Einar Mattsson bygger attraktiva bostäder i life science-miljö tillsammans med Castellum
29.6.2022 06:20:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter

Projektet Lokstallarna är Einar Mattssons fjärde bostadsutvecklingsprojekt i Hagastaden, den nya attraktiva stadsdelen som ska knyta ihop Vasastan i Stockholm med Solna Stad. Sedan 2015 har Einar Mattsson levererat projekten Haga Nova, Analysen och Nova Park, och under 2021 inleddes grundläggningen för projektet Lokstallarna. I ett unikt stadsutvecklingsprojekt där samhälle, näringsliv och forskning möts ska 6000 nya bostäder och 50 000 arbetsplatser rymmas när stadsdelen står färdig 2030. Inräknat Lokstallarna kommer Einar Mattsson att ha levererat cirka 750 av dessa bostäder tillsammans med cirka 25 lokaler.
Unikt samarbete med Castellum
Castellums största projekt i Hagastaden är kvarteret Infinity – en kontorsfastighet för det nya flexibla arbetslivet som kommer att få 12 våningsplan och cirka 20 000 kvm uthyrningsbar yta. I det angränsande kvarteret hade Castellum även byggrätter för bostäder, men för att helt kunna fokusera på sin kärnverksamhet, kontorsfastigheter, erbjöds Einar Mattsson möjligheten att förvärva dessa byggrätter.
− Castellum visste att Einar Mattsson är en av de största bostadsutvecklarna i Hagastaden, och att vi klarar av områdets komplexa utmaningar. De kontaktade oss, vi fann en lösning och 2019 skrev vi avtal med varandra. Castellum är otroligt proffsiga och vi har tillsammans skapat ett samarbetsklimat med stor öppenhet oss emellan, och med våra respektive entreprenörer. Nu bygger vi parallellt med det gemensamma målet att våra projekt ska vara klara för en första inflyttning 2024, berättar Rickard Burman, projektutvecklare hos Einar Mattsson.
− Vi är mycket glada över att få bygga vidare i Hagastaden. Exploateringsavtalet godkändes av kommunfullmäktige i början av året och den 3 maj inledde vi produktionen av grundbalkarna som byggnaderna ska vila på. När vi har grundlagt klart och återfyllt kommer Stockholms stad att göra anläggningsarbeten. Byggnationen kommer sedan pågå 2023/24 med säljstart 2024, fortsätter Rickard.
Högkvalitativt boende i attraktiv miljö
Lokstallarna ligger i Hagastadens gröna hjärta med Norra Stationsparken som granne. Med storlekar från cirka 30–120 kvm kommer de 243 bostadsrättslägenheterna att möta många olika behov. Tio av lägenheterna får egna takterrasser, medan nästan alla i övrigt får balkonger. Fastigheten består av fyra huskroppar med hög- och lågdel samt takterrasser som är till för alla boende. Terrasserna kommer att utformas utifrån fyra olika teman; vila, träning, umgänge och arbete. Utvecklingen av Lokstallarna grundar sig på färska erfarenheter från Haga Nova och Nova Park, och Rickard är mycket trygg i marknadsanalysen.
− Med inspiration från designarbetet i Nova Park tar vi fram en projektunik stilinspiration som arkitekten spinner vidare på. Samtliga lägenheter utrustas enligt vår höga standard för inredning och materialval i grundutförandet. Därför behöver man inte göra så många tillval hos oss. Digitala lås, bilpool och lådcykelpool är exempel på mervärden som ingår för de boende, berättar Rickard.
Naturlig mötesplats i life science-miljö
I Lokstallarnas gatuplan kommer ett tiotal lokaler i olika storlekar skapa möjligheter för näringsidkare att bidra med service och livskvalitet för boende och besökare i området.
− Allt talar för att kvarteren med Lokstallarna och Castellums Infinity blir en levande och pulserande mötesplats, mitt i life science-klustret. I våra lokaler ser jag stor potential för exempelvis en lite ”finare” restaurang, ett PT-gym eller annan träning i lokalen bredvid, och ett varierat utbud i de lite mindre lokalerna. Här blir det lätt för människor att trivas, avslutar Rickard Burman.
Nyckelord
Bilder
Om
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter och bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Den kommande tioårsperioden kommer Einar Mattsson att uppföra 4 000 nyproducerade bostäder i egen regi. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar cirka 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:
Fredagsporträttet special: ”Beredskap är ett gemensamt ansvar”25.9.2026 10:13:26 CEST | Blogginlägg
Veckans fredagsporträtt är annorlunda. Vi har i Einar Mattsson-koncernen haft en Beredskapsvecka och ägnat stora delar av veckan åt att prata om, lyssna på och förbereda oss för att agera när vi behöver gå in i beredskapsläge. Den nationella Beredskapsveckan är en årlig temavecka som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar. Den syftar till att stärka Sveriges motståndskraft och öka allmänhetens medvetenhet om kriser och krig. Vi frågade några medarbetare hur de tänkt kring veckans olika programpunkter, vad de hoppas få ut av nästa beredskapsvecka och vad de själva kommer att ta fasta på framöver.
Värmen ska fungera även när elen slås ut23.9.2026 09:54:07 CEST | Nyheter
I samband med den nationella Beredskapsveckan uppmärksammar vi på Einar Mattsson hur vi kan stärka vår beredskap. Vad händer till exempel med fastigheter om ett längre elavbrott inträffar mitt i vintern? I ett nytt pilotprojekt undersöker Einar Mattsson fastighetsförvaltning tillsammans med Stockholm Exergi hur värmen kan hållas igång även när den vanliga elförsörjningen inte fungerar.
“Målet inte är att kunna allt, utan att bli bra på att hitta svaren.” — fredagsporträttet med Lucas Gullback18.9.2026 10:00:00 CEST | Nyheter
Att hitta en IT-tekniker som är drink-intresserad tillhör inte vanligheterna. Men i fastighetskoncernen Einar Mattsson finns Lucas Gullback som testar olika smaker, fruktsiraper, juicer och annat för att få ihop goda drinkar. Han försöker hänga med i all IT-utveckling, samtidigt som han måste jobba undan ärenden kollegorna vill få lösta. Han har enorma kunskaper om Sagan om ringen och inte minst ett härligt livsmotto. Lär känna Lucas i dagens fredagsporträtt.
Einar Mattsson partner till Nobel Week Lights16.9.2026 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Under de senaste tre åren har Einar Mattsson har varit partner till ljuskonstfestivalen som firar Nobelpriserna. Nu har den familjeägda fastighetskoncernen beslutat om att fortsätta stötta Nobel Week Lights under kommande treårsperiod.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

