The Magic of Julien – En trollbindande magishow i Tim Burtons anda
21.2.2012 15:16:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

Magikern Julien Dauphin inledde sin karriär under tonåren på Paris gator och torg. Vid Forum des Halles i Paris tränade han varje dag bland gatumagiker och cirkusartister. I dag har han en meritförteckning som innefattar studier på världens äldsta magiskola Chavez Studio of Magic i Los Angeles, svenskt och nordiskt mästerskap i magi och internationella turnéer och tv-framträdanden. I The Magic of Julien blandar han svävande föremål och levande duvor med udda och bisarra karaktärer. Showen är präglad av Juliens karismatiska personlighet, magiska effekter och fingerfärdighet i en poetisk och suggestiv sammansättning. Med drömlika scenografier som för tankarna till Tim Burtons filmer.
- Det är en nyskapande magiföreställning där magin uppstår i oväntade sammanhang, olika stämningar och olika världar med hjälp av optiska illusioner, skådespelare och spektakulära maginummer i en korsbefruktning av teater, illusioner och visuella effekter. Målet med föreställningen är att förnya den magiska konstformen och föra den vidare, som man tidigare har gjort med nycirkus, säger Julien Dauphin.
The Magic of Julien drar åt det konstnärliga och surrealistiska hållet. Föreställningen går mot traditionen och kretsar kring existentiella ämnen - födsel, liv, död och livet efter döden. Den tar avstamp i ett nummer med en narr som ska symbolisera början av Juliens karriär, när han var trollkarl på gatorna i Paris och inte alltid lyckades med sina trick. Den fortsätter sedan med Juliens väg in i magin där han använder sig av det tragiska och misslyckade som utgångspunkt för att skapa en magisk värld. Julien Dauphin är dubbelt aktuellt i år. Förutom turnén med Riksteatern har han blivit nominerad till magikernas motsvarighet till Oscar, det amerikanska priset Merlin Award 2012. I höst är han även aktuell med en egen programserie på tv. Medverkar i föreställningen gör Tintin Anderzon och Ricky Danielsson. Tilde Björfors - grundare av Cirkus Cirkör - ansvarar för den konstärliga inramningen. Tintin Anderzon Skådespelare som inledde sin karriär på Pistolteatern i Stockholm och som haft en mängd roller inom teater, tv och film, som Tic Tac och tv-serierna OP:7 och Nya tider. Ricky Danielsson Skådespelare och dvärg som medverkat i en rad filmer, pjäser och tv-produktioner genom åren, däribland LA Law (tv), Peer Gynt (teater) och Gossip (film).
Fakta The Magic of Julien Medverkande: Julien Dauphin tillsammans med Tintin Anderzon och Ricky Danielsson Konstnärlig inramning: Tilde Björfors Regi/yttre öga: Jens Engman Kostym: Helena Andersson The Magic of Julien rekommenderas från 7 år och uppåt. Längd: Cirka 1 timme och 15 minuter utan paus. Premiär: 6 mars i Eskilstuna Turnéplan 6/3 Eskilstuna, 7/3 Oxelösund, 10/3 Ytterjärna, 11/3 Ytterjärna, 15/3 Gävle, 16/3 Sandviken, 18/3 Ljusdal, 20/3 Östersund, 23/3 Skellefteå, 24/3 Robertsfors, 29/3 Oskarshamn, 1/4 Ystad, 3/4 Västerås, 4/4 Västerås, 11/4 Skövde, 12/4 Falköping, 14/4 Säffle, 16/4 Växjö, 18/4 Kristianstad, 19/4 Osby, 20/4 Ängelholm, 29/4 Stockholm.
Kontakter
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta Adrian Hörnquist, pressansvarig Riksteatern 070-528 99 15, adrian.hornquist@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern tar världsstjärnan Myriam Fares till Malmöfestivalen16.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 9 augusti gästar den libanesiska superstjärnan Myriam Fares Malmöfestivalen på initiativ av Riksteatern. Konserten är en exklusiv Sverigespelning med fri entré och är en del av Malmöfestivalens officiella program.
Riksteatern presenterar internationella stjärnor i världsklass under Göteborgskalaset3.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern presenterar i sommar två stora internationella akter under Göteborgskalaset. Den 30 augusti gästar den världsberömda popartisten Maya Diab Götaplatsen, och dagen innan bjuds publiken på en prisad internationell dansföreställning av koreografduon Marco Vargas och Chloé Brûlé. Akterna är en del av Göteborgskalasets festivalprogram.
Riksteatern tar världsstjärnor till Kulturfestivalen i Stockholm2.7.2026 09:34:23 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern tar i sommar ukrainsk rock och libanesisk pop till Stockholm. Det ukrainska rockbandet SKAI och den internationella popikonen Haifa Wehbe kommer till Kulturfestivalen i Stockholm. Konserterna är en del av festivalens officiella program.
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

