Lena Adelsohn-Liljeroth och Mikael Damberg håller tal under Eldfesten
18.3.2013 12:26:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

Den 19 mars välkomnas våren med Eldfesten, eller Charshanbe soori (som betyder röd onsdag) som högtiden heter på persiska. Det är en stor folkfest som förutom talen av Lena Adelsohn- Liljeroth och Mikael Damberg firas med eldar, musik, dans och mat.
Kvällen leds av den internationella komikern Max Amini som har hyllats för sin humorshow på amerikanska tv-kanalen NBC. Han är även grundare av stand up comedy-gruppen ”Exotic Import” som består av andra generationens amerikaner med ursprung från olika kulturella bakgrunder.
Bakgrund Eldfesten är en förfest till nyårsfirandet Norouz. Eldar tänds för att fira solens, ljusets och vårens återkomst. Man samlas kring eldarna, hoppar över dem och sjunger rituella ramsor. Det gamla som förbränns i lågorna lämnar plats för det nya. Det är sed att äta torkade nötter, bär och den varma soppan Ash Reshte.
Högtiden har firats i nästan 4000 år av många olika folkslag utan att begränsas av nationsgränser och språkbarriärer. Det har därför genom historiens gång varit förbjudet att fira Eldfesten eftersom den ansetts utgöra ett hot mot den nationella/religiösa/etniska identitet som makthavarna velat etablera. Till exempel så har den nuvarande regimen i Iran förbjudit firandet, men traditionen är så pass djupt rotad så att den firas varje år. Eldfesten är en samproduktion mellan Riksteatern, Kulturföreningen Farhang, Eldfestkommittén och ABF.
I samarbete med: Canal Global, Barn och ungdomsföreningen Khane Samad Behrangi, NIMA Iranska barn- och ungdomscenter, X.Cons, , Persian Art, Priska film, Itanska pensionärers förening i Stockholms län, Jebhe melli Iran i Sverige, Solidaritetcenter för iranier och svenskar, musikföreningen Nava, Föreningen Yari, Stockholm Zoroastriska förening, Radio Shahrvand, föreningen Mezanderani, samt Studentföreningen PerSIS
Stockholm: Kungsträdgården, tisdag 19 mars, kl 18:00-21:30. Fri entré.
Malmö: Folkets Park, tisdag 19 mars, kl 18:00-21:00. Fri entré. Göteborg: Heden, tisdag 19 mars, kl 17:00-22:00 Fri entré. Västerås: Sigmatorget, tisdag 19 mars, kl 18:00-21:00. Fri entré.
Läs mer om produktionen och ladda ner pressbilder på www.riksteatern.se/press
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta gärna: Johanna Broman, tf pressansvarig Riksteatern 08-53199052 johanna.broman@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

