Trollbindande romandebut om passion och slit i en svunnen tid
20.4.2022 11:54:27 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande

Allt tog sin början med en misslyckad släktforskning. Efter många försök fann Linda Edgarssons bror deras mormors okände morfar som en liten parentes i husförhörslängderna. Men som så många andra under 1800-talets slut for den unge mannen till Amerika. Kvar fanns en ensam kvinna – och det är henne Linda Edgarsson har utgått ifrån när hon skapade karaktären Hilda.
”Jag som bara ämnade att skriva några rader om min släkt slutade istället som författare till en helt annan kärlekshistoria som inte gav mig någon ro förrän sista punkten var satt”, säger Linda Edgarsson om sin debutroman.
Efter att tjugofemåriga Hilda nekat ett frieri från husbondens son måste hon lämna torpet Backen. Hon skickas till fasterns gård Sjölund, där hon återser sin fosterkusin Erik – en pojke som hon under hela livet hyst ett stort agg för. Men något har hänt – när blev den unge luen en ståtlig man? Nere vid sjön går vassen från gul till grön och i gryningen hörs koltrastens sång. Hilda stretar emot allt vad hon kan, men känslorna som börjar gro mellan de två låter sig inte bemästras.
”Där vassen viker är en omskakande och minnesvärd läsupplevelse. Den för tankarna till de stora svenska klassikerna ur litteraturhistorien som skildrat livsvillkoren för fattiga människor under sent 1800-tal”, säger Ebba Barrett Bandh, litterär chef på Bookmark Förlag. ”Edgarsson räds inte att skildra det tunga arbetet, orättvisor och nöd. I desto bjärtare kontrast ställs då livslusten och kärleken som aldrig slutar pulsera hos Edgarssons torparflicka Hilda.”
Där vassen viker innehåller alla ingredienser som bäddar för en läsupplevelse utöver det vanliga: en oförglömlig kärlekshistoria (och förtvivlan förbunden härmed), omsorgsfullt tecknade karaktärer, trovärdig gestaltning av torparlivets slit och vedermödor, dramatiska vändningar samt ett ledigt språk delvis skrivet på dialekt. Ljudboken, i inläsning av Sara Sommerfeld, släpps den 25 april.
Linda Edgarsson är utbildad journalist och copywriter. Hon bor med man och tre barn i ett hus på familjens släktgård utanför småländska Eksjö. Inspiration till romanen har hon hämtat från sina förfäder – människor som levt och arbetat i bygden i generationer.
För intervjuförfrågningar, vänligen kontakta:
Malin Weisby Kratz, Weisby Kratz Kommunikation
malin@weisbykratzkommunikation.se, 073-614 09 81
För recensionsex eller mer information om boken, vänligen kontakta Frida eller Stephanie på Bookmark Förlag.
Nyckelord
Kontakter
Frida PåhlssonFörlagskoordinator
Tel:073-920 76 19frida.pahlsson@bookmarkforlag.seStephanie DemmlerFörläggare
Tel:0739510905stephanie.demmler@bookmarkforlag.seBilder





Länkar
Om
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
I Kriget skildrar Pascal Engman åren som förändrade den svenska kriminaliteten26.5.2026 12:30:00 CEST | Pressmeddelande
Med thrillern Klanen inledde Pascal Engman sin trilogi om framväxten av gängkriminaliteten i Sverige. Nu släpps uppföljaren Kriget som skildrar åren då svensk gängkriminalitet förändrades i grunden och nya, yngre våldsverkare rekryterades in i nätverken.
Carina Bergfeldt skildrar Sveriges mörka förflutna i ny roman21.5.2026 11:42:00 CEST | Pressmeddelande
I dag släpps En dag ska vi återvända av Carina Bergfeldt. Med levande karaktärsporträtt och historisk skärpa skildras en del av Sveriges förflutna som länge tystats ner: vår roll i den transatlantiska slavhandeln.
Katarina Wennstam släpper prequel-bok i prisbelönta serien Sekelskiftesmorden13.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Katarina Wennstams nya historiska spänningsroman Olgas bok. Det är den första av fyra fristående böcker i serien Sekelskiftesmorden där var och en handlar om en av de fyra kvinnliga huvudkaraktärerna.
Carina Nunstedt tillbaka med nya Rivieradrömmar12.5.2026 09:04:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps den efterlängtade andra delen i Carina Nunstedts mångbottnade feelgoodserie ”Rivieradrömmar”. När mimosan glöder är en omvälvande berättelse om att våga lita på sin inre kompass och att blomma ut – och blomma om. Hur hittar man kraften och riktningen mitt i livet när tillvaron ställs på sin spets?
Bookmarks årliga skrivtävling för unga är äntligen här11.5.2026 15:08:37 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad anordnar Bookmark Förlag sin populära skrivtävling. Satsningen ska uppmuntra gymnasieelever från hela landet att skriva kreativt, och från och med idag är de unga skribenterna välkomna att skicka in sina bidrag. I prispotten ligger totalt 15 000 kronor och publicering i tidningen Allas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
