Transportföretagen

Löfte om YKB på distans välkomnas

Dela
Infrastrukturminister Tomas Eneroth presenterade i veckan att han avser lägga ett förslag om YKB (yrkeskompetensbevis) på distans. Detta är en en välkommen kursändring som många företag har efterfrågat.
Caj Luoma, chef Kompetensförsörjning Transportföretagen
Caj Luoma, chef Kompetensförsörjning Transportföretagen

- Vi ser fram emot ett kommande förslag som skulle innebära större frihet att möta kravet på utbildning och de föränderliga kompetenskrav som väntar framöver, säger Caj Luoma, chef Kompetensförsörjning Transportföretagen. När det gäller YKB-utbildning på distans förutsätter detta ändringar i regelverket hos Transportstyrelsen och vi ser fram emot att ha en dialog med berörda myndigheter när beslutet fattas.

- Vi har länge arbetat för att regeringen ska möjliggöra distansutbildning för yrkeskompetensbevis, YKB, samt andra relaterade regelförändringar. Det finns stora fördelar med utbildning på distans – inte minst ökad flexibilitet, säger Caj Luoma.

- Transportbranschen har under flera år eftersträvat ett mer anpassat och flexibelt regelverk för att möjliggöra att fortbildningens obligatoriska 35 utbildningstimmar kan uppfyllas genom distansutbildning. Nu ser vi fram emot att förslagen blir verklighet, säger Caj Luoma.

Kontakter

Bilder

Caj Luoma, chef Kompetensförsörjning Transportföretagen
Caj Luoma, chef Kompetensförsörjning Transportföretagen
Ladda ned bild

Om

Transportföretagen
Transportföretagen
Storgatan 19
102 49 Stockholm

08 762 71 00https://www.transportforetagen.se/

Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.

Följ Transportföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen

Stark signal om konkurrenskraftiga avtal när Stena Bulk flaggar svenskt16.4.2025 09:56:03 CEST | Pressmeddelande

Stena Bulk, ett av Transportföretagens stora medlemsföretag, har idag meddelat att de kommer att registrera fyra eller fem av sina stora tankfartyg under svensk flagg. Det är ett välkommet tillskott till den svenska handelsflottan, som kommer att stärka svensk sjöfart, svensk beredskap och den svenska sjöfartens attraktivitet för unga som är intresserade av en karriär inom sjöfarten.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye