Bartolomeo på Riksteaterturné

"Med intensitet och lyskraft överraskades scenkonstvärlden av uppsättningen Bartolomeo. En dansföreställning sprudlande av genuskreativitet och kraftfull sensibilitet som träffar publiken i hjärtat. I framtiden önskar vi oss flera uppsättningar av denna lovande ensemble.”
Så lät motiveringen till det internationella priset Prix d’Assitej som dansföreställningen Bartolomeo tilldelades i våras. Och vi kan bara hålla med! Under våren har Carrasco Dance Company turnerat i skolor och Bartolomeo har väckt många reaktioner.
- Det har varit roligt att möta unga personer som ofta varit ovana vid dans, och deras väldigt ärliga respons, säger koreografen och konstnärliga ledaren Mari Carrasco. Ofta har rektionerna gått från att vara avvaktande, nästan stöddiga, till att publiken verkligen lever sig in i föreställningen. Bartolomeo är explosiv och direkt i sitt uttryck och det tilltalar både en van och ovan danspublik, säger hon.
Nu ger sig Carrasco Dance Company ut på Riksteaterturné med sin hyllade föreställning, och turnépremiären är allså den 31 augusti på Parkteaterns scen i Vita Bergen.
Om Bartolomeo:
Bartolomeo är en kraftfull rörelsestudie i fyra kvinnors inre frustration kring sin roll och plats i samhället. Det tar sig i uttryck i form av gester och body percussion som kulminerar i ett fysiskt crescendo av massiva rörelser och befrielse. Det är humoristiskt, oförutsägbart, starkt och utmanande. Koreografen Mari Carrasco medverkar på scen tillsammans med dansarna Elin Hallgren, Rita Lemivaara och Bianca Traum. Föreställning fick stående ovationer på BIBU 2012, ur juryns motivering till valet: ”Medryckande icke insmickrande med händerna i fickorna och ett bakåtlut utan tvekan. Traditionella, bekanta dansrörelser för scenen bryts av med ett diggande, skumpande, ryckande som befriar.”
För mer information om föreställningen samt spelplatser se: www.riksteatern.se/bartolomeo
För pressbilder se Riksteaterns mediabank (http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/bartolomeo-2).
Pressansvarig: Gilda Romero Tel: 08-531 99 354 Mobil: 070-528 99 15 gilda.romero@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
“Ingen ska behöva resa långt för att möta dans av högsta klass” Riksteatern tar storslagna dansverk till unga över hela landet29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Danspubliken från Norrbotten till Skåne får närmsta året möjlighet att upptäcka verk av några av Nordens främsta inom dansfältet. Virpi Pahkinen firar 40 år på scenen med en poetisk protest mot samtiden och Kungliga Baletten tar plats i svenska skolbarns gymnastiksalar. Riksteaterns dansrepertoar bjuder på en koreografisk bredd som speglar samtidens frågor.
Intresset för cirkus ökar med över 200 procent16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste tre åren har intresset för samtida cirkus ökat markant i Sverige. En ny rapport från Riksteatern visar att antalet cirkusföreställningar i Sverige mer än tredubblats och att antalet besökare under perioden stigit med 159 procent. Resultaten signalerar ett växande engagemang för konstformen cirkus över hela landet.
Stjärnspäckad höst när Riksteatern tar sig an Strindberg och Stephen King8.4.2025 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
I höst möter några av Sveriges mest älskade artister kända författare som August Strindberg och Stephen King. Riksteatern presenterar även nya spännande konstnärer och hyllade internationella stjärnor. Dessutom blir det hemvändarkomedi och reunion för Sveriges kabarédivor. Teater, dans och cirkus turnerar på över 200 orter och spelar på stora teaterhus, bygdegårdar och klassrum över hela Sverige.
Urfolkskonstnärer förenar dans och textil i Tärnaby20.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Två danskonstnärer har valts ut till årets Jårrh!-residens i Tärnaby: Yutzil Pablo, Maya Mam-dansare och textilkonstnär från Guatemala, och Linnéa Sundling, koreograf med samiska rötter, uppvuxen i Umeå och baserad i Stockholm. Båda arbetar i gränslandet mellan dans och textilkonst.
Kiruna utvald till Riksteaterns kongressort 202710.3.2025 10:09:57 CET | Pressmeddelande
I maj 2027 väntas hundratals förtroendevalda Riksteatermedlemmar anlända till Kiruna. Detta efter att Riksteaterns nationella styrelse klubbat igenom att Kiruna ska bli Riksteaterns nästa kongressort. Det engagemang för kultur som finns i Norrbotten bland såväl invånare som politiker var en avgörande faktor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum