Musikteater om Bert Karlssons liv – urpremiär för Främling

I Främling får publiken möta Bert Karlsson i full färd med att bygga ännu ett nytt asylboende när han plötsligt hamnar i en historisk resa bakåt i tiden. Det blir en berättelse om Bert Karlssons brokiga karriär med många uppseendeväckande val som gjort honom till en av Sveriges mest omdiskuterade personer.
- Att berätta om Bert Karlssons väg från dansbandskung till "asylkung" är också ett sätt att berätta om Sverige och om hur vi hanterar flyktingpolitiken. I pjäsen speglas dagens verklighet i den situation som rådde i Sverige under tidigt 90-tal. Det finns klara paralleller, men det har också skett en förskjutning av vilka värderingar som rådde då och vilka som råder idag, säger dramatikern Gertrud Larsson.
I pjäsen spelas Bert Karlsson av skådespelaren Anna-Lena Efverman. Med på scen finns även fem andra skådespelare som gestaltar dansbandet Vikingarna. Föreställningen är en musikalisk resa som innehåller höjdpunkterna från Bert Karlssons karriär, så som Carolas vinst i Melodifestivalen, bygget av Skara Sommarland och skapandet av Ny Demokrati. Det dyker även upp välbekanta vänner och fiender från det förflutna.
- Det faktum att Bert Karlsson är en levande person är inget jag har förhållit mig till i arbete med Främling. Jag låtsas att det är Peer Gynt, säger regissören Alexander Öberg.
Främling är en samproduktion mellan Riksteatern och Uppsala stadsteater. Gertrud Larsson har tidigare skrivit uppmärksammade Asylshopping som turnerade med Riksteatern 2009 och där även Anna-Lena Efverman medverkade. Alexander Öberg har bland annat varit konstnärlig ledare för Backa Teater 2000-2006 och regisserade nyligen den hyllade uppsättningen av Karlsson på taket på Göteborgs Stadsteater och Dramaten.
Urpremiär den 6 oktober i Skövde
Medverkande
Bert Karlsson Anna-Lena Efverman Carola/Stefan/Löfven/Vivianne Franzén/Kommunikatören m.fl. Frida Beckman Ian Wachtmeister/Ullsvin/Carola/sångare i Vikningarna m.fl. Nils Närman Svensson Bengt Westerberg/Kungen/Morgan Johansson/Fjällko m.fl. Martin Rosengardten Richard Herrey/Christina Rogestam/Skånskan, Carola m.fl. Gloria Tapia Tomas Tobé/Jimmie Åkesson/Viking/Ullsvin m.fl. Steve Kratz
Manus Gertrud Larsson Regi Alexander Öberg Scenografi Zofi Nilsson Kostym Ulrika van Gelder Mask Linda Sandberg Musikarrangemang Peter Tikkanen Ljus Jörgen Haimanas
För mer information samt turnéplan: http://www.riksteatern.se/framling
Pressbilder finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/framling
Kontakter
Presskontakt: Pressansvarig Joakim Johansson Joakim.johansson@riksteatern.se Tel: 070-528 99 15
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
