Nyskriven pjäs om natten då Palme mördades
12.9.2014 07:45:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Nyskrivna Natten den 28 februari (http://www.riksteatern.se/natten) tar oss från nutid, till 1986, och tillbaka igen. Systrarna Sara och Helena är som natt och dag - Sara sjunger i punkband och Helena drömmer om att turnera med Up with people. Deras pappa är polis och blir med tiden mer och mer upptagen av sina egna teorier om Palmemordet. Genom karaktärerna och deras reaktioner på Palmemordet undersöker Natten den 28 februari tiden kring händelsen och tidsandan i Sverige. Hur påverkade den mentaliteten i Sverige? Och hur förhåller vi oss egentligen till vårt så kallade ”nationella trauma”?
- Jag var 16 år och på semester i Östersund när Palme blev mördad, vi skulle gå på nattbion men den var stängd på grund av mordet och alla gator och ställen var helt tomma, säger pjäsens regissör Kjell Moberg. Jag brukar alltid arbeta utifrån dokumentära händelser och Palmemordet är ett nationellt trauma, en händelse som har påverkat det svenska folket nästan tre decennier, och därför också väldigt intressant att utgå ifrån, säger han.
Det är teaterföreningen i Kalstad som arrangerar premiären den 25 september. - Pjäsen utspelar sig i en väldigt spännande tid och det är extra roligt för vår publik att den utspelar sig i Värmland, säger Hervor Svenonius som är ordförande i Kalstad teaterförening. Vi har väldigt goda erfarenheter från kompani NIE och ser verkligen fram emot att få arrangera premiären av Natten den 28 februari, säger hon.
I samband med premiären så sänds P1 dokumentären Natten den 28 februari - 28 år senare (http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=2938&grupp=21081&artikel=5953538) av Mia Blomgren. Programmet är ett samarbete mellan Sveriges Radio, Riksteatern och det internationella teaterkompaniet NIE. Läs mer om dokumentären här (http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=2938&grupp=21081&artikel=5953538).
Om Natten den 28 februari: Mordet på Sveriges statsminister Olof Palme blir en symbolisk händelse för vårt land och för den grupp människor som pjäsen kretsar kring. I centrum för handlingen står systrarna Sara och Helena: en av dem sjunger i punkbandet The Disgust, den andra drömmer om att turnera med Up with people. Genom karaktärerna upplever vi hur stämningen i Sverige förändras. En drastisk, smärtsam och humoristisk berättelse som innehåller mycket musik. Pjäsen regisseras av Kjell Moberg från det internationella teaterkompaniet NIE (http://www.nie-theatre.com/), som gjort sig kända för sin lekfulla, musikaliska teater som kretsar kring historiska händelser. Läs mer om NIE här (http://www.nie-theatre.com/).
Medverkande: Mårten Andersson, Kim Theodoridou Bergquist, Frida Beckman, Siri Hamari och Martin Lagos. Manus: NIE, Ninna Tersman och ensemblen Scenografi: Sören Brunes Regi: Kjell Moberg
Turnéplan: 25 september Karlstad, 2 oktober Stadsteatern Karlshamn, 4 oktober Bromölla, 7-8 oktober Kungsbacka Teater, 9 oktober Kulturhuset Hässleholm, 12-13 oktober Robertsfors, 14-15 oktober Nordanåteatern Skellefteå, 19-20 oktober Storsjöteatern Östersund, 23-24 oktober Sandviken Folkets Hus, 3 november Riksteatern Hallunda, 5-6 november Södra Teatern Stockholm, 9-11 november Riksteatern Hallunda, 14 november Växjö Teater, 17-18 november Stora Teatern Göteborg, 20-21 november Kulturhuset Halmstad, 25 november Konserthusteatern Karlskrona, 9 december Stadsteatern Skövde, 15-16 december Gävle Teater
För pressbilder se Riksteaterns mediabank (http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/natten-den-28-februari).
För mer detaljerad turnéplan se Riksteaterns web (http://www.riksteatern.se/natten#turneplan).
Presskontakt: Gilda Romero PR-ansvarig Riksteatern Tel: 08-531 99 354 Mobil: 070-528 99 15 gilda.romero@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern dubbelt utvalda till Bibu 20265.2.2026 09:45:35 CET | Pressmeddelande
Två av Riksteatern Barn & Ungas produktioner, Låt mig bara gå och Framtidsbarnet, har valts ut till Bibu 2026, en av Europas största mötesplatser för professionell scenkonst för ung publik. Produktionerna turnerade hösten 2025 för barn och unga över hela Sverige.
Zarah Leanders sista dygn blir musikmonolog med Katarina Ewerlöf2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sara från Karlstad blev Zarah Leander med hela världen. Nu skildras hennes sista dygn i livet i en ny suggestiv och musikalisk teaterföreställning. Sunil Munshi regisserar och Zarah gestaltas av Katarina Ewerlöf. Premiär 6 februari i Karlstad. Pressvisning 3 februari i Hallunda.
Ny rapport: Lågt förtroende för regeringens kulturpolitik – svenskarna vill ha en kulturpolitik för alla29.1.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Kännedomen om partiernas kulturpolitik är låg och förtroendet för regeringens kulturpolitik är ännu lägre. Tydligt är däremot att svenskarna vill ha en kulturpolitik som gör scenkonst och kultur tillgänglig för alla, oavsett var man bor eller vem man är. Detta visar den nationella undersökningen Svenskarna & Scenkonsten 2026, genomförd av Verian på uppdrag av Riksteatern.
Riksteatern Creas konstnärliga ledare tilldelas H.M. Konungens medalj28.1.2026 12:45:36 CET | Pressmeddelande
Mindy Drapsa, konstnärlig ledare för Riksteatern Crea, har tilldelats H.M. Konungens medalj. Utmärkelsen är ett erkännande av förtjänstfulla insatser inom scenkonst på teckenspråk.
Småstäders strippklubbar inspirerar till ny komedi27.1.2026 10:49:42 CET | Pressmeddelande
Inspirerad av svenska småstäders strippklubbar har dramatikern Björn Elgerd skapat en komedi om vardag, drömmar och längtan. Vad sker med det lilla samhället, med endast en mack och en mataffär, när det plötsligt öppnar en strippklubb? När strippklubben kom till byn regisseras av Anna Novovic. Premiär 10 februari i Östersund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
