Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta på arabiska

Riksteatern och Al Harah Theatre på Västbanken har en historik av att samarbeta. Senast gruppen var ute på Riksteaterturné i Sverige var 2013 med Bortbytingen av Selma Lagerlöf. Al Harahs konstnärliga styrka ligger i att väcka känsliga frågor till liv och skapa engagerande teater, gruppen har bland annat arbetat mycket med barn och unga i flyktingläger och de använder teater som ett verktyg för socialt arbete.
- Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta är en universell berättelse som berört människor över hela världen, säger Riksteaterns teaterchef Måns Lagerlöf. Nu när vi lever i en tid med stora flyktingströmmar, inte minst från arabisktalande delar av världen, känns det viktigt att kunna erbjuda både barn och vuxna scenkonst på deras eget språk, fortsätter han.
Om Nangijala: Minns du Nangijala - det mytomspunna landet bortom stjärnorna, där bröderna Lejon hamnar efter döden och får namnet Lejonhjärta? Nangijala bygger på Astrid Lindgrens mest älskade roman Bröderna Lejonhjärta. Nu blir klassikern en familjeföreställning på arabiska med svensk berättarröst. I Al Harah Theatres dramatisering får vi följa syskonen Shams and Majd på deras resa genom fantasi och verklighet. Ett tidlöst verk som konfronterar tankar kring döden och lindar in dem i en saga om kärlek, rädsla, mod och hopp.
Medverkande: Firas Abu Sabbah, Alah Abu Gharbieh, Hanin Tarabiya, Mirna Sakhleh (svensk inspelad berättarröst). Regi: Nicola Zreineh, Scenografi: Yazan Ghareeb
Turnéplan: 6 september Folkets Hus Botkyrka, 12 september Varberg, 14 september Folkets Hus Olofström, 16 september Kalmar Teater, 20 september Söderhamns teater, 24 september Folkets Hus Haparanda, 26 september Umeå, 4-6 oktober Göteborg, 7 oktober Vänersborg
För pressbilder se Riksteaterns mediabank (http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/nangijala).
För mer detaljerad turnéplan se Riksteaterns web (http://www.riksteatern.se/forestallningar/nangijala).
Presskontakt: Gilda Romero PR-ansvarig Riksteatern Tel: 073-764 43 83 gilda.romero@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Hjord av marionettdjur flyr 20 000 km till Sverige för att varna om klimatkrisen12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En 2000 mil lång flykt har inletts. En hjord teaterdockor i former av olika djur i naturlig storlek har påbörjat sin migration genom Afrikas och Europas storstäder. Konstnärlig ledare för konstprojektet THE HERDS är den palestinske regissören Amir Nizar Zuabi som även stod bakom flyktingdockan Little Amal. I slutet av juli kommer hjorden till Sverige där djur från den svenska faunan ansluter.
“Ingen ska behöva resa långt för att möta dans av högsta klass” Riksteatern tar storslagna dansverk till unga över hela landet29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Danspubliken från Norrbotten till Skåne får närmsta året möjlighet att upptäcka verk av några av Nordens främsta inom dansfältet. Virpi Pahkinen firar 40 år på scenen med en poetisk protest mot samtiden och Kungliga Baletten tar plats i svenska skolbarns gymnastiksalar. Riksteaterns dansrepertoar bjuder på en koreografisk bredd som speglar samtidens frågor.
Intresset för cirkus ökar med över 200 procent16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste tre åren har intresset för samtida cirkus ökat markant i Sverige. En ny rapport från Riksteatern visar att antalet cirkusföreställningar i Sverige mer än tredubblats och att antalet besökare under perioden stigit med 159 procent. Resultaten signalerar ett växande engagemang för konstformen cirkus över hela landet.
Stjärnspäckad höst när Riksteatern tar sig an Strindberg och Stephen King8.4.2025 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
I höst möter några av Sveriges mest älskade artister kända författare som August Strindberg och Stephen King. Riksteatern presenterar även nya spännande konstnärer och hyllade internationella stjärnor. Dessutom blir det hemvändarkomedi och reunion för Sveriges kabarédivor. Teater, dans och cirkus turnerar på över 200 orter och spelar på stora teaterhus, bygdegårdar och klassrum över hela Sverige.
Urfolkskonstnärer förenar dans och textil i Tärnaby20.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Två danskonstnärer har valts ut till årets Jårrh!-residens i Tärnaby: Yutzil Pablo, Maya Mam-dansare och textilkonstnär från Guatemala, och Linnéa Sundling, koreograf med samiska rötter, uppvuxen i Umeå och baserad i Stockholm. Båda arbetar i gränslandet mellan dans och textilkonst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum