Världspremiär för dansföreställningen Intergalactic Underwater Palace
18.9.2015 09:41:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Riksteatern fortsätter att satsa på dans, denna gång med uruppförandet av Intergalactic Underwater Palace. Med koreografen Sebastian Matthias nya verk får vi en lekfull och medryckande föreställning som utmanar barnens sinnen. Där deras lekfullhet blir en del av föreställningen, i en scenografi som samspelar med både publik och dansare, som påverkar - och blir påverkad av - publikens och dansarnas rörelser.
- Intergalactic Underwater Palace handlar om sinnesintryck och om en resa genom olika världar, säger Sebastian Matthias. Jag är nyfiken på hur olika intryck som egentligen inte hör ihop påverkar varandra, fortsätter han.
Riksteaterns danschef Mia Larsson om satsningen på dans för barn och unga:
- Riksteatern har en stark tradition av att ta scenkonst för barn och unga på allvar, som danschef är jag glad och stolt över att vi fortsätter den traditionen, säger hon. Och att Riksteatern nu kan erbjuda barn och unga i Sverige en världspremiär av en internationell koreograf visar vilken stark position dansen har, fortsätter Mia Larsson.
Sebastian Matthias är utbildad vid Juilliard i New York. Han är internationellt verksam som koreograf och Intergalactic Underwater Palace blir hans första verk i Sverige. Dansföreställningen är en samproduktion mellan Riksteatern och Cullbergbaletten.
Medverkande: Dansare: David Nondorf, Oskar Landström, Malika Ali, Madeleine Tell. Musiker på turné: Ida Lundén. Konstnärligt team: Koreograf: Sebastian Matthias, Scenograf & kostymör: Johanna Mårtensson, Tonsättare/musiker: Ida Lundén
Turnéplan: 29-30 september Umeå, 5-6 oktober Övertorneå, 12-16 oktober Härnösand, 19-20 oktober Västerås 22-23 oktober, Sundsvall, 3-4, 6, 9 november Botkyrka, 11-13 november Valdemarsvik, 16-17, 19-20 november Gagnef, 27, 30, november Lindesberg, 1,3-4, 7-8 december Lindesberg
För pressbilder se Riksteaterns mediabank (http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/intergalactic-underwater-palace).
För mer detaljerad turnéplan se Riksteaterns web (http://www.riksteatern.se/forestallningar/intergalactic-underwater-palace).
Presskontakt: Gilda Romero PR-ansvarig Riksteatern Tel: 073-764 43 83 gilda.romero@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Farzin Fatih regisserar Herrelös - om unga mellan tro och kriminalitet28.9.2026 14:10:44 CEST | Pressmeddelande
Marc närmar sig slutet av sin vistelse på ett lantligt behandlingshem där han funnit en stilla plats i den intilliggande kyrkan. Men så klampar hans gamla vänner in för att få med honom hem till sitt förflutna. Herrelös är en pjäs om att söka i tro och tvivel av den danske dramatikern Frederik Timm. I regi av Farzin Fatih. Premiär 11 oktober i Emmaboda. Pressvisning 8 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm.
Kvinnlig vänskap i centrum när Moa Martinsons klassiker blir teater24.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Moa Martinsons klassiska debutroman Kvinnor och äppelträd får nytt liv på scen. Berättelsen om Sally och Ellen som växer upp i Norrköpings fattigkvarter blir teater med den kvinnliga vänskapen som utgångspunkt. Dramatiserad av Tora von Platen. I regi av Julia Marko-Nord. Premiär 4 oktober i Växjö. Pressvisning 1 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm. 20 januari har den nypremiär hos Västerbottensteatern. En samproduktion mellan Riksteatern och Västerbottensteatern.
Lennart Jähkel ger nytt liv åt Hans Alfredsons Den enfaldige mördaren24.9.2026 09:55:09 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern presenterar en ny tolkning av Hans Alfredsons Den enfaldige mördaren. Lennart Jähkel spelar rollen som den grymme fabrikören Höglund. Ett drabbande drama om makt, förakt och människovärde och vad som händer när människovärdet villkoras. I regi av Dennis Sandin. Av dramatiker Dennis Magnusson. Premiär 4 oktober Märsta. Pressvisning 2 oktober Hallunda.
Dorian Gray i samtidens utseendefixerade kultur23.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vad kostar det att leva ett liv där allt handlar om att bli beundrad och åtrådd? Åh Dorian! Är en fri tolkning av Oscar Wildes klassiska roman Dorian Grays porträtt som landar rätt ner i en samtid av lookmaxxing och influencerkultur. Föreställningen är skriven av den prisbelönta dramatikern och konstnärliga ledaren för Riksteatern Barn & Unga, Malin Axelsson, som även regisserar. Premiär 1 oktober, Riksteatern Hallunda. Pressvisning 29 september på Riksteaterns Barn & Unga-dag.
Svensk hiphops battlescen inspirerade laddad solodebut22.9.2026 08:37:44 CEST | Pressmeddelande
Inspirerad av sina erfarenheter från den svenska hiphopkulturen och streetdansens battlescen gör dansaren och koreografen Rebecca Livaniou sin första sceniska soloproduktion. I InTension utforskar hon de inre processer som uppstår när viljan att ta plats möter tvivel, förväntningar och frågan om vem man är. Premiär 2 oktober i Haparanda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

