Riksteatern

Magnus Aspegren blir ny vd för Riksteatern

Dela
Magnus Aspegren blir ny vd för Riksteatern. Han är i dag rektor på Operahögskolan i Stockholm och tillträder som vd för Riksteatern senast den 1 januari 2014.

- Det är med stor lust och glädje jag tar mig an vd-jobbet på Sveriges smartaste scenkonstorganisation, Riksteatern. Under Birgitta Englins ledning har det lokala och regionala inflytandet stärkts för att genom förankring skapa delaktighet och ett starkt engagemang vilket i sin tur skapar en kvalitativ scenkonst för fler, säger Magnus Aspegren. Jag vill fortsätta arbeta för att Riksteatern blir ett nav för scenkonstens utveckling, där dagens konstnärer kan få en plats för sitt skapande. Ett arbete som bygger på samverkan mellan föreningar, organisationer och konstnärer för att nå så många som möjligt i hela Sverige, säger han. Magnus Aspegren har tidigare varit vd och konstnärlig chef för NorrlandsOperan och vd för Folkoperan. Arbetet har till stora delar handlat om internationell samverkan och genreöverskridande scenkonst. - Med rekryteringen av Magnus Aspegren fortsätter Riksteatern att utvecklas som Sveriges klart ledande arrangör, förmedlare och producent av scenkonst. Jag är glad att vi får en vd med ett starkt ledarskap och tydliga idéer om framtidens scenkonst, säger Joachim Berner, Riksteaterns ordförande. - Magnus Aspegren förstår vikten av en stark folkrörelse och dess betydelse för Riksteatern som fortsatt framgångsrik, säger styrelseledamot Bosse Lundkvist, som suttit med i rekryteringskommittén där även ordförande Joachim Berner, styrelseledamot Malin Holmberg samt personalens representant Jenny Larsson, Teaterförbundet, ingått. För frågor kontakta: Magnus Aspegren, tillträdande vd för Riksteatern, 0706-14 14 64 Joachim Berner, ordförande, Riksteatern, 0706-20 11 50

Presskontakt:

Gilda Romero Pressansvarig Riksteatern Tel: 08-531 99 354 Mobil: 070-528 99 15 gilda.romero@riksteatern.se

Bilder

Om

Riksteatern
Riksteatern



Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.

Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.

riksteatern.se

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Palestinske Amer Hlehel utforskar migration, trauma och den osynliga vardagen för flyktingar - urpremiär för Kusinerna 25 januari16.1.2025 14:19:35 CET | Pressmeddelande

I sin nyskrivna pjäs Kusinerna belyser den palestinske dramatikern och skådespelaren Amer Hlehel de komplexa och ofta osynliga erfarenheterna av migration och trauma. I en samtid där frågor om exil och integration ständigt debatteras, bjuder Kusinerna på en känslomässig resa genom kulturkrockar, identitet och familjeband. Premiär den 25 januari i Hallunda.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye