Tragikomisk helkväll med Nour El Refai och Moa Svan
10.2.2016 07:02:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

[image]
Långt ifrån de sociala mediernas filtrerade glättighet och glamour bjuder Riksteaterns vårrepertoar på den ärliga och vassa En komisk depression av och med Nour El Refai. Med inledning av Moa Svan utgör kvällen en äkta och tankeväckande inblick i vardagen hos alla dem som på ett eller annat sätt befinner sig utanför våra snäva normer. Föreställningen, som är en blandning av stand-up och soloshow, har premiär den 16 februari i Linköping och beger sig sedan ut på Sverigeturné.
- Föreställningen handlar om när jag var ledsnast i världen. Året var 2012 och jag skickade 4000 fylle-sms i veckan. Mamma flyttade till Dubai och jag köpte en katt. Jag drog hem olika snygga människor och lekte flickvän några dagar och sen ringde jag aldrig igen. Jag var ett as! Men ett roligt as. Alla blev kära i mig. Men det hjälpte inte. Det enda som gjorde mig lite glad var naturfilm och O’boy. Och Jalmert (katten), säger Nour.
Ståuppkomikern Moa Svan inleder kvällen och ger en humoristisk men samtidigt personlig inblick i sitt liv.
- Jag brukar prata om sånt som händer med mig just nu och sånt som känns viktigt, så min del kommer handla om barn och föräldraledighet. Min erfarenhet har varit att man som lesbisk får lite för många frågor. ”Hur gick det till när ni skaffade ert barn?” Det är ju en väldigt privat fråga, men som jag kan få när som helst, och som inte alls ställs till heteropar på samma sätt.
Tillsammans bjuder Moa Svan och Nour El Refai på humor och allvar, igenkänning och förtroende - allt för en trogen publik som de båda menar utgör den skara av människor som det känns tryggast att prata med.
Nour El Refai slog igenom med sitt eget dolda-kameran-liknande humorprogram Raj Raj på TV4 och har sedan dess medverkat som programledare och skådespelare i en rad tv-, radio- teater- och filmproduktioner. Hon har redan bockat av mycket: sommarpratare i P1, programledare för Melodifestivalen och nu senast Lillebror i Karlsson på taket på Göteborgs Stadsteater.
Moa Svan debuterade som ståuppkomiker 2005 och har varit programledare för en rad program i P3, bland annat P3 Homo. Hon ledde invigningsgalan av Stockholm Pride 2010 och 2011. 2014 nominerades hon till Årets komiker på Svenska Stand up-galan och 2015 debuterade hon som författare med den uppmärksammade fotbollsboken ”Det riktiga landslaget”.
- Nour El Refai och Moa Svan är två starka röster, med hög angelägenhetsgrad och stort hjärta, och som vi tror kan hitta en publik vi bryr oss mycket om, säger Måns Lagerlöf, teaterchef på Riksteatern.
För ytterligare information om produktionen: http://scenkonstportalen.riksteatern.se/produktion/3278
För pressbilder: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/en-komisk-depression
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern dubbelt utvalda till Bibu 20265.2.2026 09:45:35 CET | Pressmeddelande
Två av Riksteatern Barn & Ungas produktioner, Låt mig bara gå och Framtidsbarnet, har valts ut till Bibu 2026, en av Europas största mötesplatser för professionell scenkonst för ung publik. Produktionerna turnerade hösten 2025 för barn och unga över hela Sverige.
Zarah Leanders sista dygn blir musikmonolog med Katarina Ewerlöf2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sara från Karlstad blev Zarah Leander med hela världen. Nu skildras hennes sista dygn i livet i en ny suggestiv och musikalisk teaterföreställning. Sunil Munshi regisserar och Zarah gestaltas av Katarina Ewerlöf. Premiär 6 februari i Karlstad. Pressvisning 3 februari i Hallunda.
Ny rapport: Lågt förtroende för regeringens kulturpolitik – svenskarna vill ha en kulturpolitik för alla29.1.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Kännedomen om partiernas kulturpolitik är låg och förtroendet för regeringens kulturpolitik är ännu lägre. Tydligt är däremot att svenskarna vill ha en kulturpolitik som gör scenkonst och kultur tillgänglig för alla, oavsett var man bor eller vem man är. Detta visar den nationella undersökningen Svenskarna & Scenkonsten 2026, genomförd av Verian på uppdrag av Riksteatern.
Riksteatern Creas konstnärliga ledare tilldelas H.M. Konungens medalj28.1.2026 12:45:36 CET | Pressmeddelande
Mindy Drapsa, konstnärlig ledare för Riksteatern Crea, har tilldelats H.M. Konungens medalj. Utmärkelsen är ett erkännande av förtjänstfulla insatser inom scenkonst på teckenspråk.
Småstäders strippklubbar inspirerar till ny komedi27.1.2026 10:49:42 CET | Pressmeddelande
Inspirerad av svenska småstäders strippklubbar har dramatikern Björn Elgerd skapat en komedi om vardag, drömmar och längtan. Vad sker med det lilla samhället, med endast en mack och en mataffär, när det plötsligt öppnar en strippklubb? När strippklubben kom till byn regisseras av Anna Novovic. Premiär 10 februari i Östersund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

