Tillsammans mot cancer samlar in 165 miljoner kronor till svensk cancerforskning
10.1.2022 22:12:00 CET | Cancerfonden | Pressmeddelande

Varje år blir vi lika tagna av det enorma engagemang vi möter. I år fick vi i sista stund stuva om i programmet och vi är så otroligt tacksamma över alla som med kort varsel kunde hoppa in och göra årets viktigaste tv-kväll möjlig. Vi vill även rikta ett stort tack till alla våra nya och befintliga månadsgivare, alla som under kvällen skänkt stora gåvor och alla våra företagspartners. Ni bidrar till att forskningen går framåt så att färre drabbas och fler överlever cancer, säger Ulrika Årehed Kågström, generalsekreterare på Cancerfonden.
Tillsammans mot cancer blev en minnesvärd kväll fylld av hopp och framtidstro ledd av Anna Brolin och Arantxa Álvarez. Vi bjöds på musik av artister som Charlotte Perrelli, Eric Gadd, Molly Hammar, Weeping Willows och Moonica Mac. Under kvällen syntes även en rad kända profiler som Sven Melander, Stina Wollter, Kristin Kaspersen, Anders Bagge, Anis Don Demina, Anja Pärsson, Isabella Löwengrip, Camilla Hamid, Jesper Blomqvist, Hanna och Linn Hedlund i tv-rutan.
– Ett stort tack till alla som på olika sätt bidragit till kvällen. Tack till alla drabbade och närstående som delat sina personliga berättelser med oss, till alla forskare som outtröttligt försöker hitta nya sätt att bekämpa cancer och till alla artister och programledare som bjudit på sig själva för att hjälpa andra. Tillsammans kan vi verkligen besegra cancer snabbare, avslutar Ulrika Årehed Kågström.
Varje år får runt 65 000 personer i Sverige en cancerdiagnos. Det innebär att en av tre kommer att få ett cancerbesked under sin livstid. Men tack vare forskningen överlever i dag två av tre cancer.
Tillsammans mot cancer direktsändes från Vinterträdgården på Grand Hotel i Stockholm, läs mer om tv-kvällen här: cancerfonden.se/tillsammansmotcancer
För mer information och bilder, kontakta:
Isabell Blomkrantz, isabell.blomkrantz@cancerfonden.se, 070-2598300
Bilder

Om
Cancerfondens vision är att besegra cancer.
Genom att finansiera den främsta forskningen, sprida kunskap om cancer och påverka beslutsfattare i viktiga frågor, arbetar vi för att färre ska drabbas och fler ska överleva cancer. Cancerfonden är en fristående, ideell organisation utan statligt stöd. Vårt arbete är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Vi är en av de största finansiärerna av svensk cancerforskning. Sedan 1951 har vi delat ut nära 14 miljarder kronor till de främsta forskningsprojekten i Sverige. Överlevnaden i cancer har mer än fördubblats under samma tid.
Följ Cancerfonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cancerfonden
Ny rapport: 6 300 liv kan räddas - men nya forskningsframsteg når patienter för sent1.4.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige har aldrig haft bättre möjligheter att förbättra överlevnaden i cancer. Ändå riskerar tusentals liv att gå förlorade när det kan ta över ett decennium innan nya behandlingar och diagnostik når patienter. Det visar den nya Cancerfondsrapporten, som också visar att åtta av tio patienter med spridd cancer vill delta i en klinisk studie, men har aldrig ens fått frågan.
Kristianstad laddar för 24 timmar mot cancer31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu öppnar anmälan till Stafett för Livet i Kristianstad, ett arrangemang där invånare samlas under 24 timmar för att visa stöd för cancerdrabbade och bidra till insamling till cancerforskning. Evenemanget arrangeras 26–27 september och förberedelserna är redan i gång lokalt.
Succén tillbaka: Västervik laddar för 24 timmar mot cancer31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu öppnar anmälan till Stafett för Livet i Västervik, ett dygnslångt arrangemang där människor samlas för att visa stöd för cancerdrabbade och samla in pengar till cancerforskning. Evenemanget arrangeras av Cancerfonden och lokala volontärer den 5–6 september - och planeringen är redan i full gång.
Nu ska den palliativa vården stärkas i Dalarna20.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
6 av 10 invånare i Region Dalarna oroar sig för att inte få palliativ vård i tid. Det visar en Novusundersökning genomförd på uppdrag av Cancerfonden. Nu skriver majoriteten i regionen under på att stärka den palliativa vården genom att underteckna Cancerfondens ”Handslag för en bättre palliativ vård”.
Rekordstöd till unga cancerforskare - Cancerfonden delar ut 135 miljoner till cancerforskning19.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Cancerfonden har beslutat att dela ut 135 miljoner kronor till cancerforskning. Pengarna går till 49 forskartjänster och två forskarskolor vid svenska lärosäten, med särskilt fokus på unga forskare i början av sina karriärer. Totalt beviljas 51 anslag i hård konkurrens av 254 sökande i årets utlysning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
