Riksteatern på turné med De omöjliga möjligheternas hus

I De omöjliga möjligheternas hus får vi följa en flicka när hon letar efter sin borttappade spindelkompis. Sökandet går genom ett mycket märkvärdigt hus och längs med labyrintiska korridorer. På vägen träffar hon komiska fåglar, en talande mus och ett inte så läskigt spöke.
Med ljudeffekter och projektioner skapar de två skådespelarna föreställningen genom att fånga upp de projicerade bilderna på kartongskivor och ställa sig frågor som, hur högt kan en skrapande mus låta? I fokus står mötet med publiken, vilket ger föreställningen en interaktiv dimension.
- De omöjliga möjligheternas hus lyfter fram berättelsen, aktörerna och oss i publiken på ett sätt där vi blir medskapande och involverade. Det är situationer mellan de vuxna karaktärerna som skapar komik och igenkänning för den unga publiken. Och det är spänningen i berättelsen som får oss alla att undra hur det ska gå, säger Bengt Andersson, konstnärlig ledare för Barn & Unga på Riksteatern.
Teaterkompaniet Forced Entertainment startade 1984 och De omöjliga möjligheternas hus (The Impossible Possible House) är deras första pjäs för barn. Den möttes av idel lovord vid premiären på Barbican i London i december 2014. Bilderna i föreställningen, animerade bilder/collage och foton, är skapade av den hyllade konstnären Vlatka Horvat. Forced Entertainment tilldelades i mars i år världens främsta teaterpris, det internationella Ibsenpriset.
Medverkande Ana Stanisic, Linn Bjørnvik Grøder
Idé och regi Forced Entertainment , Terry O'Connor
Biträdande regissör Pelle Hanæus
Illustratör/bild Vlatka Horvat
Premiär 12 september, Norrtälje
För mer information samt turnéplan: http://www.riksteatern.se/forestallningar/de-omojliga-mojligheternas-hus/
Pressbilder finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/de-omojliga-mojligheternas-hus
Kontakter
För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
