Nu börjar trädgårdssäsongen - dags att rensa bort förbjudna bekämpningsmedel
12.4.2022 07:00:00 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
I oktober 2021 förbjöds flera bekämpningsmedel för användning i privata trädgårdar. Det gäller medel som har följande verksamma ämnen:
- glyfosat
- pyretriner
- flupyradifuron
- acetamiprid
Dessa ämnen finns i ogräsmedel och insektsmedel. I ditt trädgårdsförråd har de kanske namn som börjar med Roundup, Pyretal, Rapton, Spraits, Provanto och Substral. Kika på Kemikalieinspektionens lista för att se exakt vilka produkter förbudet gäller.
Växtskyddsmedlen kan fortfarande finnas till salu, så fråga i butiken om vilka medel som är tillåtna. Har du kvar några av de förbjudna växtskyddsmedlen hemma bör de hanteras varsamt. Lämna dem i sin originalförpackning på en miljöstation eller bemannad återvinningscentral. Om medlet lämnas i annan förpackning är det viktigt att skriva på vad det innehåller.
- Det är bra att dessa växtskyddsmedel har förbjudits för privat bruk, men det är viktigt att medel som kan skada bin också slutar användas inom jordbrukssektorn. En tredjedel av våra vilda bin är hotade och en stor anledning till det är de kemiska bekämpningsmedel som används inom jordbruket. Det får konsekvenser för den biologiska mångfalden och för vår matproduktion, säger Karin Lexén, generalsekreterare på Naturskyddsföreningen.
Naturskyddsföreningen driver kampanjen Operation: Rädda Bina för fjärde året i rad. Ett av målen är att påverka för ett förändrat skattesystem så att inte biskadliga bekämpningsmedel gynnas i förhållande till mer skonsamma sådana. En namninsamling har startats som uppmanar politikerna att beskatta bekämpningsmedel hårdare. Målet är 50 000 underskrifter.
- Pollinatörer som vilda bin pollinerar majoriteten av de grödor vi äter, och baserat på den genomsnittliga svenskens matintag är var tredje tugga beroende av ekosystemets naturliga pollinering. Vill man som privatperson hjälpa bina är det en bra idé att köpa ekologiska produkter som främjar den biologiska mångfalden, utöver att rensa ut de numera förbjudna bekämpningsmedlen ur förrådet, säger Karin Lexén.
Inom det konventionella jordbruket används kemiska bekämpningsmedel som är förbjudna inom ekojordbruket, vilket är en anledning till att det ekologiska jordbruket ger 50 procent fler arter av växter och bin. Men enligt Naturskyddsföreningens Novus-undersökning känner endast två av tio svenskar till att ekologiskt gynnar bina. Årets upplaga av Operation: Rädda Bina vill därför öka medvetenheten om att en del av lösningen för att rädda världens vilda bin är genom att välja eko i mataffären.
Mer information
Läs mer om kampanjen Operation: Rädda Bina
Kemikalieinspektionens lista över förbjudna bekämpningsmedel
Nyckelord
Kontakter
Christopher Engberg DahlPressekreterare
Tel:076-8198060christopher.engberg.dahl@naturskyddsforeningen.seDokument
Om
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Överklagar lodjursjakten: ”Hotar artens överlevnad på sikt”19.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Mer än vart tionde lodjur i Sverige får skjutas i årets licensjakt. I dag överklagar Naturskyddsföreningen besluten i samtliga län i mellersta och södra Sverige och kräver att jakten stoppas innan den inleds den 1 mars. Jakten bryter mot EU-rätten och riskerar att hota lodjurets långsiktiga överlevnad i Sverige.
Ingen vargjakt i vinter – Kammarrätten säger nej26.1.2026 14:28:42 CET | Pressmeddelande
Det blir fortsatt jaktstopp på varg. Idag står det klart att Kammarrätten i Sundsvall avslår fem länsstyrelsers överklaganden av den stoppade vargjakten. Domstolen ger Naturskyddsföreningen rätt genom att slå fast att det saknas vetenskapligt stöd för att tillåta licensjakt och att jakten skulle hota vargens långsiktiga överlevnad i Sverige.
Remissvar: Omöjligt att nå klimatmål trots enighet23.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är bra att klimatmålet till 2030 föreslås vara i stort oförändrat och att samtliga riksdagspartier står bakom förslaget. Men med nuvarande klimatpolitik är det omöjligt att nå målet. Det skriver Naturskyddsföreningen i sitt remissvar på Miljömålsberedningen betänkande om klimatmålet till 2030.
Allvarligt att stöd till klimatanpassningsfonder utraderas19.12.2025 13:32:29 CET | Pressmeddelande
Regeringen meddelade idag att den minskar medlen till Sida med 20 procent. Beslutet innebär också att Sveriges stöd till två klimatanpassningsfonder helt utgår. Naturskyddsföreningen kommenterar beslutet.
Domstolen stoppar all licensjakt på varg15.12.2025 15:08:24 CET | Pressmeddelande
Förvaltningsrätten i Luleå har i dag beslutat att upphäva licensjakten på varg i samtliga fem berörda län. Därmed stoppas den planerade jakten på 48 vargar som skulle ha inletts den 2 januari 2026. Naturskyddsföreningen, som överklagade besluten, välkomnar domen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
