Mångmiljonsatsning på svensk handelsforskning

Projekten är resultat av 2022 års utlysning som var öppen 25 november-14 januari och skedde i tre steg. Planen är att de sju nya forskningsprojekten ska ha gått i mål om två år.
– De forskningssatsningar som beviljas medel i årets utlysning visar på många intressanta forskningsområden av intresse för handeln. Vi ser därför med stor tillförsikt fram mot att följa forskningsprojekten under de kommande två åren, säger Handelsrådets forskningsexpert Andreas Hedlund och fortsätter:
– Det är också mycket roligt att det är en stor spridning nationellt på vilka lärosäten som erhållit forskningsmedel.
Christian Fuentes, professor vid Lunds universitet fr.o.m. augusti, har tillsammans med sin forskargrupp fått pengar från Handelsrådet för att undersöka vad e-handelschefer gör på jobbet.
– Idag finns det få studier om detta. Och vi hoppas kunna bidra med kunskap för en djupare förståelse för e-handelschefers strategiska arbete och deras roll inom organisationen. I förlängningen kan det komma handelsföretagen till nytta, bland annat vid rekrytering.
Karina Töndevold Liljedal, forskare på Handelshögskolan i Stockholm, har fått forskningspengar för att studera digitala kundmöten i fysiska butiker.
–Digitala kundmöten, som till exempel videosamtal med en butiksmedarbetare eller ”live video shopping”, utvecklas i snabb takt. Anslaget ger oss forskare en möjlighet att vara med mitt i det här förloppet, fånga upp all den kunskap som finns ute hos handlarna och vidareutveckla den genom att gå på djupet.
Dessa forskningsprojekt har beviljats medel av Handelsrådet:
Christian Fuentes, Högskolan i Borås
”E-commerce managers: understanding the formation of a new market actor”
Tomas Mullern, Internationella Handelshögskolan i Jönköping
”The role of artificial intelligence in consumer's sustainable choices-a study of digital retailing.”
Karina Töndevold Liljedal, Handelshögskolan i Stockholm
”Digitala kundmöten i fysiska butiker – kan videomöten och videomaterial öka försäljning och nöjdhet?”
Lars Witell, Linköpings Universitet
”Kundupplevelse i förändring”
Hanna Berg, Handelshögskolan i Stockholm
”Tekniska lösningar för att underlätta konsumenters visualisering av produkter i butiker”
Mart Ots, Internationella Handelshögskolan i Jönköping
”Handelns 'Green Deal' – utvecklingen av strategiska styrmedel för handelns klimatåtagande”
Özge Öner, IFN/University of Cambridge
”Swedish Alternative Food Networks”
Bakgrund
Handelsrådets utlysning för forskningsprojekt 2022 har det övergripande temat ”Forskning relevant för handeln” och fokuserar på branschnära projekt som ska komma branschen till nytta. Forskningen ska bidra till att höja kompetensen inom handelsbranschen och bidra till att handeln är en attraktiv bransch.
Åtta prioriterade områden återfinns i agendan ”Initiativ för att stärka handeln”, (2021). Dessa är
- Teknik och kommersiella lösningar
- Arbetsmiljö och säkerhet
- Arbetsmarknad och omställning
- Samhällsbyggande och etablering
- Konsumentbeteende och kunderbjudande
- Varudistribution och logistik
- Branschglidning och nya tjänster
- Hållbarhet och etik
Nyckelord
Kontakter
Andreas HedlundFoU-expert
Tel:010-471 85 46andreas.hedlund@handelsradet.seBilder



Länkar
Om
Handelsrådet – fakta
Handelsrådets förenar parterna inom handeln för att öka kunskapen om handelns betydelse i samhället, stärka handelns konkurrenskraft och skapa goda villkor för företagens medarbetare.
Handelsrådets verksamhet fokuserar på fem verksamhetsområden:
• Arbetsmiljö och säkerhet
• Forskning och utveckling
• Internationellt
• Omställning
• Yrke och kompetens
Handelsrådet är ett samarbete mellan arbetsgivarorganisationerna Fremia och Svensk Handel och arbetstagarorganisationerna Akademikerförbunden, Handelsanställdas förbund och Unionen.
Följ Handelsrådet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsrådet
Handeln i fokus för nya forskningsprojekt5.9.2023 08:35:17 CEST | Pressmeddelande
Åtta nya forskningsprojekt har beviljats anslag från Handelsrådet. Därmed avsätter Handelsrådet i år dryga 15 miljoner till handelsrelaterad forskning.
"Förbjud hemliga hyror"24.5.2023 07:15:04 CEST | Pressmeddelande
– Branschen är pressad, konstaterar Cecilia Hermansson, KTH-forskare och ledamot i Handelns ekonomiska råd. – Samtidigt som detaljhandelsvolymerna minskar, stiger hyrorna kraftigt. Risken är att indexeringen driver upp inflationen och även ökar konkurserna. Hyresbildningen har brister som måste rättas till.
“Utred förbud mot hemliga hyror”22.5.2023 11:12:36 CEST | Pressinbjudan
Årets rapport från Handelns Ekonomiska Råd landar i ett läge när handeln är utsatt för en mängd stressorer. Välkommen på rapportpresentation, nu på onsdag 24 maj kl 10.00-11.30.
"Kontanternas relevans och framtid"21.3.2023 15:17:32 CET | Pressinbjudan
”2023 är Sverige mer eller mindre kontantlöst”. För några år sedan vågade sig KTH-forskaren Niklas Arvidsson sig på denna spådom i en Handelsrådsfinansierad forskningsrapport. Men hur blev det egentligen?
Nytillskott i Handelns ekonomiska råd15.12.2022 15:03:45 CET | Pressmeddelande
Nu får Handelns ekonomiska råd en ny medlem: Elin Nilsson, Umeå universitet. – Det är ett hedrande uppdrag som ligger helt i linje med min forskning och mitt brinnande intresse för handelsfrågor, kommenterar Elin Nilsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum