Bröderna Lindgren på första stora Sverigeturnén: Välkommen till djungeln
21.9.2012 08:44:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
Låtskrivarduon Bröderna Lindgren har sedan skivdebuten 2007 vunnit en bred publik med sin vuxna barnmusik där de tillsammans med kända svenska sångare och musiker framför låtar som En flugas väg, Vilse och Det är jag som bestämmer. Under hösten tar Riksteatern och Folkets Hus och Parker de skivaktuella bröderna på bandets första stora Sverigeturné under namnet Välkommen till djungeln, en turné som är möjlig tack vare ett stort ideellt engagemang i de bägge folkrörelserna. Med följer de namnkunniga artisterna Nina Ramsby, Britta Persson och Patrik Arve.
- Det var väl på tiden att vi också fick åka på turne´. Det ska bli roligt, och lite nervöst, men mest roligt. Vi hoppas att publiken känner igen många av låtarna, för vi vill gärna att man sjunger med i refrängerna, säger Andreas Lindgren.
Bröderna Lindgrens fem bästa konsertminnen
1. Mathias muttrade precis innan vi skulle gå upp på scen i Vitabergsparken en augustidag att det nog inte hade kommit så många, men sedan visade det sig att det var långt över 3000 personer där. Stämningen beskrevs efteråt som: "Woodstockfestivalen, fast 2011". Patrik Arve ville att så många barn som möjligt skulle komma upp på scenen - och det gjorde dom. Vi fick nästan inte plats själva.
2. På Södra Teatern (maj 2011) dansade folk där man inte trodde det gick att dansa, och väldigt många kunde texterna och sjöng med i låtarna. Ebbot (Lundberg från The Soundtrack of our Lives) hade robotdräkt på sig, tillverkad av delar från vår gamla moped.
3. På Kulturhuset i Stockholm spelade vi några dagar i rad vintern 2010. Där fick vi beröm från en uppspelt sjuåring som sa: "Ni rockar fett!" Sedan fick vi skriva autografer. För att det ska bli rättvist brukar vi också be om autograf från den som frågar.
4. En konsert på Gerlesborgs konstskola i Bohusläns skärgård i juli 2011 var skön. Efter att vi hade spelat gick vi ut tillsammans med barn och vuxna i publiken och fångade krabbor vid bryggan utanför. Men vi släppte tillbaka dom nästan direkt.
5. Matinéföreställningen på Majas vid havet i Varberg i juli 2011 var ren och skär trivsel, som att sitta och spela hemma i vardagsrummet. Och gott kaffe var det också!
Bröderna Lindgren har gjort musiken till filmen Loranga, Masarin och Dartanjang och tv-programmen Bolibompa, Höjdarna och Alram Eest, Bandet har släppt två skivor och är just nu skivaktuella med sin tredje skiva: Med Bröderna Lindgren i tiden som släpps den 3 oktober på skivbolaget brus&knaster.
Britta Persson är en hyllad singer/songwriter med publik över hela världen. Hon har gett ut tre fullängdsalbum: Current Affair Medium Rare (2010), Kill Hollywood Me (2008) och Top Quality Bones and a Little Terrorist (2006)
Patrik Arve är sångare i är sångare i bandet Teddybears STHLM som släppt albumen No More Michael Jackson, Devil's Music, Soft Machine (2006), Fresh (2004), Rock'n'Roll Highschool (2000), I Can't Believe It's Teddybears STHLM (1996), You Are Teddybears (1993)
.
Nina Ramsby har spelat och sjungit i flera olika band och projekt som Salt, Baxter och Grand Tone Music. Hon har släppt flera skivor tillsammans med pianisten och musikern Martin Hederos och även med jazzmusikern Ludvig Berghe.
Se video med Bröderna Lindgren och Britta Persson: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pDl3PllGIaw#!
Se video med Bröderna Lindgren och Nina Ramsby: http://www.youtube.com/watch?v=nKNBhQ1HwTk&feature=relmfu
Se video med Bröderna Lindgren och Patrik Arve:
http://www.youtube.com/watch?v=Hq4w_3xEujQ
Ljud för radio?
Finns för nedladdning. Kontakta camilla.agdur@brusoknaster.se 0704-123484
Turnéplan: Jokkmokk (5/10) Kalix (6/10) Boliden (7/10) Sundsvall (13/10) Örnsköldsvik (14/10) Falköping (27/10) Västra Frölunda (28/10 och 29/10) Uddevalla (30/10) Säter (3/11) Stockholm, Södra Teatern (11/11)
Pressbilder finns för nedladdning på www.riksteatern.se/press
Kontakter
Presskontakt: Mimmi Fristorp, pressansvarig Riksteatern, 08-531 993 54 mimmi.fristorp@riksteatern.se Mathias Bohman, kommunikationschef Folkets Hus och Parker 08-452 25 13 mathias.bohman@fhp.nu
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Farzin Fatih regisserar Herrelös - om unga mellan tro och kriminalitet28.9.2026 14:10:44 CEST | Pressmeddelande
Marc närmar sig slutet av sin vistelse på ett lantligt behandlingshem där han funnit en stilla plats i den intilliggande kyrkan. Men så klampar hans gamla vänner in för att få med honom hem till sitt förflutna. Herrelös är en pjäs om att söka i tro och tvivel av den danske dramatikern Frederik Timm. I regi av Farzin Fatih. Premiär 11 oktober i Emmaboda. Pressvisning 8 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm.
Kvinnlig vänskap i centrum när Moa Martinsons klassiker blir teater24.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Moa Martinsons klassiska debutroman Kvinnor och äppelträd får nytt liv på scen. Berättelsen om Sally och Ellen som växer upp i Norrköpings fattigkvarter blir teater med den kvinnliga vänskapen som utgångspunkt. Dramatiserad av Tora von Platen. I regi av Julia Marko-Nord. Premiär 4 oktober i Växjö. Pressvisning 1 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm. 20 januari har den nypremiär hos Västerbottensteatern. En samproduktion mellan Riksteatern och Västerbottensteatern.
Lennart Jähkel ger nytt liv åt Hans Alfredsons Den enfaldige mördaren24.9.2026 09:55:09 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern presenterar en ny tolkning av Hans Alfredsons Den enfaldige mördaren. Lennart Jähkel spelar rollen som den grymme fabrikören Höglund. Ett drabbande drama om makt, förakt och människovärde och vad som händer när människovärdet villkoras. I regi av Dennis Sandin. Av dramatiker Dennis Magnusson. Premiär 4 oktober Märsta. Pressvisning 2 oktober Hallunda.
Dorian Gray i samtidens utseendefixerade kultur23.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vad kostar det att leva ett liv där allt handlar om att bli beundrad och åtrådd? Åh Dorian! Är en fri tolkning av Oscar Wildes klassiska roman Dorian Grays porträtt som landar rätt ner i en samtid av lookmaxxing och influencerkultur. Föreställningen är skriven av den prisbelönta dramatikern och konstnärliga ledaren för Riksteatern Barn & Unga, Malin Axelsson, som även regisserar. Premiär 1 oktober, Riksteatern Hallunda. Pressvisning 29 september på Riksteaterns Barn & Unga-dag.
Svensk hiphops battlescen inspirerade laddad solodebut22.9.2026 08:37:44 CEST | Pressmeddelande
Inspirerad av sina erfarenheter från den svenska hiphopkulturen och streetdansens battlescen gör dansaren och koreografen Rebecca Livaniou sin första sceniska soloproduktion. I InTension utforskar hon de inre processer som uppstår när viljan att ta plats möter tvivel, förväntningar och frågan om vem man är. Premiär 2 oktober i Haparanda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
