i Borlänge, efter förhandlingar med CombinedX, ägare av Aspire.
Consid storsatsar – 5000 utbildas inom cybersäkerhet14.10.2024 16:25:03 CEST | Pressmeddelande
Genom initiativet Family Firewall vill IT-företaget Consid lyfta frågan om IT- och cybersäkerhet på företaget. Satsningen är en del av företagets säkerhetsmånad där man under oktober fokuserar extra på att stärka såväl det faktiska skyddet som kunskapen om cybersäkerhet.
Johan Klintin från Consid tar scenen på Testforum 20249.10.2024 09:22:31 CEST | Pressmeddelande
Johan Klintin från Consid har blivit utvald som en av huvudtalarna på Testforum 2024, årets största konferens inom test av IT-system. Testforum, som går av stapeln för 17 året i rad och under åren har samlat över 3000 deltagare, erbjuder ett omfattande program med fokus på de senaste trenderna och best practices inom testning av IT-system. Johan Klintin kommer att dela med sig av sina erfarenheter och insikter kring hur ett så kallat Enterprise Thinking-mindset kan förändra arbetsmetoder och resultat inom organisationer.
Consid