Skansens rulltrappa blir spektakulär utställning om biologisk mångfald
23.6.2022 08:52:33 CEST | Stiftelsen Skansen | Pressmeddelande

– Vi hoppas att rulltrappsresan ska inspirera våra gäster till att tänka till på hur samhällsutvecklingen har påverkat naturen på olika sätt. Vi vill öka engagemanget bland allmänheten i de här frågorna, säger Tomas Frisk som är Zoologisk chef på Skansen.
Projektet är ett djupgående samarbete mellan Skansen, Visualiseringscenter C i Norrköping, Stockholm Resilience Center och Sveriges lantbruksuniversitet. Lagom till midsommar, som traditionellt sett är Skansens mest välbesökta helg, öppnar den första delen av tre i satsningen på att visualisera biologisk mångfald.
– Det är helt fantastiskt att Skansen har möjlighet att göra detta. Vi tror att det kommer bli en ögonöppnare för många och ser även fram emot att lansera kommande etapper som ska förstärka upplevelsen ännu mer, säger Yvonne Nordlind som är marknads- och kommunikationschef på Skansen.
Rulltrappsresan är totalt 40 meter och tar ca 80 sekunder. I kommande delar, som öppnas i takt med att utställningen blir klar i övre delen av Skansens rulltrappshall, får gästen fördjupad kunskap om de utmaningar som världen står inför och vad man behöver tänka på för att möta dessa utmaningar.
Projektet kommer att löpa över tre år och finansieras av Marcus och Amalia Wallenbergs minnesfond.
Nyckelord
Kontakter
Yvonne NordlindAvdelningschef Marknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0731-525832yvonne.nordlind@skansen.seBilder


Länkar
Om
Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Robert Fux årets vårtalare på Skansen: ”Alla knoppar behöver hitta sin kraft”13.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Valborg på Skansen den 30 april bjuder på vårkänsla, brasa och livemusik. I år är det skådespelaren och dragartisten Robert Fux som håller det traditionsenliga vårtalet. På scen står även Sarah Klang, i en av få spelningar under 2026, och publiken får möta Skansens nya jazzband under ledning av Tilde Schweitzer.
Tilde Schweitzer ny värd för Jazz på Skansen10.4.2026 10:45:00 CEST | Pressmeddelande
Jazz på Skansen går in i en ny era. Sommaren 2026 tar trombonisten och storbandsledaren Tilde Schweitzer över som ny värd efter Nils Landgren – med ambitionen att öppna jazzen för en ny generation.
Upplev påsken som förr på Skansen23.3.2026 13:50:00 CET | Pressmeddelande
Fira påsken på Skansen den 2-12 april och upplev hur vårens stora högtid har firats i Sverige genom tiderna. Här möts traditioner, folktro och skaparglädje. Under lovet blir det påskpyssel, kvastverkstad och äggmålning. Fri entré för barn upp till 15 år.
Stiftelsen Skansen minskar personalstyrkan och lägger varsel18.3.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Skansen genomför en omorganisation som medför sänkta personalkostnader och personalneddragningar.
Larz-Kristerz, Streaplers och storband – sommarens dans på Skansen16.3.2026 08:50:00 CET | Pressmeddelande
I sommar fylls dansbanan på Skansen av musik och dans. Några av Sveriges främsta dansband gästar under fredagskvällar mellan 5 juni och 28 augusti, med extra dans under midsommarhelgen. I juli blir det också storbandsdans till Leif Kronlunds orkester.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
