Försäkringskassan

Nya regler för återbetalningar till Försäkringskassan

26.8.2022 13:00:00 CEST | Försäkringskassan | Pressmeddelande

Dela
I och med en lagändring den första september ska Försäkringskassan vända sig direkt till Kronofogden för att driva in skulder som inte betalas enligt överenskommelse. Villkoren för avbetalningsplaner ändras och förtydligas också, vilket bland annat innebär att skulder till Försäkringskassan ska betalas av inom ett år.

Lagändringen innebär att Försäkringskassan inte längre behöver ansöka om betalningsföreläggande eller föra talan vid allmän domstol för att kunna vända sig till Kronofogden.

− Förändringarna tydliggör att en skuld till oss ska återbetalas, vilket bidrar till att upprätthålla legitimiteten för välfärden och våra trygghetssystem. För den enskilde innebär det också att hen snabbare kan bli skuldfri, säger verksamhetsområdeschef Fredrik Falk.

Felaktiga utbetalningar kan bero på att den enskilde förbisett att anmäla ändringar, exempelvis flyttat till en billigare lägenhet, men kan också bero på avsiktliga fel. En stor del av skulderna betalas dock omgående och den som blir skuldsatt har också som regel möjlighet att komma överens med Försäkringskassan om en avbetalningsplan. Försäkringskassan har i dag skulder på cirka åtta miljarder att kräva in.

Risken för att Försäkringskassan gör felaktiga utbetalningar minskar när myndigheten får in rätt uppgifter vid ansökan och också information om någonting ändras.

− Det är alltid viktigt att man kontrollerar sina utbetalningar och meddelar Försäkringskassan vid misstanke att något blivit fel. När var och en tar ansvar för att göra rätt kan Försäkringskassan fokusera på att se till att föräldralediga, sjuka och assistansberättigade får sin ersättning i tid, avslutar Fredrik Falk.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om

Följ Försäkringskassan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan

2000 chefer från 10 myndigheter utbildas för kris och krig12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

2000 chefer från 10 myndigheter utbildas nu för att bli bättre chefer i kris och krig. – Vår vardag är i hög grad regelstyrd, vilket är en styrka. Samtidigt behöver vi som chefer och ledare kunna fatta snabba beslut, prioritera rätt och ta ansvar för helheten i pressade situationer. Den här satsningen ger oss handfasta verktyg och stärker vår förmåga att agera när det verkligen gäller, säger Malin Malm, en av de chefer på Försäkringskassan som gått utbildningen ”Handlingskraftigt ledarskap i kris och krig”.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye