Trollbindande romandebut om passion och slit i en svunnen tid

Allt tog sin början med en misslyckad släktforskning. Efter många försök fann Linda Edgarssons bror deras mormors okände morfar som en liten parentes i husförhörslängderna. Men som så många andra under 1800-talets slut for den unge mannen till Amerika. Kvar fanns en ensam kvinna – och det är henne Linda Edgarsson har utgått ifrån när hon skapade karaktären Hilda.
”Jag som bara ämnade att skriva några rader om min släkt slutade istället som författare till en helt annan kärlekshistoria som inte gav mig någon ro förrän sista punkten var satt”, säger Linda Edgarsson om sin debutroman.
Efter att tjugofemåriga Hilda nekat ett frieri från husbondens son måste hon lämna torpet Backen. Hon skickas till fasterns gård Sjölund, där hon återser sin fosterkusin Erik – en pojke som hon under hela livet hyst ett stort agg för. Men något har hänt – när blev den unge luen en ståtlig man? Nere vid sjön går vassen från gul till grön och i gryningen hörs koltrastens sång. Hilda stretar emot allt vad hon kan, men känslorna som börjar gro mellan de två låter sig inte bemästras.
”Där vassen viker är en omskakande och minnesvärd läsupplevelse. Den för tankarna till de stora svenska klassikerna ur litteraturhistorien som skildrat livsvillkoren för fattiga människor under sent 1800-tal”, säger Ebba Barrett Bandh, litterär chef på Bookmark Förlag. ”Edgarsson räds inte att skildra det tunga arbetet, orättvisor och nöd. I desto bjärtare kontrast ställs då livslusten och kärleken som aldrig slutar pulsera hos Edgarssons torparflicka Hilda.”
Där vassen viker innehåller alla ingredienser som bäddar för en läsupplevelse utöver det vanliga: en oförglömlig kärlekshistoria (och förtvivlan förbunden härmed), omsorgsfullt tecknade karaktärer, trovärdig gestaltning av torparlivets slit och vedermödor, dramatiska vändningar samt ett ledigt språk delvis skrivet på dialekt. Ljudboken, i inläsning av Sara Sommerfeld, släpps den 25 april.
Linda Edgarsson är utbildad journalist och copywriter. Hon bor med man och tre barn i ett hus på familjens släktgård utanför småländska Eksjö. Inspiration till romanen har hon hämtat från sina förfäder – människor som levt och arbetat i bygden i generationer.
För intervjuförfrågningar, vänligen kontakta:
Malin Weisby Kratz, Weisby Kratz Kommunikation
malin@weisbykratzkommunikation.se, 073-614 09 81
För recensionsex eller mer information om boken, vänligen kontakta Frida eller Stephanie på Bookmark Förlag.
Nyckelord
Kontakter
Frida PåhlssonFörlagskoordinator
Tel:073-920 76 19frida.pahlsson@bookmarkforlag.seStephanie DemmlerFörläggare
Tel:0739510905stephanie.demmler@bookmarkforlag.seBilder





Länkar
Om
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Sofie Sarenbrant är årets mest lyssnade författare på Storytel15.12.2025 10:16:10 CET | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är den författare som ligger i topp när strömningstjänsten Storytel sammanfattar bokåret 2025. Hennes bok Följeslagaren, i inläsning av Katarina Ewerlöf, är dessutom den mest lyssnade boken.
Ny Elle Kennedy-romance rundar av succéserien Briar U12.11.2025 14:13:00 CET | Pressmeddelande
Den 12 november släpper vi Utmaningen, den avslutande delen i Briar U av storsäljande författaren Elle Kennedy. Med humor, karaktärer som fastnar och relationer med djup befäster Kennedy sin roll som en av de största romancestjärnorna.
Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande
Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.
Nu släpps första delen i Jenny Rognebys nya serie Förhörsledarna11.11.2025 10:02:11 CET | Pressmeddelande
Efter flera hyllade kriminalromaner är Jenny Rogneby aktuell med De märkta barnen, den första delen i serien Förhörsledarna. Boken, som har release i dag, sätter fokus på förhörsmetoder och en verksamhet där goda avsikter förvandlas till brott.
Ett decennium efter Omgiven av idioter – ny bok från Thomas Erikson7.11.2025 11:45:56 CET | Pressmeddelande
Thomas Erikson har legat #1 på Sunday Times bästsäljarlista och sålt i miljontals exemplar världen över. Efter ytterligare sex böcker i den internationella succéserien är Thomas Erikson aktuell med en ny bok. I Omgiven av lösningar (på problem jag inte visste att jag hade) tar författaren sig an självhjälpsgenren och djupdyker i goda råd och självhjälpsfloskler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
