Bröderna Lindgren på första stora Sverigeturnén: Välkommen till djungeln
Låtskrivarduon Bröderna Lindgren har sedan skivdebuten 2007 vunnit en bred publik med sin vuxna barnmusik där de tillsammans med kända svenska sångare och musiker framför låtar som En flugas väg, Vilse och Det är jag som bestämmer. Under hösten tar Riksteatern och Folkets Hus och Parker de skivaktuella bröderna på bandets första stora Sverigeturné under namnet Välkommen till djungeln, en turné som är möjlig tack vare ett stort ideellt engagemang i de bägge folkrörelserna. Med följer de namnkunniga artisterna Nina Ramsby, Britta Persson och Patrik Arve.
- Det var väl på tiden att vi också fick åka på turne´. Det ska bli roligt, och lite nervöst, men mest roligt. Vi hoppas att publiken känner igen många av låtarna, för vi vill gärna att man sjunger med i refrängerna, säger Andreas Lindgren.
Bröderna Lindgrens fem bästa konsertminnen
1. Mathias muttrade precis innan vi skulle gå upp på scen i Vitabergsparken en augustidag att det nog inte hade kommit så många, men sedan visade det sig att det var långt över 3000 personer där. Stämningen beskrevs efteråt som: "Woodstockfestivalen, fast 2011". Patrik Arve ville att så många barn som möjligt skulle komma upp på scenen - och det gjorde dom. Vi fick nästan inte plats själva.
2. På Södra Teatern (maj 2011) dansade folk där man inte trodde det gick att dansa, och väldigt många kunde texterna och sjöng med i låtarna. Ebbot (Lundberg från The Soundtrack of our Lives) hade robotdräkt på sig, tillverkad av delar från vår gamla moped.
3. På Kulturhuset i Stockholm spelade vi några dagar i rad vintern 2010. Där fick vi beröm från en uppspelt sjuåring som sa: "Ni rockar fett!" Sedan fick vi skriva autografer. För att det ska bli rättvist brukar vi också be om autograf från den som frågar.
4. En konsert på Gerlesborgs konstskola i Bohusläns skärgård i juli 2011 var skön. Efter att vi hade spelat gick vi ut tillsammans med barn och vuxna i publiken och fångade krabbor vid bryggan utanför. Men vi släppte tillbaka dom nästan direkt.
5. Matinéföreställningen på Majas vid havet i Varberg i juli 2011 var ren och skär trivsel, som att sitta och spela hemma i vardagsrummet. Och gott kaffe var det också!
Bröderna Lindgren har gjort musiken till filmen Loranga, Masarin och Dartanjang och tv-programmen Bolibompa, Höjdarna och Alram Eest, Bandet har släppt två skivor och är just nu skivaktuella med sin tredje skiva: Med Bröderna Lindgren i tiden som släpps den 3 oktober på skivbolaget brus&knaster.
Britta Persson är en hyllad singer/songwriter med publik över hela världen. Hon har gett ut tre fullängdsalbum: Current Affair Medium Rare (2010), Kill Hollywood Me (2008) och Top Quality Bones and a Little Terrorist (2006)
Patrik Arve är sångare i är sångare i bandet Teddybears STHLM som släppt albumen No More Michael Jackson, Devil's Music, Soft Machine (2006), Fresh (2004), Rock'n'Roll Highschool (2000), I Can't Believe It's Teddybears STHLM (1996), You Are Teddybears (1993)
.
Nina Ramsby har spelat och sjungit i flera olika band och projekt som Salt, Baxter och Grand Tone Music. Hon har släppt flera skivor tillsammans med pianisten och musikern Martin Hederos och även med jazzmusikern Ludvig Berghe.
Se video med Bröderna Lindgren och Britta Persson: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pDl3PllGIaw#!
Se video med Bröderna Lindgren och Nina Ramsby: http://www.youtube.com/watch?v=nKNBhQ1HwTk&feature=relmfu
Se video med Bröderna Lindgren och Patrik Arve:
http://www.youtube.com/watch?v=Hq4w_3xEujQ
Ljud för radio?
Finns för nedladdning. Kontakta camilla.agdur@brusoknaster.se 0704-123484
Turnéplan: Jokkmokk (5/10) Kalix (6/10) Boliden (7/10) Sundsvall (13/10) Örnsköldsvik (14/10) Falköping (27/10) Västra Frölunda (28/10 och 29/10) Uddevalla (30/10) Säter (3/11) Stockholm, Södra Teatern (11/11)
Pressbilder finns för nedladdning på www.riksteatern.se/press
Kontakter
Presskontakt: Mimmi Fristorp, pressansvarig Riksteatern, 08-531 993 54 mimmi.fristorp@riksteatern.se Mathias Bohman, kommunikationschef Folkets Hus och Parker 08-452 25 13 mathias.bohman@fhp.nu
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
