Håll Sverige Rent

Håll Sverige Rent-dagen 17 september slår alla rekord - över 200 000 anmälda

Dela
Gör något stort – plocka lite skräp! Imorgon är det dags för den årliga Håll Sverige Rent-dagen, då hela samlas hela Sverige för att plocka skräp. Med över 200 000 anmälda överträffas även förra årets rekord med råge.
Över 190 000 skräpplockare är anmälda till Håll Sverige Rent-dagen 17 september.
Över 190 000 skräpplockare är anmälda till Håll Sverige Rent-dagen 17 september.

- Intresset är större än någonsin. I år slår vi tidigare rekord med rejäla marginaler. Redan för några veckor sedan hade vi har fler anmälda än förra året, nu är vi uppe i över 200 000 anmälda skräpplockare, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.


Håll Sverige Rent-dagen är en del av World Cleanup Day, då miljontals människor över hela världen alltså är ute samma dag och plockar skräp. 


Hitta ett skräpplockarevent i din region

Gå in på hsr.se/hitta-event


Vill du vara med?

Gå in på hsr.se/hela-sverige-plockar-skrap

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Över 190 000 skräpplockare är anmälda till Håll Sverige Rent-dagen 17 september.
Över 190 000 skräpplockare är anmälda till Håll Sverige Rent-dagen 17 september.
Ladda ned bild

Länkar

Om

Håll Sverige Rent
Håll Sverige Rent
Rosterigränd 4
117 61 Stockholm

08-505 263 00http://www.hallsverigerent.se

Skräpet finns överallt – i staden, i naturen och i havet. Håll Sverige Rent arbetar för att förebygga och motverka nedskräpningen. Vi samlar kunskap, driver opinion och tar fram konkreta verktyg och lösningar för att stoppa skräpet.

Håll Sverige Rent är en ideell obunden stiftelse. Vi har 90-konto och är därmed en del av Svensk insamlingskontroll.

Följ Håll Sverige Rent

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Håll Sverige Rent

Ny statistik visar: Skräpet i Sverige minskar9.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

På uppdrag av Naturvårdsverket har Håll Sverige Rent under 2025 genomfört en ny nationell skräpmätning. Resultatet visar att nedskräpningen i Sverige har minskat med 30 procent jämfört med 2023, då den senaste mätningen genomfördes. Bland annat hittas nu färre skräpiga fimpar, korkar, plastsugrör, mycket tunna plastpåsar och påsklämmor. Samtidigt är nikotinskräp och andra typer av engångsprodukter fortsatt de vanligaste skräpföremålen.

Unga sommarjobbare i Norrköping använde AI för att kartlägga skräp – här är resultatet4.12.2025 09:15:00 CET | Pressmeddelande

I somras blev Norrköping först i Sverige med att använda AI-teknik för att kartlägga nedskräpning i bostadsområden – och det var ungdomar som gjorde jobbet. Under nio veckor cyklade unga från Navestad och Hageby runt i sina egna stadsdelar med kameror och AI-enheter monterade på elcyklar. Nu är projektet avslutat, och resultaten visar både hur skräpet är fördelat och att metoden har stor potential framåt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye